krzno kunica

Kao dete sam detinjstvo proveo u Feketicu u Backoj i secam se da je pored svakog kreveta bila zecija koza da se ne ustane na hladan pod. Pitao sam ujnu kako se to pravilo, Rekla mi je da se zakolje zec odere i prevrne kao carapa a iznutra se napuni slamom i istrlja jako sa krupnom soli i ostavi na promaji 2 nedelje, nikako na sunce i to je to .
E sad kako to raditi leti to je problem ? Ne interesuje me za bunde i sesire vec kao ukras.
Jel neko ima resenje ?
Pozzzz
 
Leti nevalja raditi jer leti krzno nije dovoljno kvalitetno... Najbolje je krzno zimi!
 
Najvise bi voleo da to neko odnese pa nek radi sta oce snjim, bar ce se iskoristiti a ovako se baca i letnje i zimsko.
 
bar vece! mene zivo zanima da naucim kako se stavi! vec imam kojekakvih recepata ali nigde u tome niko ne spominje razliku izmedju hemijske obrade i staaarog nacina! dali iko zna razlike i sta je bolje-dugotrajnije? pozdrav!
 
bavim se preradom jagnjeceg krzna. Po strukturi sva ta krzna su slicna, pa samim tim i nacin prerade.
Osnovno stavno sredstvo je bazni hrom sulfat, nema ga u slobodnoj prodaji, ali ga ima kod uvoznika u pakovanjima od po 25 kg.Ide u udnosu 10 gr po litru vode. Pre hroma ide jos i mravlja kiselina i to je cela tehnologija oko svega toga. Ne treba praviti bauk i slusati "strucnjake" Mi ne mozemo da uradimo to krzno, jer su nase masine prejake i pokidala bi ga hidraulika. Jedino moze rucno da se "olesi" tj skine mesina i kasnije "ostruze" i "ismirgla".
Pozdrav
 
Derma ,
covece sto se ne javi ranije . Eto mene interesuje da ustavim zecije koze i da ih stavim pored kreveta i po kuci za ukras jer me to podseca na detinjstvo.
Ne treba mi da pravim bunde i da zaradjujem pare tako da ne mora biti vrhunskog kvaliteta , kad se potrosi napravimo drugu ionako se koze bacaju .
Nauci nas kako da to uradimo :haha:? Bas na taj stari nacin
Hvala unapred
Dusan Filipovic
Zemun
 
O ovoj temi se bas dugo neprica, a toliko je interesantna, da li je neko u medju vremenu uspeo nesto da uradi po tom pitanju, iako jeste mogle bi i neke fotke.
 
Ima jedan u B.Petrovcu koji otkupljuje koze ovako po selu ko mu donese, 1kom/100din ali samo preko zime.
 
Ja sam pre desetak godina ostavljao krzna za ukras.Nikakvu tehnologiju nisam primenjivao,samo sam ih izvrtao i unutra(krzneni deo)punio slamom.Da, spoljase dobro utrlja sa solju.Kasnije kada se osusi (u hladovini) samo raseces po stomaku,malo ostruzes ostatke sala unutra i to je to!:ppozdrav:
 
Ja jednom probo rezultat koza kruta ko karton.Isto kao sto Tekir rece sastrugo visak osolio, ali sam je ja razapeo na letvice i u hladovinu na promaji osusio.
 
Sve je to ok, prevrnes napunis slamom, ovo spolja usolis i osusis, ali verovatno postoji neka hemikalija da se ta koza posle opusti da nebude krta.
 
Nazad
Vrh