Milojkoo (22-10-17)
Ima li u Srbiji nekog , ko se bavi preradom ovog krzna ?
Da li se mogu kupiti stedstva za stavljenje ?
Stvarno mi je cudno da je to tako neizvodljivo , kad postoje i prirucnici tipa uradi sam , a da kunicari bacaju ovaj po meni potencijalno divan proizvod.
Milojkoo (22-10-17)
Koljem oko 70 do 80 kom.mesecno cu ti poklonim samo nosi.Mislim da informaciju o otkupu krzna ima zabac iz Vrsca sa foruma.
Odgajivacnica & farma kunića Doknić
ma nevalja bela boja,sarena je lepsa...moras preci na sarene kunice...Citiram: Megi
Hvala ti , ipak kod nas ne samo da nema ljudi koji se bave ovim starim zanatom , nego nema ni hemikalija koje se koriste za stavljenje.
Pitam se zasto tako nesto nema prodju , zene nose kineske jakne i subare od jambolije.
Krzno kunica nije zanemarljivog kvaliteta , a eto samo ti mesecno jednu '' bundu '' bacis.
Verovatno i ovaj proizvod kao i meso zasada nema prodju na trzistu.
Pozdrav![]()
Milojkoo (22-10-17)
Ja koljem oko 100ak godisnje,tako da nisam kao Megi.Kod mene u gradu ima jedan sto mi stavi vise od 20 godina.Sva zimska krzna skupljam pa mu odnesem po 30-40 komada.Neke kozice koje mi je stavio trajale su po 15ak godina.
Hvala dr Bericu kada pripremim krzna moracu u vas grad i otprilike imacu toliko , a da li se slazete da je uzrast 4-4,5 meseci (zbog linjanja) , idealan za krzno iako nije isplativ za meso.
Za krzno se kunici ostavljaju odnosno koriste u periodu od15 decembra do 15 januara kada je krzno najgusce i prodje 4 linjanje.iskljucivo godisnjaci.Ako pricamo o bundama i slicnim stvarima.
Odgajivacnica & farma kunića Doknić
Ovo priznajem nisam znao , gledao sam neke prikaze za stadijume prvog i drugog linjanja i pisalo je decembar -mart , hvala za informaciju.
Dali to znači da zecovi od 4 meseci starosti nisu dobri da se pravi od njih bunda ili šubara?Citiram: Megi
Ako nešto hoćeš moraš naći način, ako nećeš dovoljan je razlog!
Ne bitna je gustina krzna kada,provuces ruku kroz krzno nesme da otpada dlaka a podlaka odnosno vunica je tada najkvalitetnija.A u tom periodu je najzesca zima kad je ima kao npr ova i oni su tada najpripremljeniji i takvi kunici se drze napolju,normalno negde u zavetrini.
17 Beckih plavih,i eto zenska bundica (do guze).Pre par god covek mi je trazio 200evra da mi to odradi.
Odgajivacnica & farma kunića Doknić
Imam ja jedno pitanje.kod kuce imam zecje krzno na podu, kaze cale da se to samo usoli i tako ostavi da se osusi pa posle na pod.Jel to tako moguce?ili?
Kad sam bio klinac ujak je primenjivao tu metodu, tj. usoljavanje i godinama smo imali ta krzna
Moze se tako uraditi jer u Srbiji definitivno nemate gde da kupite sredstva za stavljenje krzna.
Ali to je samo prva faza kod prerade -usoljavanje i susenje.
Skinite pritom sve ostatke masnoce sa krzna.
Postoje prirucnici po principu uradi sam u vezi stavljenja krzna , i ovo bi bilo vrlo jednostavno kada bi se negde u inostranstvu nabavilo stavilo.
Ja trenutno ispitujem jednu metodu staru nekoliko vekova ali jos nemam rezultate.
Postupak ce biti slican kao grundiranje platna za umetnicke slike , ali ne kako sada svi slikari rade vec kako se radilo davno.
Nije problem krzno vam moze trajati godinama , ali ja zelim da traje bas dugo.
Velika je steta sto realno ovaj proizvod propada ali propadaju i ogromne kolicine zelene mase i mnogo toga .
Za sada imamo sinteticke jakne mesto bundi.
Ako se dobro secam u nekadasnjoj yugi u Sam svoj marjsto bilo je u nastavcima o stavljenju kuneceg krzna. Ako neko ima samove stare treba pregledati tamo je bilo sve detaljno opisano. Imam negde na tavanu dosta samova pa cu i ja pogledati, mozda i nadem nesto.
Bilo bi jako dobro da nadje neko nesto o tome...
Ja sam gledala u mom selu kao to rade po starinski.Pomesaju kukuruzno brasno sa solju i to utrljavaju u kozu.Al na kozi nesme biti ostataka mesa.Pa oni sa tom smesom dok je utrljavaju bukvalno urade kao piling te koze.Rastegnu je i pricvrste eksercicima i ostave tako danima da se susi napolju.Al ne znam da li te koze tako obradjene mogu kasnije da se preradjuju za bunde il sta slicno?Uglavnom ih koriste za ukras.Tako sredjuju i koze od ostalih zivotinja.
niste daleko sladjana , potrebno je imati neki potok ili recicu za ispiranje .
Mi danas mudrujemo i trazimo visoke tehnologije , kao da hiljadama godina krzno nije preradjivano od strane nepismenih ljudi.
Mi nemamo vremena ni za sta , pa smo zaboravili za samo 30-60 godina kako se to radi.
Milojkoo (22-10-17)
Prerada krzna i štavljenje kože
Štavljenje nije izrazito zadatak hemičara, ali je nešto slično. Za preradu krzna može se koristiti koža od mnogih malih životinja, ali je najčešće u upotrebi koža od pitomog i divljeg zeca.
Za preradu krzna odgovara samo koža zimi zaklanog zeca. Letnja krzna se koriste samo u industriji šešira.
Oderana koža se razapne na drveni ram i suši na promaji. Ne sme da se izloži direktnom dejstvu sunca. Sušenje ne sme biti naglo, jer dolazi do presušenja i tada se teško prerađuje.
Kvašenje ima cilj da se krzno očisti od mehaničkih nečistoća i da se vrati koži ona količina vode koju je imala prilikom dranja. U roku od 24 sata, kvasi se krzno u vodi na sobnoj temperaturi, i nožem se raspori lojasta opna. Zatim se krzno stavi u rastvor za kvašenje, koji treba da zaprema oko 15 puta veću zapreminu od zapremine kože.
Sastav kvasila
* 40g/l kuhinjske soli,
* 0,5m!/l mlečne kiseline,
* 0,5 ml/1 mravlje kiseline,
* 0,5 ml/1 formalina, dopuniti vodom do 1000 ml.
U ovako pripremljenom rastvoru držimo krzno 24 sata i obrađujemo ponovo nožem skidajući lojastu opnu zajedno sa ostacima masti i mesa.
Štavljenje (konzervisanje) sirove kože vrši se u sledećem rastvoru:
* 60g/l kuhinjske soli,
* 0,5ml/l mlečne kiseline,
* 2 ml/1 sumporne kiseline,
* 1 ml/1 sirćetne kiseline i dopunimo vodom do 1000 ml.
To znači da 15 litara štavila sadrži 900 grama soti, 7,5ml mlečne, 30ml sumporne i 15ml sirćetne kiseline. Rastvor se pravi na taj način što se prvo rastvori kuhinjska so, zatim se stavljaju ostale komponente.
Krzno se drži u štavilu dva dana, a rastvor se meša dnevno 4 - 5 puta.
Mazanje krzna vrši se emulzijom, napravljenom od jednog dela crvenog turskog ulja i 0,1 dela mineralnog ulja. Ova smeša se razblažuje vodom u odnosu 2:1. Za jednu zečju kožu potrebno je oko pola litra takve emulzije. Emulziju nanosimo četkom ili krpom, dobro trljajući kožnu stranu krzna. Posle dva sata kožu sušimo u prostorijama gde je temperatura 30-35°C.
Ovako pripremljena krzna trebalo bi mehanički obraditi. U cilju omekšavanja, vrtimo kožu u okretnim buradima u kojima se nalazi drvena strugotina, oko tri sata. Zatim pogodnim tupim predmetima gnječimo krzna, unakrsno. Posle gnječenja omekšavanje se nastavlja u okretnim buradima u kojima se sad nalazi benzinom nakvašena drvena strugotina. Ponovnim gnječenjem, izrada krzna je završena.
Preuzeto iz knjige ''Majstorisanje u kući 2'' Jožefa Siča
http://www.kolibica.com/kucne-majsto...enje-koze.html
Milojkoo (22-10-17)
Proces stavljenja koze kunica ili ostale koze neznam ali znam da se oseti na kilometar. To u urbalnoj sredini sigurno da ne bi se moglo raditi jer bi vas komsije u top stavili i pravac mesec. Bila je nekad fabrika u NS ali se tuda proci je isto ko da se spremate za samoubistvo. Mogo se cuje.
Ja sam nasolio pre susenja uopste se nije ni osetilo, a kasnije ne verujem da se oseti kad se jednom osusi.mozda i gresim