Koje sorte soje sejete ?

Peet tu zavisi kad je koja bila u kojoj fazi. Nabrojao si nekoliko grupa zrenja sorti i pride da li si sve sejao u isti dan-dva. Gledao sam sad zimi brdo ogleda soje, bukvalno svaka soja je slicna prinosu vrhunskom samo treba da dobije kisu u pravom trenutku. Zato cu podeliti rizik na 2-3 grupe zrenja. Sama sorta u pojedinacnoj grupi zrenja nijanse su u pitanju, ali je cinjenica da Galeb od Selsem kao i Fanatast u 2 grupi su vodece prinosom. Od NS u prvoj grupi zrenja Apolo je bio dobar, ali lokalno iskoce i Sava, Maximus. Kad bi znali kada ce padati kisa bilo bi lako:haha:

Niko da se javi sa iskustvom sa Apolom vs Sava, Maximus?

Bojceticu, napisao sam da sam na istoj parceli sa istiom agrotehnikom imao Fantast i Trijumf gde je samo za neku nijansu bio bolji Trijumf dok na drugoj parceli Trijumf i Maksimus gde je Trijumf bio bolji za najmanje 500 kg po kj. Za Balkana sta reci , odlican ako je godina za soju, sto znaci vise padavina a u susi je uzasna! Za sve ove vrste koje sam napomenuo vazi to da su posejeane u 2-3 dana ili u istom danu a razlika u prinosima je poprilicno velika! Ne gledajte i ne pravite razlike izmedju sorti po 2014 god jer ta godina nije merodavna jer bi soja rodila i na tavanu od toliko vlage i kise! Idealna je bila 2015 za odabir sorti. Svako zna svoje!
Zavisi prinos mnogo od kise, ali mnogo zavisi i od sorte.
 
Peet, ubedjen sam da prinos zavisi 95% od kise, tacnije u kom trenutku joj padne kisa. Da li taj trijumf sto je pobedio maximus si sejao u kasnoj setvi? Jos jedno pitanje, da li si imao kisu pocetkom Avgusta? Ovo te pitam je Maximus je prva grupa zrenja, a Trijumf druga. Ako zelis da napravis ogled sledece godine, uzmi Maximus, Savu i posej posle 10 dana na istoj njive gde i Trijumf. Ne smem se kladiti ali verujem da ces imati priblizan prinos.
 
Niko da se javi sa iskustvom sa Apolom vs Sava, Maximus?
Kod mene su bile ove tri sorte, Maximus se izdvoijo sa prinosom na svim parcelama gde sam ih uporedjivao, ove dve da kazem podjednake. Da nebi komplikovao od ove dve ostavio sam samo Savu i naravno Maxi.
Ostavljeno je 2-3dzaka i Fantasta, stvarno je rodan samo mi malo odskace u vremenu zetve! Razmisljao sam da ga posejem 20 dana pre, al za ta 3kj cu morato sve posebno da radim i prskanje i medjurenu obradu!
Ove godine planiram u ogled da ubacim Rubin i Galeb, to bi bilo to za ovu godinu.
 
Jasno je ko dan da uticaj kise doprinosi mnogo boljem prinosu, pa to bi trebalo da zna svako ko je posejao soju pa makar i samo dva put u zivotu a ne neko ko je seje 20 god.
Dakle tu nema dileme. Setva je bila u nekom optimalnom roku negde 12 Aprila a Junske kise od nekih 85 l m2 su se nekako izborile sa totalno suvim Julom i dve trecine Avgusta, tek na kraju Avgusta smo imali kisu koja u tom trenutku je kolko tolko dobro dosla. Medjutim za Maksimus, Balkan i Viktoriju, a mozda i jos neke sorte ispostavilo se da je kasno stigla. Tako da Trijumf se najbolje izborio, ne samo kod mene vec u vecini slucajeva.
Kao sto smo rekli da soja zavisi od kise, tako da ne moze se tvrditi da ranija ili kasnija setva doprinosi boljem rodu jer nikad unapred se ne zna kad i dali naidju kise.
Mada ipak sa sigurnoscu mogu da tvrdim da zadnjih nakih 8 god. u kontinuitetu kasnija setva od 5 Maja do cak 1 Juna donela je bolje prinose od setve do 20 Aprila! Naravno ovo govorim za ove nase krajeve!
 
Trijumf na 70 cm razmaka malo zelenkasto stablo sa vlagom od 15% vrsio sam jesenas kod komsije u nasem ataru a potes je Rit Ilandza sa prinosom od 1930 kg/kj. Ja nisam mogao verovati. A te prosle god. ko je imao soju sa takvim prinosom je bio u nekom vrhu!
Inace ja vec nekih 10 god. sejem iskljucivo na 48 cm medjurednog razmaka i 4.4 cm u redu!
 
Dajte još neki predlog i iskustvo od prošle žetve.Taman se odlučim za jednu sortu,ono se javi neki forumaš i nahvali drugu sortu.Ja onda donesem odluku za tu drugu,ono se nahvali neka treća.Da sam tako bio neodlučan kod ženidbe,još bih bio momak.Ovako ona izabrala i star završena.
 
Od NS sorti Sava ,Apolo,Fantast, od Selsem Dukat ,Galeb...šta god posejao nećeš pogrešiti.Jel imao neko Vojvođanku prošle godine ili je ta sorta otišla u zaborav...Dvoumim se još između Trijumfa i Rubina jednu od te dve kasniju bih posejao uz sdandardnu Savu?
 
Poslednja izmena:
Trijumf na 70 cm razmaka malo zelenkasto stablo sa vlagom od 15% vrsio sam jesenas kod komsije u nasem ataru a potes je Rit Ilandza sa prinosom od 1930 kg/kj. Ja nisam mogao verovati. A te prosle god. ko je imao soju sa takvim prinosom je bio u nekom vrhu!
Inace ja vec nekih 10 god. sejem iskljucivo na 48 cm medjurednog razmaka i 4.4 cm u redu!
kako prijatelju ulazis u nju,okreces li tockove...
 
prosle godine sejao savu moje seme i imao iznenadjujuci prinos od prosecno 2280 kg/kj. Ostavio seme ponovo,pa cu na jednoj parceli opet sejati, kazu da moze da se seje ponovo na istu parcelu.
 
Maglap koja katastarska opština je u pitanju? Nemoj samo reći Kisač ili Stepanovićevo, tamo je bilo kiše uvek kad je trebalo.
 
kolege kakvo je stanje sa sojom kod nas 105eura na ugovor a merkantilnu nemozemo da prodamo ni po 37dinara a ko zna sta nas ceka jesenas
 
Gostak je zakon,nemas problema sto sa tice otvaranja meuna ne pucaju pogotovo ako presece kisa pa moras da odlozis kombajniranje.
 
Nazad
Vrh