Koje sorte soje sejete ?

Ako sam caleta dobro razumeo uspeo je da kupi NS Maximus. Prosle godine medju najboljim sortama u ogledima, na prvom mestu po prinosu na dosta lokaliteta.
 
Nekoliko dana sam dosad preveo u kombajnu većinom uslužno, što se tiče sorti najprinosniji je za sad Balkan, većina ga ostavlja i za narednu godinu, kakva su vaša iskustva? Mi smo za narednu godinu planirali Maximus, nije još skinut pa se nezna prinos, zna li neko za neki poboljšan (modifikovan) balkan što ga ns seme priprema?
 
i kod nas balkan broj jedan.

- - - - - - - - - -

Nekoliko dana sam dosad preveo u kombajnu većinom uslužno, što se tiče sorti najprinosniji je za sad Balkan, većina ga ostavlja i za narednu godinu, kakva su vaša iskustva? Mi smo za narednu godinu planirali Maximus, nije još skinut pa se nezna prinos, zna li neko za neki poboljšan (modifikovan) balkan što ga ns seme priprema?
jel seje djuga jan jos uvek balkan?
 
Kolega je imao 2kj i zajedno smo je skidali, neznam šta da ti kažem, kolega je posejao na arendu koju radi prvi put i sad neznam koliko je to merodavno a znam ko je radio pre njega, uglavnom ništa naročito, ostala niža rastom sa srednje krupnim zrnom, nacurelo je tu lepo ali ništa preterano što naše sorte nisu dale, primetio sam da je bilo i otvorenih mahuna dok smo vrli a to mi se nesviđa e sad dal joj je to mana neznam ali po meni ništa naročito, no biće i dogodine posejana pa ćemo videti šta će biti pošto ove godine meni lično se parcela nije sviđala i po meni to baš nije merodavno koliko je dobro ili loše rodila, nadam se da će je kolega posejati na neku bolju parcelu pa će i ona pokazati prave mogućnosti i potencijal.
 
Kolega je imao 2kj i zajedno smo je skidali, neznam šta da ti kažem, kolega je posejao na arendu koju radi prvi put i sad neznam koliko je to merodavno a znam ko je radio pre njega, uglavnom ništa naročito, ostala niža rastom sa srednje krupnim zrnom, nacurelo je tu lepo ali ništa preterano što naše sorte nisu dale, primetio sam da je bilo i otvorenih mahuna dok smo vrli a to mi se nesviđa e sad dal joj je to mana neznam ali po meni ništa naročito, no biće i dogodine posejana pa ćemo videti šta će biti pošto ove godine meni lično se parcela nije sviđala i po meni to baš nije merodavno koliko je dobro ili loše rodila, nadam se da će je kolega posejati na neku bolju parcelu pa će i ona pokazati prave mogućnosti i potencijal.


Imao sam i ja Angelu i sve je bilo suprotno od onoga sto si ti napisao.

Bila je posejana na ekstra dobroj zemlji gde je pre godinama bila detelina. Zrno izuzetno krupno, cak i od Balkana dosta krupnije, bila je visoka sa jako puno mahuna, i nije polegla uopste. Imao sam 125 kg original semena i to je rodilo tacno 6700 kg merkantilne soje. Jedino sam na.ebao sa kombajniranjem jer sam usao u nju dok je stabljika bila totalno zelena i na gornjoj polovini su bili zeleni listovi pa sam morao da vozim 2,5 - 3 km/h, a zrno je bilo zrelo sa 13% vlage. Da je situacija bila normalna sacekao bi jos nekoliko dana sa vrsidnom ali je jesen bila jako problematicna kod nas pa u to vreme nisam mogao da ulazim u zrele soje zbog vode a ovo je moglo kako tako da se skine pa nisam hteo da stojim sa kombajnom.


Inace ove godine sejem tih 6700 kg Angele a ostatak Trijumf i ako budem uspeo da nabavim nesto Fantasta za probu.
 
Ja imam Idilu to je NS sorta ali je više nema u prodaji ,tako da ove godine iće ona i Sava
 
Za ovu godinu je plan Sava (ostavljeno seme), a novog semena cemo uzeti nešto Maximus nešto Valjevku. A ako nađem i malo Fantast-a da se proba...
 
Vidim, po oglednim poljima , Idila je prednjacila .. Zasto su je povukli ?

Ima li ko u prodaji selektovane soje ? Ponude na PP
 
Poslednja izmena:
Danas sam prisustvovao predavanja NS instituta i bili su predavaca sa uljarica tj. sa dela za soju i suncokret. Svasta zanimljivo se dalo cuti. Ono sto me zanima je vasa iskustva iz 2015 sa Valjevkom a najvise sa Fanatstom?

- - - - - - - - - -

p.s. Takodje ako je neko imao Apolo?
 
Nazad
Vrh