Pneumatske sejalice za kukuruz

Dok sam sejao sa njom išao sam na kilažu po jutru. Sejao sam pretežno savu i da bih bacio 50-55 kg/j morao sam da idem sa imt 558 1. brza između 1000 i 1100 obrtaja. Za ceo dan posejemo 10 jutara...
 
Tako i ja sejem s njom kukuruz,IMT 540 1.brzina 1000-1200 obrtaja,uz vece brdo jedva je uzvucem(dva reda),jako teska.
 
Moji su imali takvu ali originalnu žutu sejalicu i nije bila loša. Problem je bio sa kukuruzom jer je bila neprecizna (koliko mi je matori pričao) pa je htela malko više semena da baci a njega je mrzelo da se bakće sa njom. Prodata pre 5 godina za 600e. Al je stvarno bila teška za medalju. Mislim da su mi ostale neke ploče za nju u garaži.
 
Sto brze okrecu zvezde-ploce to je sejanje bolje,dobro seje do 20cm razmaka,sto sporije zvezda okrece hoce zrna da spadaju,na seriji 2 i S su ogranicili setvu do 21cm.
Lemind je video problem i odradio brzinu ali je odsekao svaki drugi krak na zvezdi pa moze da seje na 28cm a lanac se podesava na 14cm.
2u9j3ig.jpg
 
Drustvo,burazer dosao na ideju da sklopi dvorednu Nodet-Olt sejalicu,hoce da kupi dve baterije kompletne,da kupi parce grede i turbinu.Piramidu ce da napravi sam kao i srednji pogonski tocak sa lancem i zupcanicima,lanacanike ce da prilagodi za jedan tip razmaka(25-26cm)znaci bez stelovanja.Markiri mu netrebaju,kutije za djubrivo takodje netreba,trebaju mu jos creva i truda i rada.Njegov 539 bi to nosio jako lako po brdima a koliko sam upucen u materiju dobra turbina bi drzala seme i na leru kad su samo dve baterije.
Sta mislite koliko ce da kosta taj zahvat.ovo sto mora kupiti.
332rygl.jpg
 
Eh, pa jbg. ja sam vec prodao turbinu...
Imam baterije, imam gredu, imam lanac, lancanike. Cena zavisi sta i kako se kupuje, nije sve jedno da li kupuje sve komad po komad ili ide "djuture", polovno ili novo...
Ali okvirno: bateriju iole kompletnu je tesko naci ispod 100-120 evra, znaci ~250-300 dve baterije, turbinu sam ja prodao po 120 (ako se dobro secam), mislim da jeftinije ni ne moze da se nadje. Ako se kupuje od mene baterije :osmeh: dobije u "paketu" i deo grede za dvorednu (inace par10 evra), takodje i(nove) lancanike (i komplet menjac), i lanac i jos kojekakve sitnice. E sad, jos ostali delovi, i ploce, i creva itd. Sad dalje racunajte vi. :ppozdrav:
 
Koliko je uopste i bitno da turbina bude od nodeta,mislim da moze i od IMT da se ugradi da radi posao.
 
Ja sam prodao coveku ko je radio sebi sejacicu. Mislim da je kombinovao olt baterije s majevicinom turbinom - ali za to treba pitati kolegu "Optimista". Njegov sused je kupio turbinu od majevice i sastavio sejacicu sebi (sinu). Znaci sve se moze kad se hoce. Mislim da je ovako nekako imt<olt<majevica - sto se "snage" turbine tice.
 
Obavesticu burazera da imas baterije(jesu li kompletne).
Ja se nebi upustao u taj potez ambisa,i ovu moju cu da prodam,stace mi,zar nije lepse dzak na rame i u njivu i drugi poseje kukuruz,naravno kod nas slabo ko sta usluzno placa pa tako da placanje sejanja nije problem,para nema a neci ih ni biti :osmeh:
 
Pitanje za poznavaoce sejalica.Kod Nodet-olt,imt i slicnih sejalica ona dva tocka sa kramponima jel rade gore dole,jesu li na neku oprugu ili su fiksni(eventualno neko stelovanje) a baterije su te koje rade?
Treba da uradim neku prepravku pa nisam siguran kako bese to funkcionise.
 
Znaci ona dva sa krampon gumom su fiksni.Znaci sejalica se spusti na njih a baterije rade.Da,da treba da radim neku prepravku na mehanickoj sejalici pa pitam,jako slabo sam upucen u pneumatske.

- - - - - - - - - -

Dodatno pitanje,jel oba tocka prave pogon za baterije ili samo jedan a drugi je predvidjen za djubrivo(ako sejalica ima kutije):ppozdrav:
 
Tako je oba su pritisnuta gredom,turbinom...da bi sto manje proklizavali i da bi setva bila preciznija.
Oba daju pogon na osovinu koja ide u menjac,a i ne mora.Mnogi voze sa 1 pogonskim lancem.
 
Proslu sam terao na 1,sadasnju na 2,zasto ? Jer su tako stigle. Proletos sam imao zadovoljstvo da mi je jedan lanac spao tako sto se onaj mali lim na spojnici svukao i lanac se samo pruzio na njivi sa sve spojnicom,tako da sam ga samo pokupio i kuci namestio na oba. Ne planiram da se vracam na jedan.

- - - - - - - - - -

Ide 15-ka sto uza.
 
Mi smo imali problem sa tim pogonom. Kad smo počeli setvu desni točak nije radio i posle se ispotavilo da je crko i levi. Tako da smo imali na par mesta da ništa nije posejano u 4 reda max 80-100 metara. A zatim stavili nove zupcanike, koštali Su nešto jače od 2000 dinara i pola sata posla.
 
Nazad
Vrh