Pneumatske sejalice za kukuruz

Tu ni nauka nema jasno definisan stav.
Ja ove god. ima bas svasta pa cemo videti na jesen.Na 15 ha u tri parcele odem pocetkom marta i bacim 3 x 16 Ruska. Kise, poplave, kasna setva i presevanje. Ima svega .Trava isterala zbog tih uslova itd. Imam takodje bacano depozitorima 300 kg 3x16 i tu je trenutno dobro.Ima sto sam bacao pred setvu rasipacem isto 300 kg ali je ipak malo losije nego ovo sa depzitorima. Valda mu je blize i pre ga napipa.
Takodje sam dozivljavao da bacim pokraj reda depozitorim i nema dovoljno kise kao za inat.On cuti, pustio zilice oko tog djubriva i ceka da ga usvoji a nemoze ,i u tom cekanju doceka i avgust sa plitkim korenom.
Ovo za ustedu se neslazem .Ako si bacio dovoljno dali u trake ili po celoj povrsini on ce njega da iskoristi. I djubrivo se krece kroz zemljiste.Kuk pruza zile do 2 mm.
Mada kada radi usluzno svi hoce u sejacici. Kazu da je dovoljno 300 /350 kg po ha. nekog kompleksnog a rasipacem bi trebalo kazu 500 kg. Zasto to tvrde i na osnovu cega neznam .Napominjem da niko od njih neradi nikakvu analizu.
 
Tu ni nauka nema jasno definisan stav.
Ja ove god. ima bas svasta pa cemo videti na jesen.Na 15 ha u tri parcele odem pocetkom marta i bacim 3 x 16 Ruska. Kise, poplave, kasna setva i presevanje. Ima svega .Trava isterala zbog tih uslova itd. Imam takodje bacano depozitorima 300 kg 3x16 i tu je trenutno dobro.Ima sto sam bacao pred setvu rasipacem isto 300 kg ali je ipak malo losije nego ovo sa depzitorima. Valda mu je blize i pre ga napipa.
Takodje sam dozivljavao da bacim pokraj reda depozitorim i nema dovoljno kise kao za inat.On cuti, pustio zilice oko tog djubriva i ceka da ga usvoji a nemoze ,i u tom cekanju doceka i avgust sa plitkim korenom.
Ovo za ustedu se neslazem .Ako si bacio dovoljno dali u trake ili po celoj povrsini on ce njega da iskoristi. I djubrivo se krece kroz zemljiste.Kuk pruza zile do 2 mm.
Mada kada radi usluzno svi hoce u sejacici. Kazu da je dovoljno 300 /350 kg po ha. nekog kompleksnog a rasipacem bi trebalo kazu 500 kg. Zasto to tvrde i na osnovu cega neznam .Napominjem da niko od njih neradi nikakvu analizu.
Dva metra,valjda.Od FAO grupe zrenja zavisi dubina i bujnost korena.Samo kasnije grupe razvijaju korenje do dubine dva metra (FAO 600 i 700),dok ranije (FAO 400 i 500) nemaju toliki koren.
 
Ako stavljamo u sijačicu npk djubrivo pa neki red ili više nestane djubriva ti redovi se vide iz aviona. Dobra stvar i u kvalitetnoj zemlji kao taj vaš černozem ili riječni nanosi ovde ali nije neka velka razlika , a u lošijoj zemlji obavezno.
U kiseloj ili izrazito lakoj zemlji razbacivati djubrivo dal ujesen dal pred sjetvu a ne stavljati u sijačicu i ne prihranjivati je ravno samoubistvu.
 
Ondak ja nemam vagon kukuruza po jutru jel ja sve bacam pred sjetvu i ne postižem ništa.
 
yghz4.jpg

dupli disk kao ulagac djubriva, ide 5 cm pored reda i 5 cm ispod dubine setve ... u kukuruzu idem bez osnovnog djubrenja, samo predsetveno urea i startno djubrivo u setvi ... lane sam koristio kao startno 130 kg/kj mesavine NPK 15:15:15 i 180 kg/kj ureje predsetveno, na najlosijoj parceli koja je na visljem terenu i posnijoj zemlji, gde ima dosta bele zemlje je bilo 4800-5200 /kj suvog zrna, a na najbljim parcelama 6500 /kj suvog zrna. Na toj istoj parceli sto sam prvu spomenuo imam i ove god. kukuruz pa cemo videti rezultate. Ove godine sam isao predsetveno sa oko 200 kg ureje/kj i 85-90 kg/kj Eurofertil plus 35 NP 15:20 u trake, http://www.stovet.rs/djubriva/?prod_id=100000301882
 
yghz4.jpg

dupli disk kao ulagac djubriva, ide 5 cm pored reda i 5 cm ispod dubine setve ... u kukuruzu idem bez osnovnog djubrenja, samo predsetveno urea i startno djubrivo u setvi ... lane sam koristio kao startno 130 kg/kj mesavine NPK 15:15:15 i 180 kg/kj ureje predsetveno, na najlosijoj parceli koja je na visljem terenu i posnijoj zemlji, gde ima dosta bele zemlje je bilo 4800-5200 /kj suvog zrna, a na najbljim parcelama 6500 /kj suvog zrna. Na toj istoj parceli sto sam prvu spomenuo imam i ove god. kukuruz pa cemo videti rezultate. Ove godine sam isao predsetveno sa oko 200 kg ureje/kj i 85-90 kg/kj Eurofertil plus 35 NP 15:20 u trake, http://www.stovet.rs/djubriva/?prod_id=100000301882

Moze li cena i iskustvo sa tom sejalicom u pp. Hvala kolega
 
Kolege da li je moguce da se na Olt/Nodet-u sa 6 redova na 50 cm postave depozitori za vestacko djubrivo?znam da kod 6 redova na 70 cm idu 3 kutije,ali ne znam moze li se to postaviti na 50 cm?
 
Drustvo da li moze Nodetka 4 reda da se preveze u auto prikolici dimenzija 250cm (plus moze da se spusti zadnja stranice i dobija se ravan pod 280cm) i sirine 150cm....

Prikolica je izuzetno jaka ali neznam hoce li te dimenzije biti dovoljne da u nju stavim Pneumatsku sejalicu??? Hvala unapred...
 
Poslednja izmena:
Drustvo da li moze Nodetka 4 reda da se preveze u auto prikolici dimenzija 150cm (plus moze da se spusti zadnja stranice i dobija se ravan pod 180cm) i sirine 150cm....

Prikolica je izuzetno jaka ali neznam hoce li te dimenzije biti dovoljne da u nju stavim Pneumatsku sejalicu??? Hvala unapred...
Najbolje ti je da je rastavis.
Izvuces cetvrtke i imas da skines 8 srafova M14 + turbina,piramida i crtala.
Stavis prvo gredu dole,sve poslazes preko nje i cao.
Verovatno i moze da udje u prikolicu,ali jedna baterija bi ti se oslonila na tu stranicu,a druga bi virila napolje.
Najjeftinije ti je da je raskupusas i ne razmisljas da li ce se baterija iskriviti ili sejalica ispasti.
 
Najbolje ti je da je rastavis.
Izvuces cetvrtke i imas da skines 8 srafova M14 + turbina,piramida i crtala.
Stavis prvo gredu dole,sve poslazes preko nje i cao.
Verovatno i moze da udje u prikolicu,ali jedna baterija bi ti se oslonila na tu stranicu,a druga bi virila napolje.
Najjeftinije ti je da je raskupusas i ne razmisljas da li ce se baterija iskriviti ili sejalica ispasti.


Moja greska druze... Duzina prikolice je 280cm sa otvorenom stranicom a sa zatvorenom zadnjom stranicom je 250cm!!!! Pogresio sam kad sam napisao...

Sta mislis moze li kompletna stati u tu prikolicu??? Ili moracu da je rasturam.... Koliko je ona teska otprilike??? Prikolica je bas bas velika...
 
Moja greska druze... Duzina prikolice je 280cm sa otvorenom stranicom a sa zatvorenom zadnjom stranicom je 250cm!!!! Pogresio sam kad sam napisao...

Sta mislis moze li kompletna stati u tu prikolicu??? Ili moracu da je rasturam.... Koliko je ona teska otprilike??? Prikolica je bas bas velika...
To onda staje,samo ces morati da skines kopirne tockove na baterijama.
Ne verujem da ima vise od 600kg,a i to je znak pitanja.
 
Staviš palete u prikolicu tako da izravnjaš visinu sa kanatama odozgo natovariš sejalcu i vežeš španelima ,tako ja radim,nema rasturanja i lakše je natovariti i stovariti
 
Znaci mogao bi sa tom prikolicom da prevezem sejalicu da znam da netrazim drugi prevoz.. E sad mi ostaje samo jos sejalicu da potrazim.. :haha:

Da nije bilo poplave bila bi nova 101% sad posto sam dosta ostecen u poplavi a bez sejalice vise nemogu (nemam zivaca) moracu da potrazim polovnu pa da se posluzim sa njom... Jbg moracu da se snadjem....
 
Nazad
Vrh