Pneumatske sejalice za kukuruz

Kod pravi ljudi vec nikao a kod nas tek prva 2 hektara zasijali danas
1d3e58175f88ba4fa33e8932f50a4627.jpg


Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
 
Šta mislite zbog čega dolazi do odstupanja u razmacima setve kao što je kolega Flojd napisao?Manje više sve mašine odstupaju neka manje neka više pa i ove renomirane kao i ove naše male privrede...svi znamo da ne sme da bude seme jedno uz drugo i da ne fali između zrna.Lično sam primetio da u suvljoj lošije pripremljenoj zemlji bukvalno seme hoće da se (odkotrlja)još ako je brzina veća od preporučene.U takvim uslovima sejem oko 5-6km/h šta vi mislite?
 
Kod mene je definitivno slučaj da nisam pravilno podesio mašinu. Razgovarao sam sa dvojicom ljudi iz sela koji imaju Solu i sa jednim koji ima Nardi i sva trojica su mi rekli da im sejalica ne seje u milimetar tačno ali da je dosta precizna. Kroz priču sa tim čovekom što ima tu Nardi sejalicu vidim da on drugačije podešava i da sam ja ujebo stvar. Konkretno ja nisam vodio računa o položaju mašine, podesio sam je kući na ravnom i kad sam došao na njivu zaboravio sam da je poravnam, tako da je sejala pod nagibom dal napred ili nazad, nisam siguran. Pretpostavljam da je u tom slučaju mogla da razvlači seme. Druga stvar koju verovatno nisam dobro podesio jeste usmerivač semena (ili zadnji skidač, kako ga ko zove) tako da seme nije padalo kroz sredinu one cevi kroz koju se polaže seme u zemlju nego uz levu ili desnu ivicu i u tom slučaju nije padalo ravno nego se odbijalo u cik-cak pa je i to dodatno pokvarilo taj raspored.
Posle nazovem još jednog čoveka koji ima Kverneland Accord sa elektropogonom i za koga znam da pedantno radi, nikad sa brzinom ne preteruje, i on mi kaže da ni kod njega nije tačan raspored u redu, uvek ima odstupanja par cm.
Dogovorio sam se danas da odem da vidim tu Nardi sejalicu kako je podešena i da vidim kako radi mašina pošto čovek još ima da seje. A otiću i kod tog jednog što ima Solu da pogledam jer je kod njega kaže dosta precizno posejala, ista sejalica kao moja. Da vidim šta sam sve zeznuo pa da ispravim da ne zaboravim pa da dogodine opet napravim isto...
 
Pozdrav svima,

molio bi Vas ako netko zna za Monosem stari tip sijacice PNU, da li je netko sadio tikve ili buce sa njom i kakve ploce je koristio. U zadnjih par tjedana cuo sam miliun verzija, vecina kaze da je nemoguce zbog sistema ubacivanja sjemena koje dolazi sa suprotne strane diska, pa netko kaze da moze al da trebaju biti ploce za suncokret i distributivni disk od suncokreta, netko kaze da ide odlicno i sa diskom od kukuruza samo da se zaljepi visak rupa itd. Iz tvornice i distibuteri uglavnom kazu da je to nemoguce sa PNU tipom sijacice. Da li ima netko ovdje da je probao i sijao vec da dobijem informaciju iz prve ruke, a ne rekla kazala. Trebao bih razmak od 70 do 90 cm sto se dobije sa diskom 4 ili 3 rupe bez problema, samo je pitanje da li je to izvedivo i koje diskove koristiti, cime zaljepiti rupe itd...

Svaki savjet je dobrodosao,

hvala puno

lp, Dario

evo da probam jos jednom, mozda netko ima nekakvog iskustva,

lp
Dario
 
Hvala kolega. Išao sam prekjuče kroz atar, poneo metar i gledao kako to izgleda kod ostalih sejalica sa visokim setvenim aparatom i zaključio da je to sve isto. Matermak, Kverneland, Monosem, Sola, Nardi, nikakve tu razlike nema što se tiče razmaka u redu, bukvalno nikakve.
 
Na Djurdjevdanu se polemika povela oko Majevica Maja sejalica i rasporeda u redu kod kukuruza.

Da li je neko uspeo da nasteluje da mu Maja poseje kukuruz na pribliznu zadatu razdaljinu u redu (razmak)? Ja podesim na 19.6cm a u praksi bude od 15-25cm. Kada se uzme 10m duznih i prebroji sklop to je tu, medjutim nervira me sto nodetka iz uvoza za 1500e poseje bolje od masine koja je kao savremenija. U repi poseje odlicno, soju takodje. Kukuruze NE!
 
Ja sam bio na jednom predavanju koje je organizovala polj. stanica i tu su govorili razni profesori i stručnjaci pa tako i za sejalice... I taj stručnjak je rekao da se pod preciznom sejalicom smatra svaka koja ima do 50 % odstupanja. Što znači da ako zadamo razmak od 20 cm, a ona poseje neko na 10cm a neko na 30cm ona se smatra preciznom...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Nodetka je onda tu na samom vrhu xd,postavlja standard svim ostalim sejalicama.Kupim sejalicu od 20k eura,i odem kod komsije u njivu da vidim koliko dobro seje moja u poredjenju sa njegovom Nodetkom ,hahah :haha:...
 
Ne bih bas rekao da je nodetka tako savrsena, a za majevicu se zna da kukuruz sara.
Evo ga visoki setveni aparat pri brzini setve od nekih 8,5 km/h do 9 km/h. Bez nagaznih tockica za seme.
Ne vidi se mozda bas najbolje, ali slikacu kad stignem iz bliza.

2qxyddy.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh