Pneumatske sejalice za kukuruz

Nama se ovo desilo u repi pre 2 godine na jednoj njivi. Zapusen raonik je bio razlog, napunilo se semena i kako je treskalo tako je sejalo. Sofer mora biti svestan da ako je iz nekog razloga malo cimnuo u nazad sejalicu NEOPHODNO je proveriti ulagace.
 
Zaglavi seme kod usmerivača,razlog,krupno seme i podosta po dva na rupi i kad nakupi na izlazu,zatrese se ploča i otrese sa rupa a ispadne i ono nagurano kod usmerivača
 
Treba videti da se nisu ti usmerivači semena potrošili pa da koje seme neupade u kanal mešača pa trgne ploču i strese seme.
 
Taj usmerivac na majevici netreba uopšte. Ja sam ih skinuo pre 5-6god. Desavalo se da seme udari u nkega i spadne pre nego sto izgubi vakum, a raspored nikakav.
Dejina sejalica 2008god mislim i nije raonike menjao nijednom a sigurno godišnje poseje oko 100kj.
Prosle godine sam menjao 3 put raonike a diskove podigao skroz gore.Mnogo bolji raspored i nema setanja semena levo desno. Jedini problem sto hoce da nabije zemlje između diska i raonika.
 
Usmerivac sam skinuo ove godine na nagovor drugara,i tu mi sad stoji samo senzor.Njega seme ne moze da dohvati.Prosle godine sam nalazio zglavljeno seme kod usmerivaca
 
Otprilike si našao kvar a sad ga treba otkloniti, verovatno su ti potrošeni ti usmerivači i tu zaglavljiva seme, probaj da ih staviš nove, najbolje da neko seje a ti za njom da gledaš kako ploča reaguje, mora da ima neki trzaj, ja nisam skinuo taj usmerivač i mogu reći da imam solidan raspored biljaka (brzina setve 7km), nisam stigao ove godine da je malo više zagledam odole kako nosi i otpada seme u setvenom aparatu.
 
Sad sam ukapirao kako da unapredim sklop na mojoj imt sejalici, uporedjivao sam sa gaspardom ,njegove ploce imaju 26 rupa dok moje 18 , moje ploce moraju dosta brze da se okrecu na istoj brzini traktora da bi na isti razmak sejali, upravo to sto se brze okrecu ploce slabije hvata seme. Razlika je skoro 1.44x . 26/18 =1.44

Ja bih trebao manje od 4km/h da teram ko gaspardo kad ide 6-6.5 km/h.

A najbolje da sejem drugom sporohod :)
Ovako jednostavno napravim nove ploce sa vise rupa i sporije ce se disk okretati i bolje hvatati.za ovu god sam zavrsio ali za dogodine pravim obavezno

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Zavisi koji ,diskosni ne ,ali komsija ima sa ralicom i niski setveni aparat, raspored bruka.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Diskosna sejalica generalno je losiji raspored ma koji proizvodjac, ali je prednost kod teskih topova zemljista. Za sve ostalo raonik + niski setveni je mamara.
 
Ne bih se bas slozio, ali ni ne bih da ulazim u raspravu.
Uglavnom pred sam kraj setve primetih da je poceo da cvilu neki lezaj, ali misam hteo da prekidam pa sam sad prilikom pranja ustanovio koji. Nazad za nagaznim tockovima jedan stradao i ajde da ga odmah zamenim. Skinem i pocnem da trazim i procitam oznaku sa njega AM 212132 i ustanovim da isti lezaj ide i na Kinze i na JD i Amazone i kod mene na Nardi-Solu. Original JD kosta oko 3200, Koyo oko 2500, nas FKL 1300.
 
Nazad
Vrh