Pneumatske sejalice za kukuruz

Odg: Sejalica za kukuruz

ralekiraj je napisao(la):
Jel si bio mozda kod njega da kupis sejalicu kad ti je to pricao?
Prosle godine smo bili sa prijateljima kod njega,uzeli su neki plug,a pored njega bile sejacice,pa nam je tad pokazao neke stvari oko nje...a ove godine smo uzeli sejacicu od njega.sto,jesmo se sreli mozda? :cao:
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Ma nismo, nego mislim ako ste gledali nodetku da kupite pa da je malo nahvali
 
Odg: Sejalica za kukuruz

ma nismo uzeli nodet...mada kako pricaju za gaspardo,radije bi uzeo nju,a ostatak ::novac:: u slamaricu! :ppozdrav: Maxa nadam se da ces kad pocne setva da nam kazes da nije tako i da su to samo prazne price,ali ipak dosta njih vec se razocaralo. :ppozdrav:
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Pozdrav.Čitam prethodne postove pa sam ostao bez reči.Godinama smo sejali sa Olt-ovim sejalicama.Ako je bila meka zemlja nismo mogli sejati pliće,ako je bilo tvrđe neće da ulaže seme u vlažno.Već 2 godine sejemo sa Gaspardo Magica 8 rednom sejalicom,Velika je razlika.Dobili smo ujednačeno nicanje svako seme je na istoj dubini,Čak smo probali i u nespremljeno da sejemo i tu je bilo odlično nicanje.Pa da vam kažem da smo sejali i slačicu s njom(na šta su i serviseri rekli da nije preporučljivo),al je rezultat bio dobar.Treba kupiti ovakvu sejalicu raditi par godina pa ćete se uveriti kolika je razlika. :ppozdrav:
 
Odg: Sejalica za kukuruz

ne,ne,ne...niko ne kaze da je laka,da nece u zemlju,nista od toga... :nono: sve je to ok,samo kazu za isejavanje da nije ravnomerno,tj da ne seje na tacni zadati razmak,i pri manjim brazinam,a ako povecas brzinu do 7-8 km...daleko gore.za soju nije problem,ali u kukuruzu?inace sejlica je :D :ppozdrav: i jos nesto,rezervni delovi su jako nekvalitetni,znaci dok traje original deo,dobro je.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Ova interesantna rasprava mi je privukla paznju :osmeh:

Sa sestorednim Gaspardom MT sam sejao zadnje 3 sezone, a pre toga smo koristili OLT i IMT pneumatske sejalice.
Setva sa Gaspardom izgleda ovako:
Napred ide "raonik" koji sklanja grudve i povrsinski sloj suve zemlje ako je potrebno. Posle toga idu dva siroka tocka ( 8-10 cm ) koji odrzavaju zadatu dubinu i SEME JE UVEK POSEJANO na zadatu dubinu. Izmedju ta dva tocka za odrzavanje dubine su diskosni otvaraci "brazdice" gde upada seme. Diskosni otvaraci otvaraju jako usku brazdicu koju posle upadanja semena zatvaraju dva nagazna tocka pozadi. Nagazni tockovi ne gaze direktno red nego gaze pored reda pod odredjenim uglom i zatvaraju brazdicu. Time se dobija to da je seme u kontaktu sa vlaznom zemljom ali ipak nije pritisnuta zemlja iznam semena pa je nicanje lako. Svaka baterija je teska oko 100 kg i baterije ne skacu ko magarci kada naidju na tvrdju zemlju ili vecu grudvu nego su i dalje na zadatoj dubini. Mi sejemo brzinom od 6.5 - 7 km/h i prezadovoljni smo sa preciznoscu sejalice. Ako ima dovoljno vlage i zemlja je pripremljena kako treba svako zdravo seme ce da nikne isti dan sto je veoma bitno kasnije zbog zaprasivanja.

Preciznost: Desava se ponekad da se koje seme otkotrlja 1, 2 ili 3 cm ali kada se izmeri i uzme prosek na nekoliko metara maltene bude u milimetar onako kako je podeseno.

Moram da napomenem da nam se prinos kukuruza povecao da ne kazem vise ali za 5-10% sigurno od kako sejemo sa gaspardom.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

E to je sejalica vidi se kako je nisko setveni aparat,tako da brzo stignu semenke do zemlje.A ova nova je dosta daleko od zemlje tako da ima neznatnih pomeranja i razlika u razmaku zrna.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Ako cici kaze da je tako...onda je tako,poseduje je i najbolje zna sta ima. :cao:
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Ja nemam sejalicu pa platim da mi se poseju kukuruzi. Sejale su mi Nodetka i Gaspardo Magica 6 redi. Gaspardo je u svemu bolja osim u preciznosti od Nodetke. Gaspardo obezbedi idealno okruženje za seme i nicanje ali se u preciznosti ne može meriti sa Nodetkom, pogotovo ako se malo brže tera. A ovi što seju uslužno, pa naravno da neće kilaviti na mojoj njivi kad ga čekaju i drugi za setvu, a svi hoće da seju u isto vreme. Zato oni malo brže seju i znaju da će svaka semenka biti tu a za raspored baš i ne mare toliko.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

nije istina da Gaspardo sije neprecizno. Treba znati namjestit okidače i bez ikakvih problema ona sije precizno.
Ja svoju ganjam oko 10-11 km/h. ( ako je dobro pripremjeno za sjetvu ) Sije odlicno, Lanjsku godinu sam imao problema sa nicanjem jer sam preduboko sijao ( nisam dobro namjestio sijačicu, previše sam skratio srednju poteznicu i raonik je išao duboko ). Nikakvih kvarova nisam imao. Vrlo je jednostavna za podešavanje, u razliku od neke sijacice ima dobru dodatnu opremu poput automatskog markira, gumeni nagazni točkovi, razgrtač busa...
I lagana je sijacica za nosit.
Inace sam s njome posijao već preko 160 ha. A imam ju tri godine. Znam da nije brojka nešto, ali hoću reči da sam za sada prezadovoljan. Ne smijem ju više hvalit da mi ne urekne :D
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Zrine nemoj se nervirati ima kod nodeta koja ne seje kad je rastelovana ali ima i gaspardo nova koja nije precizna.Tvoja je dobra ali nije svaki model. :ppozdrav:
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Zrine, kod Magice je mnogo višlji setveni aparat nego kod tvoje sejalice.
Ja sam detaljno kontrolisao rastojanja između izniklih biljaka i video da je kod Nodetke bolja preciznost.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Da postavim par slika:
Nisam uspeo da nađem bolje slike ni o sejalici ni o sklopu biljaka.A i necu da dokazujem ništa,po meni preciznot s kojom Magica radi je dovoljna i preciznija od olta i majevice.Mi ne sejemo brže od 8km/h,nema potrebe jurcati kad je setva jedna od najvažnijih operacija.Pre ove sejalice smo sejali sa 2 oltove mašine.Naše iskustvo je da sa ovom sejalicom brže završimo setvu sa manjom potrošnjom goriva a nicanje je ujednačenije i lepše.Naravno treba znati uštelovati svaku mašinu.+ uz malu nadogradnju ove mašine mogu ići u direktnu setvu.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Ако не смета, да се малко умешам.
Већ сам поставио просту шему на којој се види шта је битно код сејалица за прецизну сетву. Између осталог, јако су важни притискајући точкови: пре отварања браздице, после полагања семена и после затварања браздице. Важни су због обезбеђивања услова за квалитено отварање браздице, због утискивања семена и његовог бољег контакта са земљом испод и изнад. Такође, притискајући земљу, изазивају капиларни успон влаге у зону семена. Преко њих се спречава секција да не уђе у земљу више од задате дубине сетве.
Висина испуштања семена и брзина кретања су ''одговорни кривци'' за растојање семена у реду. Семену треба омогућити да склизне у отворену браздицу. Са брзином од 5,4 км/час, сејалица пређе 1,5 метара у секунди, при чему треба да уложи 6-7 семенки кукуруза (на 70цм) или 33-34 семенки соје (на 50цм). Испитивања су показала да се при брзинама већим од 6 км/час значајно смањује прецизност сејалице.
Надам се да нисам био досадан. Има још тога, али ако неког интерсује ...
 
Nazad
Vrh