ŠEBOJ

nusret preljevic

Novajlija
Učlanjen(a)
16 Okt 2009
Poruka
15
Drugari da li orezati prošlogodišnju biljku i ako porezati koliko?
pozdrav
 
Sezonske cvetnice – redovno uklanjati osušene cvetove na sezonskim cvetnicama kako bi podstakli ponovno cvetanje. Posejati kasno cvetajuće letnje jednogodišnje i dvogodišnje cvetnice kao što su iberis, modrice, šeboj itd. Ukoliko to nije urađeno pre i dalje možemo saditi biljke u žardinjere, leje ili saksije. Intenzivno zalivati i pleviti leje od korova.
 
Šeboj je višegodišnja biljka koja je najlepša je u drugoj godini jer tada najobilnije cveta i ima ujednačen habitus. Posle druge godine odrveni, formira grmoliki izgled različitog porasta, pa gubi na dekorativnosti.
Cveta od početka aprila pa sve do kraja juna meseca. Najbolje uspeva na srednje teškim zemljištima.Traži sunčane položaje i umereno vlažno zemljište. Otporan je na niske temperature.
Razmnožava se setvom semena. koja se vrši od maja do jula meseca. Setvom semena početkom juna dobija se cvetanje u septembru, a setvom u avgustu cvetanje počinje u martu.
Zavisno od sorte cvetovi mogu imati različite boje: zlatnožute, kremžute, karmincrvene i bronzacrvene boje.
I razlišite visine: od 20 do 40cm.
Izuzetno je prijatnog mirisa. Medonosna je vrsta.

sam07171366047541.jpg



sam07161366047583.jpg


Ovo je šeboj iz moje baše. Nabavila sam i zlatnožuti i bordo.
 
Nazad
Vrh