Koliko plaćate sezonske radnike i gde ih pronalazite?

sta ste vi ocekivali za 1500din.platite malo vise pa da vidite radnika ko u prici
 
Ja sam branje paprike placao 150 din/h. A moj surak placao za vadjenje sargarepe 1500 dinara dan. Kod nas kad je sezona dolazi bugarski cigani i radnina ima ali moras ih na vreme rezervisati. ja za sadjenje paprike rezervisem. bar mesec dana ranije jedno petnestam radnik posto sadim rucno i za sadjenje sam acao 15 eura dan.
 
200 din sat traktorisanja je njegova cena plus 1 obrok njegov zahtev. a ja mu dajem vise.
 
Pre 2. sv rata postojala je izreka "Čuvaj se srpskog Gazde". Ovo se ne odnosi toliko na nacionalnu pripadnost koliko na ljude svih nacionalnosti bez osnovnog obrazovanja koji su se brzo obogatili pa posle plaćali dnevnicu kg brašna ... i nažalost veliki broj njih je prefarban u crveno, žuto, plavo
 
200 dinara na sat.
Cini mi se da je to bas malo.Ako hektar uradi za dva-dva i po sata,onda mu treba platiti 400-500 din.Po meni je realno to sto rekose Bobo i Matic. 10%,znaci 10 evra/ha.

Zavisi sa kojim kombajomse radi.
Imam Z 142.

Nekad ne mogu da stignem i u kombajn i u traktor,a ne bih da propustim i neki hektar usluzno.Imam sigurnog coveka bas za ovaj kombajn,pa bih da mu platim realno.
 
Kombajn 95%vremena vozim sam.Ostalo sto me menjaju na njivi dok jedem ili nesto vec satnica im je ista.
Inace sat im je 120din.Racuna im se od kad dodju na posao i dokle rade tj. po povratku u dvoriste.To sto posle sede,jedu,piju i tracaju se ne racuna.Imam Madjara koji je tu 5 godina.Covek je prvi put seo u traktor kod mene.Naucio sam ga kako meni odgovara.Ovaj drugi samo u sezoni.E sad neki ce reci malo je to.....
Dobiju odela,majce, isl svake godine.Dobiju brasno cim potrose,hranu cim se radi duze od 8 sati.Onom drugom odradimo deo operacija na njegovoj zemlji samo za naftu....
Ima traktorista koliko hoces.Matijevic svakog meseca otpusti kojeg.
 
Od kad su izmisljene socijale za mlade ljude koji su u radnoj snazi sve je manje radnika.
Po firmama je sezoncima radni sat 150din kopanje,branje voca,semenski kukuruz... a kuci kad ima nesto na par sati ili dan cena je 200-250din za radni sat.
 
Ja sam racunao za mog radnika koliko dobija od drzave....cifra prosto skoro duplo veca nego zaposlenom kod Matijevica.
Socijala za 4,dva decija,dve besplatne uzine,knjige za dzaba,60 kubika plina za dzabe,struje takodje nesto,da ne govorim o ceni doma za ucenike i ostalih stvari.Jednostavno teraju ljude da ne rade.
 
Citam komentare i jedino mogu da citiram narodnu:

Sit gladnom neveruje

P.S. da ne kazem: nedao bog da i vi zivite od socijale drzave srbije.... pa da vam neko racuna koliko dobijete decijeg dodatka i knjige za decu... ju ju... puj puj

a za 120 din sat (verovatno neprijavljen, bez staza i socijalnog) nemam reci.....

cuj ima hranu i majicu.....

pricala mi baba o takvim gazdama, deda poginuo u partizanima, partizani babi uzeli zemlju, baba pobegla od partizana u drugu republiku, radila kod gazda za nadnicu nosila mamu u nadnicu jer nije imao ko da je cuva, stavljala je u hlad, nadnica sa hranom, mama gladna, baba dala hranu detetu a ona radila gladna, gazde ponosne sto daju radnicima hranu....

vracamo se nazad u izrabljivanje, ali se to obicno naopako zavrsi, dodje do reseta sistema, kuka i motika i te stvari i ajd jovo nanovo....

imam dosta svoje zemlje ali mi na pamet ne pada da nekom platim 120 na sat "sa hranom" u zemlju bi propao od sramote....
 
Zalosno je sto je sistem truo i ljudi koji su ceo vek radili i odvajalo im se od usta za penziju sad nemaju penziju jer su ih gazde zakinule na uplati radnog staza ili imaju penziju od nekih 7000 ova poljoprivredna kakvu ima moja baba,da ne zivi sa nama morala bi i ona u nadnicu. Jos je zalosnije sto su medju nadnicarima 2/3 ljudi iznad 60 godina starosti.
Mladi su prava retkost, a kad cujem koliko neke porodice imaju socijalne pomoci pitam se hocu li ja imati toliku platu nekad.
 
Zalosno je sto je sistem truo i ljudi koji su ceo vek radili i odvajalo im se od usta za penziju sad nemaju penziju jer su ih gazde zakinule na uplati radnog staza ili imaju penziju od nekih 7000 ova poljoprivredna kakvu ima moja baba,da ne zivi sa nama morala bi i ona u nadnicu. Jos je zalosnije sto su medju nadnicarima 2/3 ljudi iznad 60 godina starosti.
Mladi su prava retkost, a kad cujem koliko neke porodice imaju socijalne pomoci pitam se hocu li ja imati toliku platu nekad.

Ajde budi iskren, da li bi radio za 120din na sat?

Nisu sadasnji mladi ovce znaju da racunaju, radije izvadi pasos i bezi iz ovakve sugave zemlje, i nije nam Nato ovo uradio vec sami mi sebi....
 
Kod mene isto 250-300din radnici sat,90% uzmu avans i posle ga molis da dodje da odradi.Vecina hoce jedan dan da radi i da zaradi za celu godinu sto neradi,a za sve su krive socijale sto zdravi pravi ljudi puni snage nece da rade jer imaju da jedu i piju zabadava.
 
Nazad
Vrh