Kada se moze saditi voce?

naravno da je bolje u jesen,a ovi sto pricaju u prolece izgleda da su neke neznalice koje samo ovde "kao" dele korisne savete.
 
Ne znam zašto svi forsiraju jesenju sadnju voća, ja uvek sadim voće u proleće
 
Pretpostavljam zato sto pred kraj jeseni biljke idu u fazu mirovanja pa su vece vjerovatnoce da ce zimu izgurati neostecene, a proljetna sadnja za rizik ima (zavisi od godine i klimatskih uslova) da ljetnje sunce sprzi i uspori rast sadnice :)
 
Prilikom jesenje sadnje, nakon opadanja lišća može se saditi jer su u fazi mirovanja. Tokom zime, zemlja se totalno spoji sam mladim žilicama korijenja i bude natopljena hranljivim materijala, pa u proljeće bez problema krene u vegetaciju. Tokom proljećne sadnje ostaju veće i manje komore zraka oko korijenja kojima duže vremena treba da nestanu. Zbog toga usljed većih temperatura u proljeće dolazi do lakšeg zagrijavanja zemlje oko korijenja i bržeg isušivanja.
 
Otprilike sam i ja to rekao, ali sad tacno znam sta se desava :) Hvala na objasnjenju :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam jedno pitanje:
Zbog nekakvih razloga treba da prmestim sadnice koje sam posadio proletos i nesto od prosle godine.Zanima me moze li to i kad? I o cemu da vodim racuna? Hvala
 
Možeš sad dok je lijepo vrijeme, vodi računa da što više sačuvaš žile pri vađenju, oreži sve dijelove žila koje su oštećene, a pri sadnji dobro natabaj sitnu zemlju oko žila i zali vodom. Poz!
 
Po PS-u i nije tako jednostavno presaditi starije voćke...ovo važi za baš starije naravno, ove od proletos manje više...ali može sličan princip da se primeni

Šoškić, "Savremeno voćarstvo" :

"One se presađuju na sledeći način: rano u jesen ili u rano proleće na 0.5-1 metar oko stabla iskopa se kružni jarak širine oko 30cm a dubine 50 cm pa i više, zavisno od toga na kojoj dubini se nalaze skeletne žile. Sve žile koje se nađu u jarku treba odseći i povaditi, presek žila treba izgladiti oštrim nožem, zatim dezinfikovati 5% rastvrorom plavog kamena, pa čitav jarak zatrpati zemljom, vodeći računa da se oko preseka žila stavi sitna, plodna i rastresita zemlja.
Da bi se iz preseka skeletnih žila razvilo što više novih žilica, koje će u najvećoj meri omogućiti primanje voćke posle presađivanja, važno je da se odredi dovoljan prečnik jarka, zavisno od uzrasta voćke. U ovom kružnom jarku obično će se u toku iste vegetacije iz presečenih žila razviti dovoljno sitnih žila, ali se ponekad mora čekati 2-3 godine da bi se žile dovoljno razvile. U isto vreme treba i grane krune skratiti - u zavisnosti od razvijenosti voćke i razgranatosti korenovog sistema. Ako je zemljište nedovoljno vlažno, skraćivanje grana treba da bude jače.
Voćle oko kojih je iskopan kružni jarak, presađuju se NAREDNE jeseni ili NAREDNOG proleća, a ako se nove žile nisu dovoljno razvile onda posle druge godine.
Presađivanje starijih voćaka zavisi kako od biološke prirode same voćke, tako i od načina i vremena presađivanja. Da bi presađivanje uspelo, treba prethodno prorediti i skratiti grane krune, zatim zaštiti preseke i rane od prouzrokovača bolesti i štetočina, pažljivo otkopati koren da se što više sačuva zemlje oko žila. Voćke treba vaditi po oblačnom vremenu. Pri vađenju ne treba ih naglo naginjati u stranu, jer bi se pokidale sitnije žilice. Ako se voćka prenosi na udaljenu parcelu, žile treba pokriti vlažnom sargijom ili sličnim materijalom i posaditi je tako da bude u istom položaju kao i ranije. Presađene voćke treba što bolje negovati (zemljište redovno obrađivati i đubriti, po mogućnosti i po potrebi navodnjavati, suzbijati bolesti i štetočine itd.)"

 
Imam i ja jedno pitanje planirao sam da ove jeseni posadim 100 sadnica raznog voca ali zbog suse nisam mogao jesenas a sad je sve teze kaljavo je dali smem da posadim uprolece jer je prestupna godina. Jer ovde postoji verovanje da voce posadjeno u prestupnoj godini radja samo prestupne godine.DAli je neko od vas sadio u prestupnoj godini ima te li neka iskustva ja bih to posadio u toku zime ako mi vreme dozvoli.
 
Joj, druže Vidojice, potpisujem voćarev post, ma guraj, nećeš imati baš nikakvih problema. Što pre to bolje! Pozdrav iz Župe!
 
Hvala prijatelju,
Ja sam presadio pacemo videti na prolece stace biti.Ovo kako je "oktopod" napisao nisam uopste tako radio.
Iskopao sam povece rupe i stavo pola vangle vockala i 2-3 lopate stajnjaka pregorelog kao zemlja za cvece, pa na to sloj humus,pa sadnica.Zasuta sitnom zemljom pa opet sloj stajnjaka i na vrh mrtvica.Jos sam busenje prevrnuo i poredjao oko sadnica.Sve dobro ugazeno i zaliveno sa 5-10l vode. Ima tu raznog voca videcemo kako ce se primiti.
@milanristicks
Sadi to voce i ne misli. I kod mene stariji veruju da ne treba saditi prestupne godine. Znam coveka kiji je namerno sadio da proveri i save je bilo kao da je i sadio proste godine.
 
ma brate mzoe prestupne godine,ali moras da odradis neke rituale .... a to je da izgovaras dugacko mmmmmmmm... pri sadnji , i da jedes pasulj tetovac 3 noci za redom pred sadnju, i da ides 17 krugova oko svake posadjene sadnice....Samo se toga drzi i nemas frke!
:haha:
:haha:
 
техника садње
Како се правилно сади воћка када је у питању прегорели стајњак? Ја овако радим а нисам сигуран да ли је исправно.
Ископам рупу око 50 цм, на дно бацим лопату-две стајњака, бацим слој земље мало утабам, ставим садницу и око ње опет земље и сабијем ногом око корена и жилица да истерам ваздух, и тамо пред врх опет бацим стајњака мало и све изнад над врх прекријем земљом.

Другар ми каже да се стајњак баца искључиво изнад висине корена јер он од влаге и кише временом иде на доле и натапа корен, а стајњак испод корена је опасан јер кад воћка расте, жиле иду на доле и у додиру са стајњаком може да "сагори" оштети корен. Ја нешто не верујм у ту теорију па вас молим да ме посаветујете.
 
naučno je dokazano da đubrivo ispod žila nije dobro jer prekid kapilarni sistem zemlje pa vlaga iz dubljih slojeva zemlje ne dopire do voćke...kao da si stavio pleh ispod korena recimo...iznad je dobro jer će se voda svakako odozgo na dole slivati usled zemljine teže, a na gore ne može jer je prekinut kapilarni sistem, pa tako vlaga ostaje kod voćke.

Ja sam bacao humus i ispod i iznad, s tim što sam ispod stavljao tanak sloj koji ne može tek tako da pravi čep.
 
Tako cu i ja uraditi. Iskopat cu rupe 60x60x60 i dolje sitna zemlja uz korjen, zatim stajnjak (koji je najbolji? moze konjski, ovcji?)i gore zemlja i kako joj nebo da.

a od susejda sam cuo da on stavlja u rupu prvo vapno, pa zemlju, pa vockicu, i onda opet vapno iznad korijena i na vrh stajnjak koji pokrije zemljom.
eno mu sve vocke dobro izgledaju.
 
Nazad
Vrh