Kada se moze saditi voce?

pa najbolje ti je ako imas kompost ali ako nemas bolji ti je ovciji stajnjak jer ima nesto vise nutritienata...a nemoj stajnjak na vrh bar ga prekrij sa zemljom da ne bi gubio hran materije...pozdrav
 
Iskopao sam prekjuce neke sadnice divlje jabuke, ali zbog odredjenih okolnosti ne mogu ih posaditi prije ponedeljka. Smeta li im da tako dugo budu van zemlje? Trenutno su u supi u kojoj ne mrzne preko noci. Hvala unaprijed na savjetima.
 
Da ne otvaram novu temu, deluje da je ova idealna. Treba da zasadim 10tak-20tak vocki, ne mnogo, ali sam sad tek kupio plac i nije poorano. Sta mislite, ovako odokativno, da li je bolje:

1. Baciti stajnjak (ovako odmah, na ovo trave malo sto ima?), poorati odmah posle, i za mesec dana (novembar) posaditi vocke, ili
2. Poorati, baciti stajnjak, sacekati posle zime, pa onda isfrezirati i saditi?

Iz svega sto citam, bolja je jesen, ali ne znam da li to ima poente kada je zemlja nepripremljena?
 
Da ne otvaram novu temu, deluje da je ova idealna. Treba da zasadim 10tak-20tak vocki, ne mnogo, ali sam sad tek kupio plac i nije poorano. Sta mislite, ovako odokativno, da li je bolje:

1. Baciti stajnjak (ovako odmah, na ovo trave malo sto ima?), poorati odmah posle, i za mesec dana (novembar) posaditi vocke, ili
2. Poorati, baciti stajnjak, sacekati posle zime, pa onda isfrezirati i saditi?
Iz svega sto citam, bolja je jesen, ali ne znam da li to ima poente kada je zemlja nepripremljena?


Kako misliš da se baviš voćarstvom na klasični način sa veštačkim đubrivima ili organski način bez veštačkih đubriva i preterane hemije?

Ako ćeš na organski način, sačuvaj floru i faunu te zemlje, iskopaj samo rupe i dodaj stajnjaka, glistenjaka i šumske zemlje. I sadi ako možeš da zalivaš jer je generalno suša.

Ako ćeš na klasičan način prvo isprskaj totalom pa zapali sve to pa onda radi rigolovanje, oranje, tanjiranje, kopaj rupe i sadi i bacaj veštačko đubrivo s jeseni više PK a s proleća valjda KAN, AN a nađi negde i kada se baca azot i koje količine veštaka se baca....

drugarski pozdrav
 
Imam 2-3 oraha koje sam odgajio od ploda, oko 2 god starosti i jedan dud koji je sam nikao, ima već oko 1 m visine, još uvek imaju lišće, da li je to problem da ih sada presadim na konačnu lokaciju?
Kako su orasi još mali do 30cm, da li bi mogao da ih zaštitim od vetra recimo kantom kojom bih ih prekrio a na kantu stavim ciglu?

Da li odmah da secnem bočne grane ili na proleće?
 
Poslednja izmena:
Сачекај да стане вегетација ако можеш да чекаш. Да опадне лишће.
 
Сачекај да стане вегетација ако можеш да чекаш. Да опадне лишће.
U međuvremenu, nađoh još jedan dud, od skoro 2m visine, nisam obratio pažnju ranije, jer je u blizini džanarika, koja stalno pušta izdanke.

Iskopao sam 4 rupe, na dno stavio 2 lopate stajnjaka i prekrio slojem zemlje i ostavio.
Narednog dana, na red je došao prvo dud, zbog veličine, veći oko 2, i manji oko 1m.
Samonikli su i to na nezgodnom mestu, u neposrednoj blizini ograde, pa se koren podvukao pod beton, namučio sam se dok sam ih izvadio, i to je moralo da ide stablo i koren sa žilama, nikako busen.
Orezao sam ih i odsekao oštećene žile
Stavio u rupe i zatrpao, prvo zemljom i dobro utabao, postavio sam i po pritku.
Kasnije sam dodao stajnjak i zalio, te privezao sadnice za pritke

Valjda će se barem 1 primiti, orasi čekaju proleće.
 
Nazad
Vrh