Kada se moze saditi voce?

Drinas

Novajlija
Učlanjen(a)
5 Mar 2010
Poruka
1
Pozdrav, novi sam na forumu a i u poljoprivredi :cool:
Kupio sam 20ak vocaka da posadim oko kuce, iskopao sam rupe i mislio da ih sutra sadim ali evo mi pade iznenada snijeg i temperatura se spusti na oko 0C. Zanima me smijem li ih posaditi ili da cekam da malo okopni i na kojoj temperaturi da sadim vocke. Vocke sam izmjesao ima jabuka, krusaka, tresanja, sljiva.. Hvala unaprijed na odgovorima ::svaka cast::
 
netreba saditi ako je temperatura ispod 0,sačekaj malo,a kada ih budeš sadio stavi što rahliju (sitniju zemlju) oko korijena,i zatim na kraju zali sa desetak litara vode oko nje da zemlja popuni sve šupljine oko korijena ,tj da se bolje sjedini korijen sa zemljom.
 
Planiram da posadim desetak sadnica kajsija i desetak šljiva. Problem je što to mogu uraditi tek sredinom aprila. Da li je to kasno? Molio bih da mi neko odgovori. Hvala. :ppozdrav:
 
Presadjivanje voca ( kad ?)

Imam jedno 6 vocki koje moram da presadim jel mi smetaju na tom mestu e sad moje pitanje bi bilo kad se voce presadjuje ( zimsko presadjivanje i prolecno)


Jel se sad moze voce presaditi ? ukoliko je opali lisce ili treba jos cekati ?
 
pozdrav prijateljima...ovih dana vremenski uslovi ne dozvoljavaju sadnju pa me interesuje koji je zadnji rok za prolecnu sadnju...naravno da utice dosta faktora ali onako otprilike,sta kaze iskustvo i praksa...veliki pozdrav meraklijama :cao:
 
Optimalno vreme za prolecnu sadnju je kada se zemlja prosusi da moze da se kopaju rupe i da nije blato pa sve do ozeljenjavanja sadnice samo sto se mora voditi racuna kada pupoljci pocnu da bubre lako se otkidaju
to je optimalno a prakticno moze u toku cele vegetacije samo je obavezno vise zalivanja ja sam pre 4 godine sadio Nektarinu na povrsini od 1,7ha i na kraju sam gusto kao u rastilo ostavio rezerve koje sam kasnije dosadjivao i primale su se a bilo je u maju i junu uglavnom
:ppozdrav:
 
@vocar
Jesi li pokusao da posadis nekada olistalu jednogodisnju sadnicu ja jesam i znam da ce da se primi samo ce traziti nekoliko zalivanja
:cao:
p.s.
Naravno da nebude zabune najbolje je do otvaranja pupoljaka ali ako je situacija takva da nemoze onda spremis koficu za zalivanje prstic u uvce i pesma...............
 
Nisam pokušavao, a i ne bih ako bi mi se ukazala prilika, jer drvo tokom čitave te godine samo se bori da ostane živo. Bolje je sačekati jesen ako baš nije žurba.
 
Vec pominjani vocnjak na Fruskoj Gori, taj cuveni Atos Vinum, deo tog vocnjaka je sadjen u toku maja i cak juna meseca. Naravno da su sadnice bile vec uveliko olistale ali naravno i da je bio postavljen sistem za zalivanje.
A vocnjak je, opet naravno, izuzetan.
 
Ja ću uskoro zamjeniti par komada na svom voćnjaku. Ali ako se podiže nov voćnjak, uvijek savjetujem jesen, a do jeseni priprema zemljišta. Sve se stigne. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh