Kombajn za pasulj

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Kako je ovo deo o kombajnima, evo jedne tema vezane za njih ali i povrtarstvo. Ne znam baš koliko su česti kod nas, ali u temi o pasulju ima dosta o njima.

Iz te teme sam i izdvojio dve slike, jedan je vučeni sa traktorom, a drugi je redovni kombajn samo sa malo drugačijim hederom. Ovo je dobro jer se koriste postojeće mašine, jer bi isključivo kombajni za pasulj zaista bili malo uposleni tokom godine.



 
Ima član foruma @Jaglica preradu kombajna kao što je na prvoj slici što je postavio @novi kod mene je dolazio da proba da radi žuto-zeleni pasulj ali sam odustao ipak smatram da treba još dosta da se preradi da bi radio zadovoljavajuće (Znajući Sinišu on će to sve srediti :D ) pa sam nastavio sa bubnjarom posao do kraja ( isto mi je on radio i sa bubnjarom)
 
vidio sam jako puno prerada, al od svih je najbolja case ih 1480, barem taj, ako ne noviji, ima kod nas u oglasniku, najjeftiniji je oko 15000€, vidio sam kako radi, nema greške, ako gledamo originalan kombajn

također postoji lilliston 6200, da se uveze iz amerike, on isto odrađuje zadovoljavajuće

postoji i original adaptacija za zmaj 141/142, vidio sam ju uživo, al je prodana, prije par godina

sada još uvijek radim s vršalicom, ali sam u potrazi za bržim rješenjem, kako bi mogao odraditi veće količine, al sve ima svoje prednosti i nedostatke, pa se teško odličiti u kojem pravcu krenuti......



deutz fahr m770, kao moj ĐĐ m770, u radu sas grahom, poljaci.....
 
Video sam snimak što si postavio onaj kombajn što sam kosi kao soju i pravo da ti kažem ta varijanta mi je najinteresantnija jer automatski isključuješ radnike za čupanje i sušenje u otkosima već se direktno skida
 
kombajn claas europa, od Milana??

po pitanju kombajna, prvo treba odlučiti, kako će se vršidba odvijati:

jednofazno, kao taj claas, tj da se kosi kao soja

ili

dvofazno, da se podreže, u otkose, suši na njivi, i poslije vrši kombajnom

kako sam napisao, obje varijante imaju svoje prednosti i nedostatke

po mom mišljenju, jednofazna je puno lakša vršidba, al je problem ako ima trave, dok kod dvofazne trava se osuši i nije problem, kod dvofazne mislim da ima i puno više rasipa itd itd
 
samo 3 jutra ove godine plus još oko jutra bijelog i šarenog, i to je sve, vršalica odradi bez problema, tako da neću još ići na kombajn, dok nevidim kakva će biti situacija i cjena......najviše mi za oko zapada case 1480 axial sa sojinom adaptacijom od 3,7m, al onda se moram odlučiti za puno veće površine
 
Nazad
Vrh