Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Imate testiranja setve psenice na razlicitm medjurednim razmacima,samo treba naci,neko je ovde kacio na forumu,sad u kojoj temi,i kad tacno,nzm.Uglavnom ako sam dobro zapamtio, mislim da se prinos ne gubi do oko 17cm medjurednog razmaka,ali naravno nisam siguran uopste i ovo je potpuno beznacajan podatak.
Ali uvek se moze pokusati naci nesto na netu,samo trazite na engleskom,na srpskom nema nista,evo nesto na brzaka
http://lmgtfy.com/?q=Wheat+row+spacing+test
E sad to opet verovatno zavisi koje sorte se seju,a ovi novi hibridi,mislim da kod njih bas i moze veci medjuredni razmak,posto imaju odlicno bokorenje.
 
E a mene izvesni profesor ubedjuje u suprotno.Radio je oglede i dokazao da je bolji krajnji ishod setve na 12cm nego 15cm i redje.Covek doktorirao na psenici.Jos me ubedjuje da trazim sejalicu sa medjurazmakom od 10cm.
 
Ako racunamo setvu NS sorti onda je definitivno bolje na 10 cm jer one imaju daleko manju sposobnost bokorenja.
Ova godina je kod mnogih prelomila da u buduce ne seju domaci sortiment koji je definitivno zastareo i izgubio bitku sa stanim. Kazem na zalost jer bi vecina i dalje sejala domace.
 
Ja ne ne slazem da su NS sorte prevazidjene. Novi sortiment koji polako izbacuju apsolutno moze da se nosi sa konkurencijom. NS Ilina, Obala, Natasa itd. Neke starije sorte naravno da su prevazidjene. Simonida i dalje kada se uradi dobra zastita dace odlican kvalitet psenice i visok prinos.

Nas nekoliko sto smo povratnici u setvu psenice bili par godina, sada opet pauziramo na jesen. Da sejem,s ejao bi Ilinu i Sofru na istoj njivi. I mislim da nasa sorta se ne bi postidela kada se sve uradi ljudski. Sve se ore i sprema za soju, kukuruz i malko secerne repe ako bude imalo racuna. :ppozdrav:
 
E a mene izvesni profesor ubedjuje u suprotno.Radio je oglede i dokazao da je bolji krajnji ishod setve na 12cm nego 15cm i redje.Covek doktorirao na psenici.Jos me ubedjuje da trazim sejalicu sa medjurazmakom od 10cm.

Kaži mu,da sam u ja rekao,da traži nazad pare što je dao za diplomu,a to nek priča zabavištancima i "pilotima" u Kovinu! Bruka za struku
 
Sto?Diskovi su mu odlicni,nije plek,lezaji nose za sada pritisak tanjira,menjac isti kao na Amazone dosta tacno seje,e sada sto nije farba kao na Aktrosu jbg,ali veruj da bolje seje od svih manjih sto ste kacili ovde u temi(naravno izuzev Horscha).

Ja sam je uzeo jer ih njih petoro ima vec godinama,a neki seju po 200kj godisnje i do sad nisu imali kvarove. Meni ce posle imt biti avion. I da ne daju povracaj 40%,ne bi je ni uzeo. U ceni do 10000 eura,sto se tice novih sejalica meni je jedino bolja Irtem,ali je ona preteska za 82.1.
 
Nemaju vise stalne tragove,kazu da im se nije dobro pokazalo i onda su ih izbacili. Po meni najbolja sejalica je Gaspardo st. Maria 3.6m ima baterije u 3 reda i nenormalno je jaka,a cena je 10500 eura.
 
Ja imam IMT 634.23 sa diskovima, i nisam zadovoljan tim diskovima, posto radim u kombinaciji RD+S meni su lule puno bolji izbor ...
 
U Noćaj je pre tri godine stigla nova Gaspardo sejalica,vuče je TD 90 KS i sejem samo sa njom,zato imam vrhunske prinose.
 
Sigurno zbog toga budu visoki prinosi.Sejao sam uslužno pšenicu pre x godina i vidim nakon žetve ti likovi me nešto izbegavaju.Pitam ja njih lepo u čemu je problem,kažu imali su malo žita,nije im rodilo.Pitam jel niklo kako treba,jel bilo oplazina itd.Kažu super niklo kao četka ali eto nije rodilo.Prasnuo sam u smeh i rekao im da mogu da posejem kako treba i koliko treba ali da ne mogu da im đubrim i prskam njive o mom trošku.
 
Nazad
Vrh