Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

AKo bi se iza redova gde treba da budu stalni tragovi puštala dva markera sa diskovima, da li bi markeri pomerili seme i ostavili stalni trag?
 
AKo bi se iza redova gde treba da budu stalni tragovi puštala dva markera sa diskovima, da li bi markeri pomerili seme i ostavili stalni trag?

IMT sijačica da bi bila imalo OK za ostavljanje stalnih tragova za 10m zahvat strojeva mora imati dva vanjska reda skinuta i zablokirana da se dobije radni zahvat 2.5m, inače je 2.75m što je problem. 3m sijačica se fino uklapa u 12m prskalicu i rasipač... Princip je isti.

Nije praktično imati na sijačici dva takva "markira" koji istavljaju tragove. Jer bi tad morao početi sjetvu s pola mašine da dobiješ da jedan prolaz sijačice ostavlja oba traga za prihranu.

Lakše je ovako:
Možeš početi s punim zahvatom sijačice i u idućem prohodu zatvoriš samo dva reda i tako ostaviš jedan trag za prihranu i ta dva reda u idućem prolazu ostavljaju drugi trag za prihranu.

Druga solucija (teža) je da kreneš sijati s pola mašine i onda kad zatvaraš redove zatvaraš 4 reda na sijačici i samo u jednom prolazu.
 
Ja sam lepo uzeo dva jedeka koja su 8m duzine (kao grane od prskalice) na njima zabelezeno gde dodju tragovi od tocka kada prskam. Dve sipke,jedan kraj zabodem na kamen,zategnem jedek i zabodem u njivi. Kad sejalica stane u novi prohod one lule koje padaju na zabelezeno mesto zatvorim i teraj. Kako odmicemo tako cupam jednu stranu jedeka zatezem i prebacivam dalje.
 
Ako si JJOVO nekad video čoveka da visi obešen na drvetu ili nekoj gredi,e to ti je jedek-uže-štranjka....sve lokalni izrazi za razne debljine i dužine kanapa.Samo je pitanje za šta ga koristiš.Da se besiš,vežeš bika,slamu,detelinu,staru majku kad su materice...
 
Dobricanin mozda ti maznem sistem sa jedekom...jel treba neka odsteta za autorska prava..

- - - - - - - - - -

Jedek ili pajvan je dugacki konopac,štranka ili štranjga je kraci za vezivanje goveda recimo...a sve su to uzad ili ti konopci..
 
Samo radi druze moj. Jedina mana sistema je sto se recimo prvi par tragova zatvara na jednoj strani uvratine a sledeci par tragova na drugom kraju njive,tako da ti trebaju dve. Osim ako ne sejes u krug. Onda zatvaras sve na jednoj uvratini. Ovo se odnosi na moju kombinaciju 23 reda sejalica i 8m krila od prskalice. A i zaboravio sam posle koliko krugova dolazi da u jednom prohodu zatvoris za jedan tocak,pa kad se vracas u drugom zatvaras drugi...tad je verovatnoca da stalni trag bude siri ili uzi velika. :osmeh:
 
Zna li ko gde bi mogao da kupim kuciste i lezaj za ovaj tip tanjira od sejalice?
Ne znam od koje je sejalice, ima malo tamno zelene boje na njemu ima 6 rupa za srafove od kucista
 
Nazad
Vrh