Fieldbook-knjiga polja.

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Kako nam dolaze nova vremena,dolaze nam i nove obaveze. Jedna od sledecih obaveza je svakako knjiga polja,ono sto ce nam ta knjiga u elektronskoj formi doneti jeste kompletna evidencija u proizvodnji,za razliku od stampane knjige u ovoj knjizi imamo mape atara,kao i direktno poredjenje samih podataka iz knjige.
Zakon o poljoprivrednom zemljištu
Član 2.

Knjiga polja jeste dokument o planiranju i praćenju svakodnevnih aktivnosti u biljnoj proizvodnji i ostvarenim prinosima tokom godine, a naročito u ratarskoj povrtarskoj i voćarskoj proizvodnji.

Jedna od prednosti ove knjige polja jeste sto je sve uradjeno kako bi se korisniku olaksao rad,sve operacije se biraju iz padajuceg menija,detaljno je razradjeno tako da za izbor hemije u npr. psenici ne mozete da unesete Pulsar ili sorta suncokreta Andino,softver ne dozvoljava takve greske.

Postoje dve verzije knjige polja,to je on line zakup prostora na serveru ili instalacija u sopstveni racunar,sve je stvar kupca i njegovih zelja i potreba.
bdrt6q.jpg

2sbpg5h.jpg

1118i6e.jpg

2ylr2pd.jpg

25d90.jpg

5dtet0.jpg

2hmhsli.jpg

302mexx.jpg

2uiiv4k.jpg

2rn808g.jpg


- - - - - - - - - -

jfygz9.jpg

ea5fs1.jpg

9titq8.jpg

212xw5l.jpg

kbqa3a.jpg
 
Ne navodi se u zakonu da li će ta knjiga polja biti jedinstvena za sve poljoprivrednike,ili svaki poljoprivrednik može da bira u kom će programu voditi potrebnu evidenciju?Na tržištu postoji već nekoliko proizvoda koji služe istoj svrsi tj.vodjenju evidencije u poljoprivrednoj proizvodnji i odredjeni broj ljudi sigurno već koristi neke od njih.Ne mogu se svi zvati "Knjiga polja" zbog zakona (komercijalni naziv programa) ali služe na isti način.Da bli ćemo biti uslovljeni jedinstvenim programom ili ne?
 
Knjiga polja postoji u svim normalnim zemljama kako bi se vodila evidencija u proizvodnji,kao sto svaki pekar ima svoju knjigu ulaza-izlaza,svaka prodavnica,pa tako cemo i mi morati da imamo knjigu polja.
Knjiga polja ce biti obavezna od 2017 godine,odnosno za ozime kulture proizvodna godina krece negde septembar-oktobar 2016 godine.

Spajki ne stoji u zakonu da ce biti jedinstvena knjiga polja,iza ove knjige kao autori znas i sam ko stoji,uradjena je u saradnji nekoliko profesora sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Isto sto se tice ove knjige jeste da se zakupljuje prostor na serveru,tako da je vlasnik bezbedan u slucaju pada sistema,napada virusa ili mehanickog ostecenja sopstvenog racunara,ali naravno da se po zelji kupca moze instalirati i na njegov vlasiti racunar gde vlasnik preuzima odgovornost u slucaju gubitka podataka.

Ali jos jednom da ponovim od iduce godine ko nema knjigu polja = nema ni suvbencija.
I nesto sto ce odgovarati nama manjima,to je ako imamo jednu njivu mi mozemo i preko knjige polja da je podelimo na 2 dela ili vise delova:
r91wnq.jpg
 
Pošto će verovatno, pre ili kasnije, ukinuti subvencije po ha, koja je onda svrha ovoga?
 
Svrha je da ih dobijamo sto duze,a na kraju mozda ne budu ni otkupljivali proizvode sa parcela o kojima nema podataka oko procesa proizvodnje te robe. Kao sto sada treba RPB kad predajes robu u silos,tako ce najverovatnije trebati dokaz da imas evidenciju o knjizi polja.

Isto tako od iduce godine krece i atest prskalica,polaganje kursa za bezbednu upotrebu prskalica.
 
Zašto ja nima plaćam softver, kad to moze da se vodi na svom kompu u bilo kom programu, ili čak da se piše u sveske? Gluposti, samo da se uzmu pare!
 
Shale i djubrivo mozes rucno da razbacujes,ali imas rasipac. Drugo je sto si ti pride i skolovan za te stvari,ali neukom da li je bolje gotova knjiga polja ili da rukom pise u neku svesku ili jos gora opcija da placa nekog knjigovodju da mu vodi sve evidencije sto je gotovo nemoguce,ovako kad se zavrsi radni dan odvoji se max pola sata i unese u knjigu.

Jedna modifikacija koju sam trazio od profesora Marinkovica je da se ubaci jos i kisomer,odnosno ono koliko ucitamo u dvoristu u kisomeru da unosimo u program kako bismo dobili rezultate graficki prikazane po mesecima,kvartalima ili celoj godini.
 
Nije to tako ni lose,iako vecinom svi kuci pisemo negde, samo da ne bude zloupotrebe za cene. Samo sto dobar deo paora nit ima nit zna na kompjuter, a sta da kazemo za delove srbije gde do juce ni puta nije bilo,a internet nece skoro. Kako ce oni ispostovat zakon. Da li ste culi za dupont pionirov agro-assist? Navodno uz sve mogucnosti knjige polja aplikacija ce da se azurira od najblizih meteor.stanica. pored toga moci ce da se koristi sa android telefona,a i sa kompjutera. Jel neko probao?
 
Kolega je odradio u excelu tako dobar program da je to bruka,nije losa stvar ima sve rezultate od 2007 pa na ovamo i padavine i kurs evra :D
 
Do sada sam video barem 4 razlicita softvera knjige polja. Dva sam koristio I ni jedna nije bio dovoljno dobar. Previse komplikovano i nedoreceno. Sve to ima svrhu kontrole. Ali nista to ne vredi ako nisi u sistemu pdv. Ljudi ce upisati samo ono sto drzavi bude potrebno da cuje. Kod nas se stalno ide obrnutim redom. Uvodi se nesto sto veliki broj ljudi nece znati da vodi. Subvencije u ovom iznosu nece znaciti ljudima uopste da bi se mucili da vode knjige a kamoli da.plate druge da njih to rade.

Nada poslednja umire.
 
Čisto informativno da vam ilustriram kako je to kod nas u HR (EU).

Nikakav softver seljaci ne moraju imati. Sve osnovno je riješeno putem "države". Inicijalni upis podataka o gospodarstvu i zemljištu se vrši u državnoj agenciji. Godišnje prijave za subvencije se rade elektronički, a mogu se uraditi u istoj agenciji ili kod kuće (online), a jedna od stavki je i označavanje konkretnog usjeva na površini. U tu svrhu smo svi dobili pristupne podatke (username, pasword).

Dodatno moramo voditi evidenciju gnojidbe i korištenja pesticida. Nije propisan način kako ćemo to uraditi, prihvaćaju se svi oblici od ručnog ispisa do pukog pogleda u bilo kojem računalnom obliku. U tu svrhu ja sam si uradio web aplikaciju koja zadovoljava sve moje potrebe.

Velika poljoprivredna poduzeća i slični pravni oblici moraju voditi poslovne knjige, evidencije itd., ali to nije direktno u vezi poljoprivrednih pravilnika kao takvih, nego općih knjigovodstvenih i poreznih pravilnika i zakona.
 
E hrvatski brate Paore kad vam mi dođemo u tu vašu EU ugasili ste ga.

Pred našu kreativnost i sposobnost ebavanja radnika i pregaoca briselska administracija će prostreti crveni tepih i ostati otvorenih usta.

Trenutak kasnije iz usta našeg gospodara vi će te čuti nove i istorijski najbesmislenije procedure koje će briselske birokrate u transu aklamacijom prihvati.

Zato, brate naš napaćeni, uživaj u blagodetima razuma do tada, posle toga...
 
E hrvatski brate Paore kad vam mi dođemo u tu vašu EU ugasili ste ga.

Pred našu kreativnost i sposobnost ebavanja radnika i pregaoca briselska administracija će prostreti crveni tepih i ostati otvorenih usta.

Trenutak kasnije iz usta našeg gospodara vi će te čuti nove i istorijski najbesmislenije procedure koje će briselske birokrate u transu aklamacijom prihvati.

Zato, brate naš napaćeni, uživaj u blagodetima razuma do tada, posle toga...

Da li je ovaj post vezan za knjige polja ili je napisan čisto da bi se nabio broj napisanih poruka (po sistemu vidi koliko ja imamo poruka, ala znam svašta napisati).

Što se tiče ovih knjiga polja one sve mogu različito izgledatii, ali će na kraju morati imati isti izlaz dokumenta koji će prikazivati unete podatke.
 
Jeste o knjizi polja.

Slikovito prikazuje kako smo u stanju postupak koji olakšava i pospešuje poslovanje obesmisliti i načiniti ga gluposti koja neviđeno otežava rad.

Čovek lepo opisuje njihovu "obnovu gazdinstva" i podnošenje zahteva za subvencije. Setite se "naše procedure" i redova i šatora.

Setite se registra goveda na gazdinstvu, "puta prodate krave","prijave događaja" itd...

Iskazuje istu onu skeptičnost prema korisnosti same ideje koju i Lord Ogy iskazuje rečenicom:"Ljudi ce upisati samo ono sto drzavi bude potrebno da cuje." , odnosno što državi bude "milo" da čuje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh