Potrebno misljenje i savet

entuzijasta je napisao(la):
izvinjavam se unapred ako je o ovakvoj situaciji ranije pisano na temu svinjarstva nisam stvarno stigao da procitam, situacija je sledeca
kod drugara krmaca petnestak dana pred prasenje, nista ili skoro nista ne jede nisam ga bas dobro razumeo vec deset dana, jutros povratila nesto crno, tj ono sto je ispovracala bilo je obojeno u crno koliko sam ukapirao... susi se, mrsavi, pada joj temperatura, ako je neko imao nesto slicno dobro bi dosao neki savet da mu prenesem, stvarno mi zao zbog prasica, zvao je i veterinara ali iz iskustva znam da na ovom forumu ima zaista velikih strucnjaka pa resih da se obratim...
Može da bude čir, trovanje ili neki sličan poremećaj. Ima li još nekih simptoma?
 
Uzmi kaodiar s ili enrodian, to su sredstva koja se aplikuju oralno znači u usta, kombinacija antibiotika i još nekih aktivnih supstanci, vrlo brzo se vide efekti, daje se 1ml na 10 kg telesne mase. Inače od antibiotika ima veterinara koji to bolje znaju. A isto tako vodi računa o krmači, jer oni sada konzumiraju samo mleko tako da li je ono uzrok ili sredina gde se nalaze. Bolje sprečiti nego lečiti. :ppozdrav:
 
Hvala. Problem je najverovatnije kod krmace. U slami ima dosta trave, a sad sam primetio da krmaca jede tu travu, a primetio sam i da krmaca izbacuje iz hranilice dosta hrane (kupujem gotovu smesu) Nemaju svi prasici proliv samo pojedini.
 
I meni su sa zadnjom turom imali proliv pojedini-ne svi.Zezao sam se sa kaodiarom i 2 okinuse.
Spricaj ih Neotilom ili Neosulfom po pola kubika 3 ili 5 dana,to je zakon za proliv-provereno.
 
tako sam i ja prosao sa prasicima od cetiri nedelje starosti, kada sam primetio da imaju proliv dao sam im kaodiar i kasnije je dva uginulo, ali ovi imaju samo sedam dana pa cu ipak probati sa kaodiarom pa cu videti.
 
Ako vec koristite antibiotike pametno ih koristite, da nebi napravili sojeve bakterije rezistentne na veci broj lekova, i onda posle vise stete nego koristi! :nono:
 
Rezistencija jeste jedan od najozbiljnijih problema upotrebe antibiotika, jer procene su da za narednih dvadeset godina većina patogenih mikroorganizama biti rezistentna na sada poznate antibiotike. Pored ovog problema javlja se i problem korisnih mikroorganizama koji u debelom crevu vare vlakna i sintetišu vitamine, mi i njih uništavamo i posle prestanka dejstva antibiotika mi imamo grlo koje je podložnije drugim infekcijama. Takiođe antibiotici imaju genotoksično dejstvo, dovode do mutacija gena i sve češće se javljaju alergije usled nekontrolisane upotrebe antibiotika, zato je jako bitna prevencija, a kao zadnji korak koristiti antibiotike.
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Da li se kome desilo da mu kod tovljenika od oko 60 kg ispadne guzno crevo, odnosno da ima prolapsus rektuma i kakva je dijagnoza kod toga, jel za klanje ili moze to da se vrati i bude normalno?
kod mene nekoliko puta se desilo.lepo sve vratiš nazad i ušiješ sa krivom iglom i koncem kojim se ušivaju džakovi.naravno da sve dezinfikuješ.daš antibiotik i prognoza je povoljna.u mom slučaju od 5 komada na 4 mi je uspelo a jednog sam morao zaklati jer su ga druge svinje načela dok nisam primetio.kažu da je to nasledna osobina,ali u većini slučajeva je zbog kašlja i naprezanja.
Post je spojen: [time]1286147052[/time]
_________________________________________________
aca74 je napisao(la):
Minazel je dobar i jeftin, malo se meša u hrani, a može puno toga da prevenira (zaštiti). Može se davati bez obzira na kvalitet kukuruza, tj i ako ne sumnjamo na kukuruz. Minazel pokupi štetne sastojke iz hrane (mikotoksini) i oni se izbace iz creva bez ulaska u organizam.
jeste dobar ali on pokupi i minerale i vitamine iz organizma pa ga ne treba preventivno davati nikako osim u slučaju nužde.
 
Imam jedno pitanje je mozda off topic ali jedino sam ovde mislio da je prikladno postaviti ga. Cuvam oko 100 tovljenika, prasice kupujem iskljucivo iz Cicevackog,Varvarinskog i Krusevackog kraja uglavnom polu pietrene. Ali kad god uzmem novu turu prasadi uvek se nadje nekoliko komada koji kaslju. Kupujemo jedan lek koji mi je preporucio kolega iz jednog sela i ubacujemo ga u koncetrat i taj kasalj se koliko toliko smiri ali kasnije vec pri kraju tova kod nekih jedinki se kasalj povrati. Pa kad krenu da kaslju i mali i veliki to je kao struganje drva. Vecina kolega iz okoline je rekla da je to urodjena mana kod prasadi iz tog kraja i da pokusam eventualno dezinfekciju objekta
sto smo letos i uradili ali nikakav boljitak se ne vidi. Pa bih voleo da me iskusnije kolege sa foruma posavetuju sta da radim sa ovim problemom da li postoji neko resenje??
Da napomenem da nije bilo uginuca samo od kaslja, bilo je uginuca i prinudnog klanja od visoke temperature koja uzrokovana promajom ali to smo vrlo brzo sanirali ali samo od kaslja nije.
 
Imao sam problem pre neki dan sa jednom nazimicom,kašljala je ma ko konj!!!
Davao sam pre u hranu Neolispec ,ali pošto ga sad nemam setim se i zamešam DOKSILAN(ostalo mi od teladi)davao sam 5 dana pomešan u hrani i Hvala Bogu kašalj je nestao. :cao:
 
moras poveesti racuna prilikom kupovine prasadi jer su ona vec dosla zarazena a onaj ko odgaja prasad treba da povede racuna o zdravlju prasadi neznam kolko su ozbiljni ljudi od kojih kupujes prasad jer ima vakcina koja se daje prasicima 7 i 21 dan i ona se zoveRespiSure mada cisto sumnjam da to oni daju nije jeftina ali je efikasna a isto probaj sa Draxxin dobar je i on resava sve respiratorne infekcije
 
Draxin ce pomoci samo u težim slučajevima kada prasad ili tovljenici obijaju bokovima i imaju otežano disanje.Ja bih pre preporučio tilozin ili floron,u mom kraju se time rešavaju takvi problemi.Što se tiče vakcina ni one ne mogu da spreče kašalj ali svinje u tim momentima obolevanja ne odbijaju hranu i lakše je lečiti nalet sekundarnih bakterija.
 
Dobra preporuka Bane.Floron 300 (Krka) koristi se za lečenje bolesti respiratornog trakta svinja koje prouzrukuju:Actinobacillus pleuropneumoniae,Pasteurella multocida,Bordetella bronchiseptica,Haemophilus parasuis,Mycoplasma hyopneumoniae,Mycoplasma hyorhinis,Salmonella choleraesuis i Streptococcus suis.Problem je što boca košta oko 5000 din.(toliko je kod nas).Daje se 1 ml na 20 kg/tm dva puta u razmaku od 48 sati.Doza ne sme biti veća od 3 ml po jednom injekcionom mestu.
 
none 73 je napisao(la):
moras poveesti racuna prilikom kupovine prasadi jer su ona vec dosla zarazena a onaj ko odgaja prasad treba da povede racuna o zdravlju prasadi neznam kolko su ozbiljni ljudi od kojih kupujes prasad jer ima vakcina koja se daje prasicima 7 i 21 dan i ona se zoveRespiSure mada cisto sumnjam da to oni daju nije jeftina ali je efikasna a isto probaj sa Draxxin dobar je i on resava sve respiratorne infekcije
Ja ne mogu da uticem na to da ljudi vakcinisu prasad ali gledam da uzimam kod proverenih ljudi. Ali u svakoj turi do sad ma od koga uzimao imalo je bar jedno ili dva koji kaslju.
A hvala i ostalima na savetima pokusacu nesto od ovoga da upotrebim. Sad mi ubrzo stize nova tura prasica i jedan veterinar je rekao da ce razgovarati sa jednim prijateljem iz Vojvodine da mu kaze koji lek koristi kao preventivu koju daje u hranu cim stignu prasici :)
Javljam se cim isprobam nesto od ovoga ili ako cujem za neki novi lek pa da mi treba savet :D
 
ovako imam oko 5 tone kukuruza u zrnu pa me zanima jel bi mogao da ga sameljem i spakujem u dzakove jel nece da se upali sto bi rekli stari ljudi ? :sta:
 
Nazad
Vrh