Potrebno misljenje i savet

Probajte sa Minazelom plus D,mala je razlika u ceni a dosta bolji u odnosu na Minazel.Običan Minazel se dodaje 0,5 kg na 100 kg a Minazel plus D 0,2 kg na 100 kg.
 
Meni je danas jedno prase uginulo,

Stari su 15 dana lepa prasad,bez proliva,
jedno osrednje da kazem od 10 koliko ima 3 su malo bolja od njega.
Nasao sam gapored pojilice mislio sam da spava,znaci nikakvih simptoma nije bilo,niti je modro,niti u ustima ima hrane nista,kazem lezalo je kao da spava da je srce nebi barem takav polozaj imalo.

Nemam predstavu stabi mu moglo biti.


Sta mislite?
 
I meni je jedno pre koji dan krepalo
Imalo 5kg a staro 3 nedelje.Ydravi kao i kod tebe,sve OK.
Ja mislim da im je bilo hladno i da su ga ugnjavili. :zli:
Namontirao im odmah lampu da ih greje i sada je sve OK :cool:
 
Forumdžije ima ja jedno pitanje za vas .A zasad bar nisam našao odgovor na to pitanje .Recitemi šta koliko i kad da dam prasićima a i velikim svinjama protiv glista :sta:
 
Za prasiće je najbolje injekcije kada su teški oko 7-10 kg (25-30 dana starosti) ili po zalučenju. Osnovna materija je levamizol hidrohlorid, a ima ih puno (vermizol, levamizol, belamizol, helmizol...). Ista supstanca je uglavnom i u prašku, ali je nezgodno doziranje za prasiće jer ide mala količina leka u hranu ili vodu, pa može da se desi da neko ne uzme dovoljno. Odraslima možeš prašak bilo kad ako posumnjaš da imaju parazite.
Najbolje od svega je da krmači pre prašenja 15 dana daš ivermektin (ima injekcije i prašak) koji čisti sve grupe parazita (gliste,vlašce,šugu). Kad takvu krmaču smestiš u pripremljeno prasilište (boks), šanse da se prasad zaraze su minimalne.
 
Ivermektin lepo das prasicima,doza 1ml na 33kg.Imas kao sto je napisao i zx praskove razne.Ivermektin se daje sub-kutano(pod kozu).
 
Meni su preporucili Neositol za parazite,1cm3 na 10 kg mase,u misic.To koristim i za krmace i neraste. :ppozdrav:
 
Ivermektin je po meni najbolji jer čisti od unutrašnjih i spoljašnih parazita.Kao što reče Peđa Voganj 1 ml na 33 kg/tm.Ja svoje krmače čistim odmah po zalučenju i prasad takođe.Preporučuju da se krmača očisti 1-2 nedelje pred prašenje ali ja nisam za to,ovako mi je sigurnije.Bočica od 20 ml je oko 5 eura.
 
Sećer prasadima se dodavao u smeše prilikom zalučenja i prelaska sa mleka na čvrstu hranu, jer u to vreme sistem organa za varenje nedovoljno luči enzime koji razgrađuju skrob ali luči saharazu koja razlaze saharozu (šećer koji mi koristimo u domaćinstvu) pa da bi se sprečio gubitak telesne mase i smanjio stres od zalučenja uključivao se kristalni šećer. Međuitim saharoza favorizuje E. colli, izuzetno patogeni soj bakterija, i vrlo često se javljau obilni prolivi sa gubicima prasadi i zastojima u porastu kao pojavom i velikog broja kržljavaca, tako da je ova praksa napuštena skoro kad je započeta. Znači ne treba to raditi a i ko radi ne sme se prelaziti granica od 5 % ukupne smeše!
 
Puno vam hvala na iscrpnim odgovorima ovde sam stvarno puno naučio i dargomije što je ovaj forum tako aktivan. Stvarno sam prijatno iznenađen Opširnošću odgovora . :D Ako nekop bude možda dolazio u Staru pazovu neka slobodno svrati na jedno :ppozdrav:
 
pzdrav svima problem Nazimica se oprasila oprasila 10 zaluceni dobro ih odgajila a sad nikako da potrazi vepra terali smo ali nikako nece da ga primi.!Molim za savet ko sta zna? :ppozdrav:
 
Ima jedna metoda,tzv. Flesovanje-dajes joj jacu hranu(ja sam davao 5kg cistog konc dnevno),i posle dva dana je trazila.Naravno prasad su bila odlucena,a ona "pregorela"sa mlekom. :ppozdrav:
 
Nazimicama se daje 2 dan posle zalucenja Sugonal tako da redovno ulaze u estrus,a sad mozes samo da cekas ili da pozoves veterinara da joj da hormon "PG 600"
 
Zoko je napisao(la):
pzdrav svima problem Nazimica se oprasila oprasila 10 zaluceni dobro ih odgajila a sad nikako da potrazi vepra terali smo ali nikako nece da ga primi.!Molim za savet ko sta zna? :ppozdrav:
Jedna doza sugonala (1000 i.j.), ako ne potraži za 7 dana, 11-og dana ponovi posle prve doze. Uvek pod kožu.
pedja voganj je napisao(la):
Nazimicama se daje 2 dan posle zalucenja Sugonal tako da redovno ulaze u estrus,a sad mozes samo da cekas ili da pozoves veterinara da joj da hormon "PG 600"
PG 600 je isto što i sugonal, samo je drugi proizvođač.
 
izvinjavam se unapred ako je o ovakvoj situaciji ranije pisano na temu svinjarstva nisam stvarno stigao da procitam, situacija je sledeca
kod drugara krmaca petnestak dana pred prasenje, nista ili skoro nista ne jede nisam ga bas dobro razumeo vec deset dana, jutros povratila nesto crno, tj ono sto je ispovracala bilo je obojeno u crno koliko sam ukapirao... susi se, mrsavi, pada joj temperatura, ako je neko imao nesto slicno dobro bi dosao neki savet da mu prenesem, stvarno mi zao zbog prasica, zvao je i veterinara ali iz iskustva znam da na ovom forumu ima zaista velikih strucnjaka pa resih da se obratim...
 
Pre dva dana desilo mi se uginuce, bravac od oko 50 kg napredniji, bez ikakvih simptoma.
Mislio sam da spava, kad sam prisao vidim on poplaveo. Sta moze da bude?
 
Nazad
Vrh