John Deere

Stavi fapov filter pre ovih originalnih.Mozda pomogne.
 
JD je to sto je zato sto je sve u njegovoj proizvodnji. Gotovo svaki kljucni deo sami proizvode, motor, menjac, hidraulika, sasija, kabina itd itd. Ostali proizvodjaci to nemaju, osim Breznjeva :osmeh:

Nisi dobro informiran , hidrauliku im rade drugi(pumpe) , samo jos da opalis da imaju i vlastitu celicanu :haha:, takodje i staklaru . JD ima dobrih traktora a ima i lose projaktovanih traktora , znam covjeka koji je zaradio mirovinu popravljajuci , kaze bilo je serija nikad nije ni video sta je u menjacu, a bilo serija da je uvjek neki od te serije bio u radioni na popravci. Do 90-tih ti je ovdje nedaleko bio njihov servis za ondasnju citavu zemlju.

Tvornica napravljena u ratu za proizvodnju municije , poslije 45 zatvoreno i nekoliko godina poslije prodano john deeru

 
Da znas ti bi kaz'o :osmeh:

Ево да одговорим који је то произвођач нарпавио први повершифт мењач, тачније мењач који је дозвољавао промену брзина без употребе квачила. То је био IHC или ти International Harvester Company (не мешати је са Кејсом касније) давне 1954. године, трактор је био Фармал МД ако не грешим...А савремени повершифт који је и до данас у употреби су први Рујкани направили за Кировеце К-700, знаш онај руски трактор који је у ствари био направљен за њихову армију да тегли оне мале ракетлице које могу да добаце до мурике....па је ондак виђен потенцијал да може да буде и трактор за колхозе....

Џони је тек који годину после руса направио павршифт мењач за своје моделе....
 
Gde da nabavim spojku za hid pumpu na 4020, svi kazu to retko odlazi, ali eto kod mene sve sto je retko mora da se desi. Oglodjali se zubi i nema pogona hid.
 
Ево да одговорим који је то произвођач нарпавио први повершифт мењач, тачније мењач који је дозвољавао промену брзина без употребе квачила. То је био IHC или ти International Harvester Company (не мешати је са Кејсом касније) давне 1954. године, трактор је био Фармал МД ако не грешим...А савремени повершифт који је и до данас у употреби су први Рујкани направили за Кировеце К-700, знаш онај руски трактор који је у ствари био направљен за њихову армију да тегли оне мале ракетлице које могу да добаце до мурике....па је ондак виђен потенцијал да може да буде и трактор за колхозе....

Џони је тек који годину после руса направио павршифт мењач за своје моделе....

Rusi ili Švabe u svim tim tehničkim i tehnološkim stvarima,Ameri su uvek krali tako je i danas.Što kaže Tesla nije mi krivo što su mi krali patente nego što nikad nisu imali svoje.
 
Diesel novih spojki je bilo kod Šanjike ispod onog šatora pre par godina kada sam bio a da li ima sada ne znam.
 
Galicije to prihvata, samo sam rekao da nije bas sve poteklo iz dzonija kao sto ti napisa, niti da su oni pioniri svega. Naprotiv, postojali su drugi koji su dali neka revolucionarna resenja, a koje su opet neki drugi prihvatili i u mnogome ta ista unapredili...

IHC je bila kompanija koja je imala par odlicnih i revolucionarnih resenja u poljoprivrednoj mehanizaciji....aksijalac je mozda njihov najveci iskorak...hidropogon takodje...
 
IHC jeste bio realan konkurent JD-u, i oni su se krvili jako dugo, ali je JD uvek imao primat.
I jedni i drugi su morali predstavljati inovacije da bi pridobijali kupce.
A ne kao naš IMT. Kada su kupili licencu od MF-a 50-tih, tako su i pravili traktore 60 godina, bez najmanjeg pomaka.
 
Vidi, da se razumemo, kapa dole IHC-u jel je to u ono vreme zaista bila mocna i napredna kompanija i kapa dole svim proizvodjacima jer svako ko je napravio traktor zasluzuje postovanje.
Nije JD pionir svega, to je sigurno, ali su uspeli da se odrze kroz tolike godine, a da nemaju potrebu da se udruzuju sa bilo kim. Sve kompanije su napravile neki vid saradnje sa drugom kompanijom, jedino JD nije i to nesto govori.
Ta Kejsina sto ti Galicije imas je zaista zver od traktora i moze da parira svima za razliku od danasnjih. Ne kazem da su sadasnji Kejsovi losi traktori, ali zasigurno nisu na nivou JD.
Na kraju krajeva prodaja govori sve. U razvijenim zemljama JD ima najbolju prodaju.
Ono sto vazi za Srbiju i delove za Breznjeva da ih ima gotovo na svakoj trafici, to isto vazi za Nemacku. Tamo malih i sitnih dilera ima na svakom cosku. Ni jedna druga kompanija to nema. Delovi za JD nisu skupi, jesu sa nase tacke gledista spram Breznjeva.
Svi oni koji imaju Kejsa znaju da su rezervni delovi skupi kao otrov, znam jer sam i sam imao Kejsa, i da je komplikovano doci do njih.
Jedino JD nudi on-line katalog rezervnih delova jer je nedavno tu mogucnost ukinula CNH grupacija.
 
Данашњи Кејс није ни за мали нокат ондашњем Интернационалу, јер је интернационал био друга лига за касније Кејс који их је купио. Мој трактор је настао из интернационала јенкија 3088 серије наравно уз понеке измене које је при крају развоја Кејс одрадио, а пре куповине од стране Кејса и сматрасе поред чувеног 1455хл једном од најбољих серија трактора која је дошла из интернационала. Ти стари интернационали су били раме уз раме са џонијем, ови данас кејс тешко, бар када је реч о тракторима док су комбајни аксијалци друга луга.....

По мени 1455 је легенда која и данас нема премца и не боји се ни једне друге марке. Џони је данас најбоља светска марка пољо машина, то говоре бројке продаје, а није ту без разлога, јер су као што ти рече по квалитету испред других били и остали...јбг талијани их преузели и сем дизајна остало све некако меко ко и са талијанским колима...
 
Poslednja izmena:
Ajde se malo bolje propitajte tko je pionir u velikoj većini tehničkih rješenja koja se i dana danas koriste na modernim traktorima?

Tko je i kad razvio prvi vario mjenjač, da vas čujem. Nije ni JD, ni IHC... Imali powershift mjenjače s dva ili tri stupnja još ihaha kad (ne znam da li su prvi, vjerujem da jesu) i još kojekakvih rješenja samoeto, desilo se šta se desilo pa propalo sve.

Postoji i snimak prototipa tog traktora s vario mjenjačem samo, eto, nije bilo sluha. JD je dobar dio njihovih stvari pokupio sebi, kome pravo, kome krivo. Da su opstali JD bi danas bio u njihovoj sjeni i ne bi odande mrdnuo...
 
Baš taj... OLIVER je u svoje doba prednjačio u puno tehnoloških rješenja. Čitajući po internetu (ne znam koliko je vjerovati) da su u OLIVERU dizajnirali SG2 kabinu koja je duuuugo bila zaštitni znak JD traktora. Kad je nesretni WHITE preuzeo sve u svoje ruke, tek onda su JD-u prodali dosta patenata za koješta a vario transmisiju su "sakrili" od očiju javnosti i kažu da je inženjerima bilo zabranjeno to uopće spominjati pod velom "korporacijske tajne" ali i dalje se na youtubeu može naći video OLIVER traktora s takvim mjenjačem...

Dan danas se priča "Šta bi bilo kad bi bilo" da WHITE nije uzeo stvar u svoje ruke i upropastio OLIVERA
 
John Deere ima manu sto mu je nijansu veca potrosnja goriva po kwh snage od konkurencije. Sve ostalo je kvalitetnije.
 
To sa potrosnjom je urbana legenda. Niko nikad zaista nije to utvrdio vec se ta prica prica iz ko zna kojih razloga.
 
Nazad
Vrh