Folijarna i prehrana kroz sistem kap po kap

milos2506

Član
Učlanjen(a)
13 Feb 2015
Poruka
366
Lokacija
Rogavcina
Postovani malinari,
voleo bih da cujem vasa iskustva sa prehranom maline.U poslednje vreme na trzistu se pojavila gomila razno-raznih prehrana i vodotopivih i raznih drugih djubriva. Kako bismo pomogli jedni drugima otvaram ovu temu gde mozemo razmeniti iskustva, kako nas kojekave reklame ne bi navele na greske.
Sta mislite imaju li ove dve prehrane smisla, koja vam se bolje pokazala, koje ste sve prehrane koristili?
Da li koristiti SLAVOL VVL, BIOPLANT FLORU, TRAINER.... ili kod vodotopivih NOVALON, COPO DJUBRIVA ....???
 
Ja cu da iznesem svoja iskustva i misljenje
Koristio sam Slavol VVL par godina u nazad i mislim da ima efekta,jedne godine mi se malina sporo razvijala,odradio sam u bloku humistartom i nakon toga je sve teklo normalno
Sto se tice fertigacije radio sam yaru i fitoferov berry i kristal 4:10:40
Ove godine izlazi aminomax sa 80% organskih kiselina
 
Mom komsiji preporucili da ide kroz sistem kop po kap NOVALON 20:20:20 u fazi intezivnog porasta gram/litar jednom nedeljno, a na pocetku berbe (kad malina pocne menjati boju) NOVALON 10:10:40, takodje jednom nedeljno u dozi gram/litar, odnosno litar na 1000l vode. Mozda ga i ja isprobam, a folijarno sam prose godine posle nekog sitnog grada isao sa trainer-om i bio sam odusevljen kako je malina reagovala, bukvalno se preporodila nakon 3 dana od prskanja.
 
Ja sam lani koristio od prihrane Yara kristalon Start 15-30-15, a kasnije u berbi Haifa multi K 13-0-46 uz osnovnu gnojidbu, naravno. Od folijarnih sam koristio Folifertil T, Folifertil Ca, Drin, Phosphit One i Slavol VVL i po meni ništa od toga nema nekakvu vidljivu korist, možda kod nekoga funkcionira, ali kod mene ne.
 
Sad se setih da sam prosle godine kad sam uvideo da su mi maline sitnije probao MYR KALIJUM od Hoye, i bas nikakve rezultate nisam video... a prodavac mi ga nahvalio samo tako, maltene da ce posle tretiranja sa njim svaki plod kroz dan/dva imati duplo vecu masu-ali nista nije pomoglo.
 
Mi smo tek postavili sistem kpk sa venturijem pa me zanima koliko ce mi vremenski trebati za pustanje prihrane na 1ha? Jasno mi je da sve zavisi od karakteristika postavljenog sistema, ali me interesuje kakva su vasa iskustva?
 
Venturi regulises otvaranjem i zatvaranjem glavnog ventila,bar ja tako radim,mozes da ga nastelujes kkao ti odgovara.
Evo slika mog venturija sa buretom http://prntscr.com/ba8umf ovo zeleno je vodotopivo djubrivo compo cini mi se da se zove a fromulacija je 21:0:0 dakle Azot samo,to psutam sad na 10ak dana a posto mi je kasno stigao venturi nisam pustao 10:40:10 FITOFERT iako ga kupio,jednom sam malu kolicinu kroz KPK pustio MURTONIK 19:6:27,inace od ostalih prihrana imam jos AMIOKSOL aminokiseline jeftine a kazu dobre ali njih dajem iskljucivo folijarno i to samo kad su stresne situacije,imam i WUXAL Ca i WUXAL Boron e tu sam se zajebao nisam znao da postoji MYR KALCIJUM BOR inace bih njega koristio,to je inace sta imam sad ,cekam plod pa da uzmem neko kalijumovo vodotopivo djubrivo koje mi vi preporucujete?????
 
koji ti je ovo venturi imas li sliku celokupnog sistema na koji je postavljen na koju cev interesuje i mene kako radi ovo jesi li zadovoljan sa njegovim radom.
 
Venturi regulises otvaranjem i zatvaranjem glavnog ventila,bar ja tako radim,mozes da ga nastelujes kkao ti odgovara.
Evo slika mog venturija sa buretom http://prntscr.com/ba8umf ovo zeleno je vodotopivo djubrivo compo cini mi se da se zove a fromulacija je 21:0:0 dakle Azot samo,to psutam sad na 10ak dana a posto mi je kasno stigao venturi nisam pustao 10:40:10 FITOFERT iako ga kupio,jednom sam malu kolicinu kroz KPK pustio MURTONIK 19:6:27,inace od ostalih prihrana imam jos AMIOKSOL aminokiseline jeftine a kazu dobre ali njih dajem iskljucivo folijarno i to samo kad su stresne situacije,imam i WUXAL Ca i WUXAL Boron e tu sam se zajebao nisam znao da postoji MYR KALCIJUM BOR inace bih njega koristio,to je inace sta imam sad ,cekam plod pa da uzmem neko kalijumovo vodotopivo djubrivo koje mi vi preporucujete?????

Gde ima u Kraljevu da se kupi MYR KALCIJUM BOR?
 
Mirava66 klasican venturi doduse malo skuplji oko 4-5 hiljada placen,sve novo a sliku cu d apostavim kad mi bude telefon tu posto su mi tamo slike,a smatram da mi je venturi najbolja investicija zasigurno,jer kako bolje nahraniti biljku nego vodotopivim djubrivom u zonu korena.Iskreno prezadovoljan sam,ne forsiram toliko djubriva stavljam manje kolicine od preporucenog ali idem cesce.Jedino sto mi pumpa trosi vise i ne mze na leru d ami radi venturi....

@pecan Probaj u apoteci kod Zorana u Jarcujaku kod nove poste mislim da je on zastupnik HOYA programa,ako ne verovatno na pijaci ima neko ima preko 10ak apoteka
 
Venturi je svakako dobra stvar, ali je i skupa. Ja sam moj napravio na način kako je Vladimir (mislim da je on) opisao... Na usisnu cev iz bunara(pre pumpe) staviti T komad i na njega sa strane ventil koji je drugim kraje crevom u buretu... u buretu je naravno rastvoreno djubrivo... i ventilom doziraš kojom brzinom će vući nađubrenu vodu... Ovo radi savršeno i hvala Vladi :)
 
ima venturi da se kupi i za manje pare do 2-3 hiljade a to po meni nije mnogo s obzirom kolko pomaze,sledece godine ne bacam kan sav azot cu preko kpk da dam,a venturi to sto ste pravili podrzavam s tim sto sam slabo bio upucen u navodnjavanje pa bi da ga pravim sam z amene bila naucna fantastika :ideja:
 
Kakav je almagerol aminokiselina za maline? Do sada sam ga koristio nije nije lose bilo. Koja je razlika izmedju njega i trainera?
 
Pozdrav svima. Treba mi info kad bih trebao koristiti kalcijum? Znam da kalijum ide kod nalivanja ploda al ne znam za kalcijum,prije ili posle ide?
 
Nije lose preci kalcijumom u toku berbe pogotovo kada su ovako kisoviti dani, pomaze oko cvrstine ploda i smanjuje pojavu trulezi ploda.
 
Nazad
Vrh