Lična zaštita i eventualne povrede u poljoprivredi

MOMOSARIC

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
23.246
Lokacija
Nožičko,Srbac;BiH
Da pokušam da otvorim ovu temu , ako nemate ništa protiv , mislim da bi bilo dobro ponekad nešto prodiskutovati ili upitati u vezi zaštite, bezbjednosti , eventualne prve pomoći i slično .
Htjeo sam da postavim konkretno pitanje a nisam znao u kojoj temi. Desila mi se juče jedna povreda na svu sreću zanemarljiva i jako česta u našem radu . Odvrtao sam neke vijke na drljačama pomoću cijevi , omaklo mi se i lupio sam se po prstu prilično jako i to sa obe strane , i nokat i jagodica . Odma je nokat dobio neku plao-zelenu boju a i sa druge strane se prst naduo i poplavio . Sve što sam radio ladio sam ga ladnom vodom . To je bilo juče , evo danas onako boli i naduven . Šta stavljati ? Neko mi pomijne da sam trebao probiti prst ili nokat nečim ?? Neko kaže da treba svezati neki magnet na to ??
Možda ćete reći da su glupa pitanja ali često se lupamo po prstima . Šta radite u tom slučaju ?
 
U tom slucaju ja jaucem i psujem sve oko sebe. Salu na stranu, nokat ce verovatno otpasti, a na jagodici ako se pojavi krvav podliv ja ga probusim da se cedi krv.
 
To boli i kljuca toga dana i tokom noći a sutradan bol prestaje.Nokat će otpasti i izrasti drugi.Možeš da ga počupaš a i ne moraš.Pusti da priroda obavi svoje a voda,lekovi i slično ne daju nikakve efekte.Dosta puta sam prebijao prste prilikom radova,sekao brusilicom kratere po rukama i nogama.Oguljotine,oderotine sve su to pojave koje se dešavaju zbog ne korišćenja radnih pantalona,rukavica i ostalog.Jesenas sam odvrtao šraf na stegi,ruka mi se omakne i sam sebe resetujem pesnicom u oko svom snagom a sutradan direktan aperkat pesnicom u bradu da sam sve zvezdice izbrojao.Sve to ide u rok službe.
 
Kod udarca po noktu uvijek dobro dođe bušenje. Čim izađe jedna kap krvi odmah olakšanje kao da sam ga izvadio iz stege. Bušim ga žiletom. Pomalo sjeckam dok nekrene krv.
 
Ma dešavalo mi se i ranije da se lupim po prstu , i nokat dabome kasnije otpada , manje više .Znam da bi bilo bolje izbušiti ali nekako nemogu.
 
Probaj jednom. Nema boli dok se buši a osjetićeš veliko olakšanje. Samo lagano sjeckaj vrhom žileta tačno na mjestu na kojem je plavo.
 
Ja sam jednom metalnim vratima stukao nokat na palacu leve ruke i ko u crtanom za pola sata,sat palac se udebljao duplo,a bol u mali mozak ko cekicem da te neko lupa odem u bolnicu i oni tamo namazali nokat necim i neku iglu zagrejali na spiritusnu lampu i probili mi nokat kako je krv pocela da siklja tako je i bol i pritisak u glavi prestao!
 
2014 pred vece imao sam spartati kukuruza jos 1 kj pa na brzake da sve zavrsim otvorim Agromerkurov spartac na sklapanje i ne vodim racuna gde stavljam levu ruku, desnom sam uhvatio za gredu a levom za onaj flah gde ima zleb za zakacku prilikom transporta. Na tom mestu dok je sklopljen ima taman mesta da mali prst stane knap. Upravo tamo je i bio, kako sam ga rasklapao slobodni pad baterije je zatvorio zajedno sa prstom onu supljinu, presecen nokat sa prstom ko satarom. Zvao sam oba sina do njive, jedan da tera traktor kuci a drugi me vodio za Pancevo! Tamo sam sacekao hirurga sigurno sat vremena a bolovi takvi da poludis, kad je dosao uz lokalnu anesteziju odbacio nokat i deo prsta.
Sad raste neki cudni nepravilni nokat na tom mestu za kog se stalno plasim da ga ne zakacim opet negde.
Nisam mogao verovati da tako malen prst zna da nanosi tako neverovatan bol!
Slika je posle nekih 1o dana mozda i vise.
1_tmb_132204660_2014-06-21%2018.44.36.jpg
 
U strašno ! Nego u vezi ovih "običnih" lupanja prsta tj nokta , npr čekićem ili kao meni što se desilo , jedni kažu da izbušim , jedni kaži idi ipak kod ljekara ,meni nebi teško pa nazovem moju sestru koja je dr. spec, urgentne , mada mi je bilo glupo . Kaže , netreba dirati ništa , čačkanjem se samo može navući infekcija ,samo ako se nakon par dana pokaže da se baš upalilo ili da boli jako i drugi dan . Jedino što je dobro , pored hladnih obloga , je držati ruku što je moguće više vremena okrenutu u vis , dabi brže krv to razgradila.
 
Odeš do doktora da to sanira ,lakše nego da se mučiš.
Letos došli prijatelji da vracaju košnice sa suncokreta u završimo utovar oko 10 uveče, krenem ja kući sa njive oni na put.Na izlasku na asfalt neki momci sleteli na sa puta aj da pomognemo .Izguramo ih na put kada točak kriv .Jedan od pčelara automehaničar kaže da će za 10 min srediti kvar, uzme svoju dizalicu poče dizati auto pukne navoj i priklešti mu mali prst između auta i dizalice.1000 puta se susretao sa istom tom dizalicom pa se desi.Odmah otišli u Alibunar zatim Pančevo da bi na kraju završio u Požarevcu na hirurgiji.Ceo cirkus u par minuta se desi.
 
Имао сам такву ситуацију,само на прстима на нози пао ми је тромблон за ак47,и то онај реп који се наврће на цев...исто је бушен нокат..поента,углавном већина то уради јер олакша бол,али није под обавезно,јер није лако поред свега тога гледати како те неко буши ил сецка.
 
Meni je ćale zatvorio vrata od rusa a držao sam se za onu cev gde su šarke, uglavnom ode nokat na srednjem prstu desne ruke, sve zvezde sam video, a jesenas mi je pao plug za vađenje rasada naravno na isti prst, sad je malo kriv al nije strašno.
 
Ja sam krpljen više puta :osmeh: Kod priklještenja mala burgija i polako rukom izvrtiš da pustiš krv,ali obavezno bar korz neki alkohol da provučeš burgiju.Jednom na vežbi zaglavila se 110 u blatu,mi da je guramo i izguramo je al kako je cimnula ja izgubim ravnotežu i skliznem na blatu i stopalo direktno pod točak,sve sam zvezde prebrojao,sreća pa je bilo blato inače od stopala ništa ne bi ostalo_Ovako smao ligamenti popucali.Srećom bio neki doktor sa nama odmah povuče stopalo i vrati se na mesto,reče mi da se ohladilo oporavljao bih se bar 6 meseci duže.

Kad nešto upadne u oko,obavezno čist špric i da se lagano izvuče njime,nikako prsti i ostalo.Još ako ima i kapi za oči pri ruci bez po muke.Meni su an terenu kad smo pronašči improvizovanu MEP (kineska kašikara,uglavljena u ogradi,a osigurač vezan sajlom) srećom to je kilavo urađeno pa smo je na vreme videli i uspeli da se bacimo,ali zato u oko uletelo 17 sitnih opiljaka,sve na terenu vađeno špricem,nosio flaster dva dana,posle bilo malo crveno al ništa alarmantno.
 
U radionici nije loše imati jak magnet i čim se posumnja da je neki metalni opiljak upao u oko odmah nasloniti magnet na otvoreno oko , često spasi sitnu špenu prije nego se uglavi.
 
Ja sam prije godinu dana nešto radio i kad sam obijao šljaku ode parče u oko da sam morao kod oftalmologa. Inače sam kad bilo šta brusim koristio naočale, a sad i za ostalo ne skidam. Navikao svakako na njih, a našao neke lagane koje baš nimalo ne opterećuju. Bušenje, brušenje rad u prostoru gdje se prašina rasipa iznad glave i slično više nisu problem. :osmeh:
 
Dali ići doktoru ili sam sanirati to zavisi od vrste povrede ali i od organizma. Nekome i manje povrede teško zarastaju i sklon je infekcijama pa je bolje da odmah potraži doktora. Za nas ostale ove površinske ogrebotine izazovu samo gomilu psovki i poneki zavoj da nesmeta previše.
 
Nazad
Vrh