Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 21 do 33 od 33

Tema: Vezivanje teladi ili držanje u boksovima

Član Nicyolas avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    651
    Zahvalio se
    99
    Zahvaljeno 79 puta na 43 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0

Odg: Vezivanje teladi ili držanje u boksovima

Citiraj Citiram: miladinovic
    Krpa na oci,lula na nos 3 sposobna coveka i svaki ce bit otovaren
    bez preterane vike i galame da se ne uplasi zivotinja sve polako i opusteno,eventualno,malo rep uvrnuti ili dobar prut tanak nikako palice i slicno(palicu imaju samo 2 coveka koja ga vode u slucaju da pobesni pa se mora medju rogove malo da se smiri )
    ovako bar mi u mom kraju radimo sa bikovima koji su vezani
    Ahhah extra ovo sa palicom !
    Mi ne koristimo palice samo krpa na oci, prut i uvrcanje repa eventualno bic ali retko !
    :)(:

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    1,140
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Vezivanje teladi ili držanje u boksovima

Kako mislis lulu Miladinovicu ja sam gledao bosance samarase kad su konje u sumi potkivali da su mu nos nekako sa kanapom vezali ali nisam se bas previse zagledao sta se radi od konja sam vidio pa sam otisao jednog su povalili kao da ga skope pa su potkivali,a za krpu znam kad konj nece kroz tunel da prodje ili preko drvenog mosta onda mu se metne jakna na glavu i ide bez problema.
    tako je vijerovatno i sa bikom.Mi smo to sa elektrosokerom radili ili kako sam vec rekao u prvom postu ali sam jos bio mlad skolarac pa se nisam s tim baktao puno osim sto sam kad dodji kuci hranu im razvozio po koritima i sijena bacao.

Član bobanvrb avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    1,241
    Zahvalio se
    160
    Zahvaljeno 168 puta na 116 poruka
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: francuz Pogledaj Poruke
    Ja licno, vezem cim se zadoji , i mirna Backa!
    Manje problema imas kad ga pustis sa 2-3 meseca nego da dodjes u situaciji tada da ga vezes.
    Stvarno kada treba vezati tele?Ko vezuje.
    Jes da ga ne radimo lepo,ali ga zato radimo polako....

Član prof. dr. Seljak avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    1,410
    Zahvalio se
    872
    Zahvaljeno 954 puta na 478 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Sto pre to bolje, najbolje posle teljenja da se odmah navikne na takav sistem drzanja. Inace moja preporuka ko ima uslove i ko pravi nove objekte neka budu sa slobodnim sistemom drzanja.
    Nemojte raditi kako svi rade, već radite kako treba!

Član Slavko91 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,526
    Zahvalio se
    934
    Zahvaljeno 1,406 puta na 310 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    drzali smo od oko 80-ti vezane bikove u stali, i od pre 2 godine imamo slobodan tov preuredjena ta ista stala, pre je stajalo 30 vezanih a sad u 4 boksa ukupno stane 34 komada, i mogu vam reci da je bolje ovako, dok su bili vezani cesto se desavalo da im kolena nateknu a i teze je bilo za utovar, ovako za pola h cela stala ode uz parce okitena, savijanje repa, struju za one koji nece i naravno dedino iskustvo ... ovako kad su slobodni, problem je medjutim sto mogu da skacu jedni na druge pa se desi da nekom noge povrede ali uvek postoji neki divljak ... telad kod nas dodju sa u proseku od 160-180 kg tako da nisu bas mala

Član cika_jova avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,928
    Zahvalio se
    320
    Zahvaljeno 319 puta na 208 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    mi u zadnje vreme cim ga izvucemo iz krave, obrisemo ga slamom i odmah stranjka oko vrata i za beocug, pazimo ga dok ne legne jer odmah pocinje da zateze unazad - malo ga onda gurnes u napred da olabavi stranjku i caskom se navikne
    ranije smo mu pravili kao boks, gde je bilo pusteno sa stranjkom oko vrata da se navikne na nju, kasnije ga vezemo, al smo digli ruke od toga od kako imamo vise, i lakse je naravno za dojenje na kofu kad su vezani, onako kad su pusteni i treba da dojis - gori nego praci

Član pocerina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    5,539
    Zahvalio se
    1,333
    Zahvaljeno 711 puta na 474 poruka
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Mi ih drzimo pustene, zensku telad za priplod oko 3 meseca starosti vezemo, a ostale ostavljamo pustene

Član bobanvrb avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    1,241
    Zahvalio se
    160
    Zahvaljeno 168 puta na 116 poruka
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ja sam moje zensko danas vezao i pratio kako se ponasa.Kao da je bilo vezano u kravi staro je samo 1 dan a nikakvih problema.Ranije sam ih vezivao posle nedelju dana i tada se veoma tesko navikavaju.
    Jes da ga ne radimo lepo,ali ga zato radimo polako....

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    2,472
    Zahvalio se
    1,104
    Zahvaljeno 474 puta na 342 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    pozdrav svima.secam se dok smo ranije drzali bikove,uvek su bili vezani i bilo je muke pri ulasku na rampu,ali sam primetio kako to sverceri rade,cim bik naidje na rampu dugackim stapom ili debljom plasticnom cevi osine june tik iznad kolena,posle toga uskace u kamion kao jarac.
    svi beze sa sela,ja bezim iz grada...

Član zombie_666 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    5,757
    Zahvalio se
    487
    Zahvaljeno 1,683 puta na 776 poruka
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ja sam dosad uvijek odmah vezivao telad nakon kupovine, ali ove godine sam ih pustio i držao tako gotovo 3 mjeseca. Moram priznati da im je takav pristup mnogo koristio i da su se vrlo brzo oporavili od stresa i bolje jeli. Trenutno su dosta napredniji nego ijedna tura junadi do sada (sada su naravno vezani). Nemam prostor za stalno držanje u slobodnom tovu, ali od sada ću telad uvijek držati puštenu par mjeseci.

Da napomenem da sad imam 8 junadi.
    Danas je Sunce počelo sjanije sjati, trava je zelenija a nebo je plavlje nego inače...

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    999
    Zahvalio se
    224
    Zahvaljeno 265 puta na 123 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    da ali tako je po meni mnogo teze pratiti telad, proliv, jede li i tako te stvari

Član zombie_666 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    5,757
    Zahvalio se
    487
    Zahvaljeno 1,683 puta na 776 poruka
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    To je tačno, potrebno je uložiti nešto više vremena i pažnje, ali sve se to na kraju isplati. Kod mene svako tele/june/bik dobija puni tretman i maksimalnu pažnju, jako pazimo na hranu, koliko/šta/kad, da bude raznoliko kako im ne bi dosadilo. ZAto mi bikovi uvijek budu u prosjeku oko 850kg (imao sam neke sa preko 900kg uz starost od samo 18 mjeseci). Nemam prostor za slobodni tov (mala štala i plac) a ni zemlje nemam mnogo, pa svemu moram da dajem mnogo pažnje kako bi obezbijedio dovoljno hrane (vrlo rano naviknemo stoku da strašno mnogo jede). Ove godine mi se tih par mjeseci slobodnog tova pokazalo kao izuzetno korisno te to planiram raditi i u budućnosti.
    Danas je Sunce počelo sjanije sjati, trava je zelenija a nebo je plavlje nego inače...

Član MONTOYA avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Poruka
    12,711
    Zahvalio se
    4,717
    Zahvaljeno 2,893 puta na 1,732 poruka
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ja da mogu da telad-bikove držim vezane ne bi ih nikad pustao
    ali za dobar objekat za vezane treba dosta više nego za puštene pa su samim tim i kod mene pušteni od kako dođu kod mene....
    Basszon meg a Vucsics

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12