Nadimci,kreativnost našeg naroda

Kod nas u selu sve familije imaju nadimke pa recimo nas topalovice zovu najici,urosevice-sevalovici,kojice-gavazovi,sajinovice-isailovici,jordanovice-bugari,kovacevice-cokanji i tako dalje da ne nabrajam ali to pravilo zivi vec 4-5 generacija i preno si se sa kolena na koleno :cao: :cao:
 
sotona, cosa, uljez, mucak, zmuralo, vrabac, cita, musa, svaba, dolanc, glista, supak, sultan, macak, kobac, preparirani ITD. :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1267477873[/time]
_________________________________________________
@topalovic kod nas Kojice zovu serpici.
 
Odg: Nadimci,kreativnost našeg naroda

Ećko,Oliva,Firer,Lepinjica,Šilo,Kosta,Djudjo,Šicar,Lav,Gico,Sova,Pican,Prosinka,
Sicina,Gusak,Čičak,Dulin,Pilot,Brlja,Džon,Lopović,Latas,Kenjac... ITD. :haha:
 
Bikonja,Bučuk,Vreva,Medonja,Malajac,Ercov,Jazavac,Drndar,Guzonja,Kratka Devetka,Prco,Dzora,Puać,Piči,Krketa,Zvižduk,Gulja,Britva,Musolini,Rikverc,Rizik.... :haha: :haha: ma ima ih na stotine...
 
e bas sam se ismejao.. manje vise ponavljaju se zivotinje, kod nas jos ima furuna, gizga, gilika, pacov, sajdzija,vrana...

a ima nekoliko porodica koje su dobile spic-namet kako se to ovde kaze po tome odakle poticu (verovatno) radi lakseg pamcenja npr.. becejski, opovacki, padejski,beckerecki, ferdinski, idvorac
 
mene i moje u porodici zovu KUCHENCE....a kod mene u selu ima : jarac,buljuna,bugari,ovan,panj,pljape i jos mnogo interesantnih nadimaka....
 
Nadimci, kreativnost našeg naroda

Izuzetna tema !!!

Nadimci oslikavaju misao Bližnjih o nama (bez obzira šta mi mislili o sebi u svojoj uzvišenoj gluposti).
Glas javnosti (vox populi) UVEK je jači od nemuštog cvrkutanja pojedinca koji se bori protiv dodeljenog nadimka.
_______________________

Malko sam istraživao nadimke kojima me oslovljavaju mili Bližnji (kada nisam prisutan, naravno :zli:):
Duki, Dule, Dušančić, Dušančić-Kuvarčić, Legenda, Dukile, Duća...

U principu, iz fundamenta gledano, zadovoljan sam da me NISU imenovali, npr.: govnar, smrad, jad, piz.a neopevana i tako dalje.

:D
_______________________

Riblja Čorba - Ja ratujem sam
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G-Ow2YluQ5c&feature=PlayList&p=528CAEBB4C3CE483&playnext_from=PL&playnext=1&index=6[/youtube]

Čudo jedno: da MENE me imenuju intelektualnom picajzlom/stidnom vaškom, bre !!?
BRUKA JEDNA !!!
Mene, rokenrolera: da nazovu picajzlom !?
:haha:

Bijelo Dugme: Pediculis pubis
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WKBtRVVJmXQ[/youtube]
 
Nadimci su danas (u prosvećenom Internet XXI stoleću), umna (re)kreativnost - počesto: skromno utemeljena zloba (tzv. lečenje kompleksa niže vrednosti zbog ličnih neuspeha u privatnom i poslovnom životu).
_____________________

Nekada, dok je slovenski Balkan bio pod okupacijom zavojevača raznih sorti, nadimci su služili da se čovek-domaćin uspešno održi u životu (da mu se ne može tačno utvrditi identitet).
Ni dandanas nije bolja situacija. Zamislite da stigne pismo od Suda na kućnu adresu Mire (a ona se kršteno/formalnopravno zove Mirjana): Mirjana ima puno pravo da kaže da na ovoj adresi NEMA NIKAKVE Mire, bre !!!

Petar Kočić, po ovom pitanju, podigao je neprolazni spomenik Davidu Štrpcu u pripovesti Jazavac pred sudom.
____________________

Vuk piše...

Nàdimak, nàdîmka, m. (masculinum)
U Hercegovini i u Crnoj gori mnogo čeljade (i muško i žensko) ima još po jedno ime osim krštenoga, takovo se ime danas onamo zove nadimak. Upravo uzevši može se reći da su nadimci dvojaki: jedni se nadjenu djetetu u kući kao od milosti (može biti još prije krštenja), a drugi poslije izvan kuće, ponajviše podsmijeha radi. Ovijeh drugijeh nadimaka, koji se Njemački zovu die Spitznamen, onamo slabo i ima (jer niko ne da da mu se podsmijevaju), a u Srbiji prvijeh gotovo nema nikako. U Crnoj gori i u Hercegovini ljudi se ovijem prvijem nadimcima zovu i pjevaju i pišu, tako da se mnogima kršteno ime slabo i zna izvan kuće i rodbine njegove: ja sam s jednijem Cetinjaninom, kojemu je nadimak Šuto, putovao nekoliko puta iz Kotora na Cetinje, s Cetinja na Stanjeviće i u Kotor, na Cetinju se i u Kotoru mnogo puta s njime sastajao i razgovarao, i ne samo što mu nigda nijesam čuo krštenoga imena, nego mi ga nijesu znali kazati ni njegovi znanci s Cetinja i iz Kotora. Ovakovi nadimci nijesu načinjeni od imena krštenoga, kao n.p. Mašo, Maško i Mašan od Marko; Lako i Laketa od Lazar; Iko, Ilča i Ilčan od Ilija; nego sa svijem od drugoga i često nepoznatog korijena. U Crnoj se gori uzimaju i prava Turska imena za nadimke, a i samo ime Turčin, n.p. Mustafa Vuksanović, Murat Vuković, Ramo Lazarević, Hasan Kezunov (a i Kezun je jamačno nadimak), Turčin Perović, Osman Turčinov, itd.

Izvor:
Vuk Stefanović Karadžić, Srpski rječnik, privatno izdanje, Beč, 1852.
 
Izuzetna tema !!!

Nadimci oslikavaju misao Bližnjih o nama (bez obzira šta mi mislili o sebi u svojoj uzvišenoj gluposti).
Glas javnosti (vox populi) UVEK je jači od nemuštog cvrkutanja pojedinca koji se bori protiv dodeljenog nadimka.
_______________________

Malko sam istraživao nadimke kojima me oslovljavaju mili Bližnji (kada nisam prisutan, naravno :zli:):
Duki, Dule, Dušančić, Dušančić-Kuvarčić, Legenda, Dukile, Duća...
Znas li kako Crnogorci zovu Duška Dugouška...?
UŠATI DUŠAAN
 
Poštovani draganpan
Moj drugar, slavni basista, imenovao je po meni svoj rock and roll band: Ušati Duško.

Malko muzike:
Riblja Čorba-Kad hodaš

p.s.
Bora Čorba, bez pare dinara, u Loznici je pevao za Nenada Perića.
Slava tebi čika Boro (i gde čuo i nečuo).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh