Kupujmo domace!!! Akcija!!! Ozivimo poljoprivredu i privredu!!! Apel svima!!!

zmajurina

Član
Učlanjen(a)
29 Dec 2009
Poruka
310
Lokacija
Mladenovac
Nisam preterao sa uzvičnicima u naslovu, nimalo nisam preterao. To nam stvarno JESTE potrebno.

Da krenem od kraja, a ne od početka. Pre nekoliko nedelja se pojavila reklama sa sloganom "kupujmo domaće" a svi znamo čija je (namerno ne pominjem ime da ne bude predmet reklame ili antireklame). A onda mi se kum pojavi sa fotografijom od juce iz iste te radnje, na njihovom brendu proizvoda deklaracija, pa evo slike i pažljivo pročitajte red gde piše proizvođač i zemlja porekla.... Pa zar u Srbiji nema dovoljno mleka i mlekara da proizvedu sir? Auuuuuuuuuuu, kakav faul! A stvarno se trudimo i supruga i ja da kupujemo samo domaće proizvode, ali ova prevara je za svaku osudu.

10nb1qh.jpg


Molim moderatore da zbog sadržaja slike odnosno naglašenog brenda ne uklanjaju ovaj post jer treba prepoznati prevaru i reagovati. To nam je svima u interesu....

Srećno ljudi u kupovini i otvorite četvore oči....
 
Ja mislim da i po drugim drzavama imas inostrane proizvode. Naprimer, kackavalj, virsle, pastete, tunjevine. Ne verujem da neka drzava drzi samo njene proizvode, nego i strane. Barem ja mislim da je tako.
Kod nas je sramota sto se uvozi, neko meso, koje u inostranim drzavama otpad, plus sto potice od svinja i junadi koja su hranjena GMO sojom i kukuruzom. A ovamo necemo da dozvolimo proizvodnju GMO.
 
Naravno da imas strane proizvode, poenta price je u agresivnoj kampanji za domace proizvode a sa druge strane uvozis nesto sto sigurno moze da se ovde proizvede....

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk
 
jako dobra tema, i iznecu par cinjenica kako to rade u Madjarskoj ( molim Vas da ne uzmete za zlo malo malo navodim kako to rade u komsiluku jer redovno pratim dogadjanja u njihovoj poljoprivredi i pratim njihove emisije)
Od ove godine su smanjili PDV ( njihovu Afa-u) sa 27 na 5 % na domace svinjsko SVEZE meso......automatski im je cak i u losem mesecu (januar inace ljudi manje jedu posto su se razvalili za katolicki Bozic i novu godinu) porastao promet svinjskog mesa za .....statistika kaze 10-15 % u odnosu na isti mesec pre godinu dana.
I prosle godine su radili kampanje potrosnje svinjskog mesa, samo sto kod njih radi ministar poljoprivrede pa onda on radi promocije i reklamiraju na M1 (1.kanal nacionalne televizije)
Sezona lubenica u Madjarskoj je isto tako propracena sa reklamiranjem potrosnje domacih lubenica I SVE TO RADI drzava i ministarstvo poljoprivrede.
Sijaset je primera...rezime je da o tome VODI RACUNA DRZAVA !!!!
Kod nas gledam neke nove proizvodjace ..nije ni bitno sta...hvale se kako su povecali proizvodnje i poceli su da snabdevaju velike domace lance.
LJUDI NAJVECE ZLO OVE DRZAVE SU trgovinski lanci( svejedno koji svi su isti), kod nas se samo domaci lanci reklamiraju i utrkuju kod koga je jeftinije prasece, pilece meso ili bilo sta....medjutim pozadina tog njihovog dobrocinstva je da neko od dobavljaca ili proizvodjaca PLACE jer su ga ucenili ili odrali.....
OTETO- PROKLETO zbog toga ni neidem da pazarim u akcije po trgovinskim lancima....verujte da iza tih niskih cena stoji samo necija muka i gorcina.
Znam sta govorim i verujte da je tako jer govorim ili licnog iskustva radio sam 10-tak godina sa lancima( Mercator,Rodic,Univerexp.MetroC&C)
Najvise volim da idem na pijacu, i tamo pokusavam da izbegavam "domace avganistance" jer su uglavnom nakupci i preprodavci....ne interesuje me toliko ni cena,gledam da kupujem od proizvodjaca
 
E lako je njima kad oni imaju Viktora Orbana za premijera,a ne kao ovi nasi domaci izdajnici prodali bi obraz za guzicu za saku evra pa im je sve strano milije od naseg domaceg!Eto kolega izneo si cist primer jedna normalne drzave koja pored svih EU i zapadnih pritisaka brani svoj drzavi interes i svoju industriju,a prvo i osnovno brani svoju osnovu cele industrijske grane poljoprivredu!::svaka cast::
 
Uzaludno je iščekivati od našim političara da urade nešto za svoju zemlju. Oni čak i da hoće, oni ne znaju kako.
Pa ti ljudi su kupili diplome i nemaju dana radnog staža.
Prosečno dete sa sela sa završenom osnovnom školom bolje poznaju poljoprivrede od pola ministarstva.
 
sta znaci jaka drzava.....
naime u Madj. MC Donaldsu imaju dane hamburgera od guscijeg mesa ili hamburger uz dodatak guscije dzigerice...........siguran sam da to nije sam MC izmislio, vec je nekom u tom ministarstvu poljoprivrede u interesu ( pa napravili dogovor ili naredili nije bitno) da promovise potrosnju guscijeg mesa a samim tim i proizvodnju, nova radna mesta itd itd......jedino kod nas ide tako ,...sve u centar kod G-dina Botoxa a svi vi ostali stiskajte guzicu..........
Ako smo glupi ili nismo pametni kako to treba,netreba izmisljati treba gledati druge kako to rade i to uspesno.....
 
Lepo je Rabadzija napisao. Veliki trgovinski lanci su pravo zlo za domacu proizvodnju i domace prodavce. Koliko se samo dolaskom ovih trgovinskih lanaca u mom kraju zatvorilo prehrambenih prodavnica, i koliko manje ima ljudi sa sela koji proizvode i prodaju povrce na pijaci to je neverovatno. Samim tim je mnogo ljudi izgubilo posao i prinudjeni su da rade u tim velikim lancima u dosta slucajeva za manju platu, a za neke jednostavno nema posla. Cak i neki bivsi vlasnici tih prodavnica a i sami proizvodjaci povrca su morali da potraze posao u tim veleprodajama.

Ja sam par puta ispratio situaciju da na TV-u i onim flajerima sto nose po ulicama i ubacuju u sanducice objavljuju velike akcije, snizenja itd a sustini ko malo zapazi cenu tamo i u nekoj drugoj manje poznatoj prodavnici tu i nema vece razlike kako reklamiraju. Narocito kad krenu paradajz, krastavci, lubenice i jos neko voce i povrce ubijaju sa kampanjom i spustanjem cena. I sve iz uvoza a reklamiraju ga kao domace.
 
U našem narodu proizvođač kao prvi i kupac kao poslednji u dugačkom lancu, u stvari su neposredni "krivci" za ovakvu situaciju.
Kad bi proizvođač zaštitio svoj produkt (brend) a kupac kritičnije i po savesti birao šta kupuje, onda bi za sve bilo mnogo bolje.
Do tada, mnogi će jesti nešto tuđe o čemu ništa i ne znaju, bez ikakvog kvaliteta kao što je na primer i ovaj sir iz početnog koleginog posta.
Za to vreme Holanđani će naprimer uživati u svom (pravom, originalnom i brendiranom) Edamer siru.
 
Poslednja izmena:
Zaba subvencije ako je kvalitet los. Ako treba da bacam djubrivo nekih domacih proizvodjaca koja nemaju ni 50% aktivne materije, onda neka ih tamo.
 
Domaće se kupuje na pijaci ili odeš kod komšije u dvorište.A ovi što po supermarketima traže domaće i zaslužuju da budu prevareni.
 
I opet se vraćamo, u stvari, na nebrigu države.... Ja sam ranije ovu svoju voljenu zemlju zvao banana zemlja, ali sam shvatio da je banana izuzetno korisna voćka, puna energije i da ne bi trebalo da vređam voće. Onda sam, nadahnut jednom radio emisijom, počeo da je zovem Srbija - zemlja čuda, ali onda sam prestao i da se čudim jer je sve ove, na žalost, postalo potpuno normalno i jedva nešto može da me začudi. Poslednju inspiraciju sam dobio na jednom dečijem koncertu gde je pesma rekla meni sve: "...ovo je zemlja mojih snova...".. i tada sam konačno i shvatio: ovde samo možeš da sanjaš da živiš normalno.......

Šalu na stranu, samo sam hteo da ukažem forumašima da obrate posebnu pažnju na deklaracije..... ne kupujemo ništa što ima E-ove u deklaraciji kao konzervanse, mleko kupujemo od ljudi sa sela koje poznajemo, poljoprivredne proizvode, sir, jaja, sve se kupuje od ljudi iz okolnih sela. Pa ovde živimo i red je da ovde i ostavimo novac... Zato ću kupiti i sir koji je i lošiji ali ga nije Švaba napravio... ali nemam ništa protiv supermarketa, nađi mi, molim te, toalet papir i prašak za veš na pijaci..... ili kućnu hemiju..... Polako, ne treba biti potpuno isključiv....

Pazite...... ako su se vlasti prodale nisu ljudi, a smatram da ova naša voljena Srbija ima još ljudi u sebi, nisu svi jaj.re..... Izvinte na rečniku, malo sam više besan jer razmišljam gde će nam deca odrasti i šta će ih sačekati - samo od nas zavisi.....

Pozz
 
Ja u te markete ulazim jednom mesečno,da kupim hemiju i ostala sredstva za održavanje kuće.

Mlečne proizvode uzimam od komšije.

Suhomesnato sam proizvodim.

Alkohol nešto sam,nešto kupujem od poznanika,jedino pivo kupujem u prodavnici.

Sokove svi pijemo domaće,tako da ni to ne kupujemo.

Hranu sam proizvodim za sebe,sem ribe za to su zaduženi prijatelji pecaroši.

E tako se kupuje domaće i podržava domaća proizvodnja,komšija od emne kupi parse,ja od nejga jagnje,drugi od mene rakiju ja od njega mleko itd.

A to šta piše na ambalaži po marketu,pa i na tarabi piše svašta...
 
Zaba subvencije ako je kvalitet los. Ako treba da bacam djubrivo nekih domacih proizvodjaca koja nemaju ni 50% aktivne materije, onda neka ih tamo.
Kvalitet ?!?....ovaj pojam je za Srbiju misaona imenica !! sticajem okolnosti poznajem proizvodjaca koji je izvarao mnoge u ovoj zemlji po pitanju aktivne materije.....iiiii....sta se desilo???pojeo vuk-magarca...
Te je bio u stecaju, te je optuzen za ovo za ono, te su ga optuzivali da je bio u koje kakvim malverzacijama,a on i dalje radi,i dalje se vozi Mercedesima zivi u velelepoj vili i dalje radi "svoj" posao.....
E to je glavni problem ove drzave!!! jer uvek postoji neko ko u takvoj situaciji odlucuje o njegovoj sudbini ,i taj neko ili nekolicina su relativno mala cifra za celokupan posao prevare......tih nekoliko ( dal inspektor, dal sudija dal advokat ) vrlo lako budu namireni a MI.......krajnji korisnici,dal seljaci,dal obicni gradjani kad su u pitanju drugi proizvodi...KO NAS UOPSTE PITA.....
Slucam juce na RTS1 kreditni rejting Srbije je "BB-".......neznam dali moze gore, a onaj g-din Botox upljuvo se da nas ubedi kako nam nikad bolje nije bilo !?!?!
Neznam vise da li da se smejem,dal da placem,kukavica sam da se ubijem......AL LJUDI OVO VISE NEMA NIKAKVOG SMISLA !!!!!!!!!!!!!!!!
 
Djadjo je u pravu , trebalo bi ići na zaštitu imena i geografskog porijekla nekih proizvoda , to već ima , i zna se šta se sve gleda da se dobije ta etiketa , kvalitet naravno . Evo na primjer zaštiti se sremska kobasica , i može samo u Sremu da se proizvodi , samo lokalni proizvodjači od domaćeg materijala . Mogu i drugi da uvoze , prepakuju i slično , ali nemože da okači naziv Sremska , isto tako može da izgubi tu licencu .
 
I onda upadnu Slovenci koji imaju vise love od nas i Ajvar patentiraju kao svoj proizvod.

- - - - - - - - - -

Sto se tice domaceg repromaterijala uvek imamo vise izbora domacih proizvodjaca,a i niko nikome ne brani da kupi strano,samo ako hoces strano ne ocekujes da te drzava pomaze i cao.
 
Nazad
Vrh