MALINA-berba i cena 2016

Sa akcije u marketima Billa u HR (1 kuna = 16.5 dinara)
c918cee3260f5c30deed26a7577c18b9.jpg


Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Dufko oladi malo sa tom polkom ili polanom slazem se uberi i prodaj je svezu u plasticne posude u 125 gm izvezi za 24 sata do nekog supermarketa u evropi ( ili hrvatskoj) i cena je i 10 eura po kg oko nove godine i 25 eura po kg ne mesaj babe i zabe...ovde pricamo o industriskoj smrznutoj malini vilametu i mikeru cija je cena na limitu rentabilnosti za hladnjace kada se sa transportom plati proizvodjacima 230 do 240 dinara za sortu vilamet a kada se smrznuta peodaje za 2 eura po kg . Stvari izmicu racionalnosti i prete da iduce godine proizvedu fijasko u malinarstvu svima.iduce godine bice lose cene proizvodjacima ( preradjivaci ce biti ove godine u velikim problemima da prodaju nasu malinu smrznutu po ovakvim cenama gledajuci svetsku konkurenciju) ostavimo prst na celo nesto nije logicno... Zelim da neverujem da nas malinare ceka slicna sudbina kao i kupinare i visnjare ove godine ...sadi se na sve strane svega sto se zove malina i miker i viamet za industriju i polka i polana i fertodi onda tulamen itd....nekontrolisana proizvodnja a onda hipererprodukcija i stravican pad cena....voleo bih da nisam u pravu jer imam malinjak mikera od 1.3 hektara protivgradnu mrezu sistem za navodnjavanje sve .... I bio sam prezadovoljan cenom zadnje tri godine ( ove 260 dinara za svezu malinu miker dobio a znam da je to nerealno i preskupo za kvalitet koji sam predao hladnjaci sa kojoj predajem vec godinama pogotovu kad uporedim sa malinom miker koju sam predao prosle sezone ) ja sam davno naucio ...da bi jedan posao funkcionisao moraju svi da budu zadovoljni .... Kvalitet ubrane maline sorti miker i vimamet ove 2016 mnogo je losiji od prosle sezone a cena je neuporedivo bolja ..neko to mora da plati a ove godine bice to srpske hladnjace ... Pogotovu one koje nemaju direktan izvoz ...a iduce zna se sve ce se obiti po nama proizvodjcaima ( tako je bilo i sa kupinarima ove jer je prosle placena nerealna cena od 120 dinara i ostala na lageru hladnjaca a ove cena od 30 do 40 dinara ili je ne kupuju hladnjace ) zapamtite ovaj moj post za iducu godinu posluzice vam svima da nebudemo halapljivi jer prut ima dva kraja bije i tamo i ovamo i boli sve i umesto da smo partneri sa hladnjacarima mi sve cinimo da otsecemo granu na kojoj sedimo ima da boli mnogo da boli iduce godine...seticete se ovih napisanih reci
 
Poslednja izmena:
Dufko oladi malo sa tom polkom ili polanom slazem se uberi i prodaj je svezu u plasticne posude u 125 gm izvezi za 24 sata do nekog supermarketa u evropi ( ili hrvatskoj) i cena je i 10 eura po kg oko nove godine i 25 eura po kg ne mesaj babe i zabe...ovde pricamo o industriskoj smrznutoj malini vilametu i mikeru cija je cena na limitu rentabilnosti za hladnjace kada se sa transportom plati proizvodjacima 230 do 240 dinara za sortu vilamet a kada se smrznuta peodaje za 2 eura po kg . Stvari izmicu racionalnosti i prete da iduce godine proizvedu fijasko u malinarstvu svima.iduce godine bice lose cene proizvodjacima ( preradjivaci ce biti ove godine u velikim problemima da prodaju nasu malinu smrznutu po ovakvim cenama gledajuci svetsku konkurenciju) ostavimo prst na celo nesto nije logicno... Zelim da neverujem da nas mainare ceka slicna sudbina kao i kupinare i visnjare ove godine ...sadnja na sve strane svega sto se zove malina nekontrolisana proizvodnja a onda hipererprodukcija i stravican pad cena....voleo bih da nisam u pravu jer imam malinjak mikera od 1.3 hektara protivgradnu mrezu sistem za navodnjavanje sve .... I bio prezadovoljan cenom zadnje tri godine ( ove 260 dinara za svezu malinu miker dobio a znam da je to nerealno i preskupo za kvalitet koji sam predao hladnjaci sa kojoj prdajem vec godinama pogotovu na odlicnu robu koju sam predao prosle sezone ) ja sam davno naucio da bi jedan posao funkcionisao moraju svi da budu zadovoljni .... Kvalitet ubrane maline sorti miker i vimamet mnogo je losiji od prosle sezone a cena je neuporedivo bolja neko to mora da plati a ove godine bice to srpske hladnjace ... Pogotovu one koje nemaju direktan izvoz ...a iduce zna se sve ce se obiti po nama proizvodjcaima ( tako je bilo i sa kupinarima ove jer je prosle placena nerealna cena od 120 dinara i ostala na lageru hladnjaca a ov je od 30 do 40 dinara ) zapamtite ovaj moj post za iducu godinu posluzice vam svima da nebudemo halapljivi jer prut ima dva kraja bije i tamo i ovamo i boli sve i umesto da smo partneri sa hladnjacarima mi sve cinimo da otsecemo granu na kojoj sedimo ima da boli mnogo da boli iduce godine...seticete se ovih napisanih reci

nesto osecam da ce ovi nasi hladnjacari iz podrinja kukati zajedno sa ovim vasim iako su nasi platili 160-180 din malinu i pretpostavljam da ce iduce godine pratiti te vec najavljene niske cene
 
Ne bih ja toliko kukao nad sudbinom hladnjačara veliki već imaju sklopljene ugovore i verujem da znaju šta rade.Kod mene su platili 170 do 190 din.kg. Na dva evra su dobri na 2,5 e su carevi.
 
Boyla na dva eura prodajne cene hladnjacara kada su proizvodjacima platili 240 dinara hladnjace koje ne rade na crno (placaju radnike preko papira) i postuju sva higijenske mere maske rukavice odrzavanje sertifikata kalo pri zamrzavanju ( ove godine i 3% zbog velike vlage) struju amblazu itd bice veliki gubitnici ove sezone maline naravno da brinem o njima jer ko ce moju malinu miker kupiti iducih godina (imam i kupinu loh nes koju nisam brao ove godine- nesto za slatko i vino samo nije se isplatilo da ulazim u zasad) sto se tice proizvodjaca polke i polane oni ce tek osetiti pad cena iducih godina ....
 
Dufko oladi malo sa tom polkom ili polanom slazem se uberi i prodaj je svezu u plasticne posude u 125 gm izvezi za 24 sata do nekog supermarketa u evropi ( ili hrvatskoj) i cena je i 10 eura po kg oko nove godine i 25 eura po kg ne mesaj babe i zabe...ovde pricamo o industriskoj smrznutoj malini vilametu i mikeru cija je cena na limitu rentabilnosti za hladnjace kada se sa transportom plati proizvodjacima 230 do 240 dinara za sortu vilamet a kada se smrznuta peodaje za 2 eura po kg . Stvari izmicu racionalnosti i prete da iduce godine proizvedu fijasko u malinarstvu svima.iduce godine bice lose cene proizvodjacima ( preradjivaci ce biti ove godine u velikim problemima da prodaju nasu malinu smrznutu po ovakvim cenama gledajuci svetsku konkurenciju) ostavimo prst na celo nesto nije logicno... Zelim da neverujem da nas malinare ceka slicna sudbina kao i kupinare i visnjare ove godine ...sadi se na sve strane svega sto se zove malina i miker i viamet za industriju i polka i polana i fertodi onda tulamen itd....nekontrolisana proizvodnja a onda hipererprodukcija i stravican pad cena....voleo bih da nisam u pravu jer imam malinjak mikera od 1.3 hektara protivgradnu mrezu sistem za navodnjavanje sve .... I bio sam prezadovoljan cenom zadnje tri godine ( ove 260 dinara za svezu malinu miker dobio a znam da je to nerealno i preskupo za kvalitet koji sam predao hladnjaci sa kojoj predajem vec godinama pogotovu kad uporedim sa malinom miker koju sam predao prosle sezone ) ja sam davno naucio ...da bi jedan posao funkcionisao moraju svi da budu zadovoljni .... Kvalitet ubrane maline sorti miker i vimamet ove 2016 mnogo je losiji od prosle sezone a cena je neuporedivo bolja ..neko to mora da plati a ove godine bice to srpske hladnjace ... Pogotovu one koje nemaju direktan izvoz ...a iduce zna se sve ce se obiti po nama proizvodjcaima ( tako je bilo i sa kupinarima ove jer je prosle placena nerealna cena od 120 dinara i ostala na lageru hladnjaca a ove cena od 30 do 40 dinara ili je ne kupuju hladnjace ) zapamtite ovaj moj post za iducu godinu posluzice vam svima da nebudemo halapljivi jer prut ima dva kraja bije i tamo i ovamo i boli sve i umesto da smo partneri sa hladnjacarima mi sve cinimo da otsecemo granu na kojoj sedimo ima da boli mnogo da boli iduce godine...seticete se ovih napisanih reci




Biću blag na rečima mada sam ljut.

Kao prvo kvalitet maline koju sam ja predao je nikad bolji. I pod tim mislim na briks i procenat suve materije a sam oblik i krupnoća je izvanredan. Takođe isto mišljenje ima i hladnjačar kome sam ja predavao.

Što se tiče sadnje i hiperprodukcije takođe to ti ne pije vodu. Sadi se ali se i suši. Prošle godine je bila dobra cena čak i ako je Srbija proizvela maline najviše od kako se bavi malinarstvom. Da toliko utiče količina na cenu , mi bi već ove godine imali pad cene.

Ove godine , biću skroman po slobodnoj proceni imaćemo oko 75 - 80 000 t. Za 20 - 25& manje nego prošle.

Nisam čitao ranije komentare ali što se tiče prodaje na stranom tržištu, to će se znati za oko mesec dana. Ovih dana se otprilike završavaju potpisivanja ugovora (pod ovim mislim na masovno potpisivanje a naravno da se ono nastavlja tokom cele godine) to jest do polovine septembra a zatim ide veća potražnja za originalom. Tad će mo znati sve oko cene na svetskom tržištu.

Potražnja za originalom još nije počela.
 
Prodace se nasi orginali kada prvo zavrsi prodaju najeftinija ukrainska malina ( trenutno rolend dovezen u nemacku ima cenu 2.15 eura\kg kolicina na ponudi izmedju 20 i 30000 tona sledi prodaja zatim 130000 tona poljske maline (otkupna cena 1.25 eura ali losa roba malo rolenda puno griza, meksikanci su proletos sa cileancima preplavili USA trziste i kanadu ( razlog pada cena orginala u januaru ove godine i pada cena kupine ( za one koji neznaju meksiko je jedan od najvecih proizvodjaca kupine na svetu) bugari su vec prodali jeftino bosanci nude na sve strane orginale lose im ide prodaja i cude se zasto ih niko ne vuce za rukave kao 2 prethodne godine ( imali su pocetnicku srecu sada ide realnost trzista) kazem prodace se nas orginal ali ne pre marta iduce godine i to ispod cene placene za proizvodjace to je moja prognoza i moje misljenje svako ima pravo na to a vreme brzo prolazi...i sto bi se ljutio i na koga na moje misljenje i jas sam brao miker i nikada nije bio losiji nego ove godine a nikada mi ga skuplje nisu platili ( uredu je hladnjacar kome predajem mi je rodjak pa progleda kroz prste po malo....prodaja orginala kazes nije pocela ( za tvoju informaciju prosle godine nije ga u ovo vreme bilo sve je bilo rasprodato a oni koji su ga cuvali do decembra su prodavali po izuzetnim cenama) a onda je kako rekoh dosla jeftinija malina iz cilea i meksika... Cena je tada naglo pala kod nas... Ponavljam ne bi ove godine bio u kozi malih hladnjacara ...onih koji su najvise zaradili u protekle 2 do 3 godine sada a to je pravilo sledi godina otreznjenja i gubitaka.... Na malini su svi zaradjivali i beraci i trovaci (apoteke) proizvodjaci prekupci nakuupci mali veliki hladnjacari izvoznici banke ove godine lanac se kida i neko ce finansiski da nagrabusi .... Pogodite ko?
 
Poslednja izmena:
Mislim da je najbolje da se hladnjacari udruze, naprave koncern ili zadrugu? Mozda cak akcionarsko drustvo?

Kao i u svakom poslu neko ce biti uspesniji, neko nece. Ako hladnjacari nisu znali i razumeli potencijalni rizik, ove godine ce da propadnu i mozda je bolje da krenu da se bave nekim novim biznisom.
Ili mozda bi trebalo da se udruze, naprave akcionarsko drustvo, a zatim dovedu sposobni menadzment koji ce voditi to udruzeno drustvo hladnjacara Srbije.
Ipak njihov proizvod je kvarljiv i podlozan promenama na svetskom trzistu tako da bi samo neki veoma uspesni menadzment hladnjacarske firme bio u plusu ove a i narednih godina.

Neki ce da opstanu, a neki ce da prodaju hladnjace upola cene i neki novi ljudi ce doci, kolo se okrece.

Svaka paralela koju pojedini iznose na slucaju proizvodjaca bilo cega u ovoj zemlji je slucajna :)
 
Kamenko, prijatelju, imaš nekih problema? Ja samo naveo pošto je malina u HR, nit imam veze sa HR niti sam spominjao polku i planu već cenu maline koju sam video u reklami na TV.
A to što si ti isfrustriran zbog polke i polane i njene hiperprodukcije u Vojvodini i što ovde stalno pljuješ po istim sortama a vilamet i miker dižeš u nebesa - to je već tvoj problem i ja uopšte nisam na to mislio ;-)

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Prodace se nasi orginali kada prvo zavrsi prodaju najeftinija ukrainska malina ( trenutno rolend dovezen u nemacku ima cenu 2.15 eura\kg kolicina na ponudi izmedju 20 i 30000 tona sledi prodaja zatim 130000 tona poljske maline (otkupna cena 1.25 eura ali losa roba malo rolenda puno griza, meksikanci su proletos sa cileancima preplavili USA trziste i kanadu ( razlog pada cena orginala u januaru ove godine i pada cena kupine ( za one koji neznaju meksiko je jedan od najvecih proizvodjaca kupine na svetu) bugari su vec prodali jeftino bosanci nude na sve strane orginale lose im ide prodaja i cude se zasto ih niko ne vuce za rukave kao 2 prethodne godine ( imali su pocetnicku srecu sada ide realnost trzista) kazem prodace se nas orginal ali ne pre marta iduce godine i to ispod cene placene za proizvodjace to je moja prognoza i moje misljenje svako ima pravo na to a vreme brzo prolazi...i sto bi se ljutio i na koga na moje misljenje i jas sam brao miker i nikada nije bio losiji nego ove godine a nikada mi ga skuplje nisu platili ( uredu je hladnjacar kome predajem mi je rodjak pa progleda kroz prste po malo....prodaja orginala kazes nije pocela ( za tvoju informaciju prosle godine nije ga u ovo vreme bilo sve je bilo rasprodato a oni koji su ga cuvali do decembra su prodavali po izuzetnim cenama) a onda je kako rekoh dosla jeftinija malina iz cilea i meksika... Cena je tada naglo pala kod nas... Ponavljam ne bi ove godine bio u kozi malih hladnjacara ...onih koji su najvise zaradili u protekle 2 do 3 godine sada a to je pravilo sledi godina otreznjenja i gubitaka.... Na malini su svi zaradjivali i beraci i trovaci (apoteke) proizvodjaci prekupci nakuupci mali veliki hladnjacari izvoznici banke ove godine lanac se kida i neko ce finansiski da nagrabusi .... Pogodite ko?

kamenko druze ovakvi postovi su dobri i jos fali samo da bi mi to sve poverovali izvori tj stavi linkove gde ti ove informacije pribavljas sa jasnim izvorom ,bez toga ja ovo smatram totalno nebitnim licno ja imam dosta informacija i postavljacu ih hronoloskim redom u datom trenutku kad bude potrebno sa jasnim izvorom i poreklom informacija za sada u najavi blagi pad cena , kod poljaka je 1,25 eur a bilo je 0,60 eur 2011 god sa ovim remontantim sortama se ne pise dobro ako poljaci prorade a izgleda da su se vec oporavili nakuckase 120 000 tona dok smo mi na max 85000
 
Kameni ne mlati vise da ne upotrebim neku tezu rec. Moram da se ukljucim da kazem par stvari jer ovo stvorenje sto pise je ocigledno hladnjacar ili lobista.
Jedina istina koju pise je da se sledece godine ne nadate nekoj ceni sveze maline. Da ne objasnjavam razloge ali sve sto dolazi do mene ne obecava ako rod bude normalan bez problema koje smo imali ove godine.
Kvalitet ovogodisnjeg roda je zadovoljavajuc u odnosu na prolece koje smo imali i te gluposti koje covek pise su samo to gluposti.
To sto kod nas nece da sortiraju malinu po klasama nije problem proizvodjaca vec hladnjacara jer ce se uvek naci neko ko ne sortira ,a ako nasem seljaku jednom stavis robu u drugu klasu nema ti njega kao kooperanta sledece godine i to svi dobro znaju zato svima isto i to ti je takvi smo kraj.
Inace ovaj i ako ima malinu vidi je samo iz kola kad zapovedi radnoj snazi sta da uradi inace da je radi ne bi pricao ovako.
Za ledjenu malinu se rodjo ne brini prodacemo je nekako makar cemo pokriti troskove ,a ni ova cena originala nije tako losa za sredinu avgusta.
Nazalost moram da vam kazem da ne ocekujete cenu preko evro i po ako godina bude normalna ,a ne kao ova da malina jednostavno nece da zamece ja i dalje ne mogu da shvatim koliko sam malo nabrao maline. A hladnjace ce ove godine morati da plate original jer ga jednostavno nema kako vi ono volite da plalamudite ponuda i potraznja jbg. Pozdrav svima i sve najbolje pa i tebi kameni da si nam ziv i zdrav

- - - - - - - - - -

Cunami mi radimo vilamet oni rade polki i polanu mozda 10% vilameta. Mogu da nakrkaku koliko hoce mi imamo ove godine oko 60k tona ako imamo srece. Vilameta na trzistu nema jednostavno ga nema,a ako hoces da preradjujes ili da zamrzavas razlika izmedju vilameta i poljskih sorti je kao nebo i zemlja. I ako ces da koristis poljske sorte zbog arome i kvaliteta proizvoda moras da dodas miker ili vilamet. Ne znam da li si u kicnoj radinosti pravio nesto od vilameta i polke recimo kompot. Mi jesmo i mogu ti reci dok vilamet zadrzi svojstva maline i posle 3-5meseci polka ne lici ni na sta bude bukvalno bela u tegli kao kad sunce oprlji plod i dez ikakvog je ukusa. Problem je sto sad ide polka za ekstratom ukusa jbg sta ces mora se zaradi ali ko hoce kvalitet tu ide vilamet ili miker

- - - - - - - - - -

Inace proizvodnja srbije od 110k tona je sa bosanskom kosovskom i malinom iz uvoza jer sve to kupuju nasi inace bosanska malina je 90% namenjena srbiji znam tako sto firme koje rade hladnjace tamo prenose ko za koga radi. Mi smo prosle godine imali oko 87k tona ove do 55k ali nase maline ne one koja je usla preko granice jer na moju veliku zalost kosovo ima granicu sa nama.
 
Ja nemam nikakvih problema sa polkom polanom tulamenom sve su to sorte koje su odlicne ali za trziste sveze robe. Problem nastaje zbog haoticnog nekontolisanog sadjenja mesanja robe razlicitih cena u razlicitim regionima ( pisao sam o tome da je neshvatljivo da su proizvodjaci vilameta u leskovcu i okolini prodavali isti za 140 do 170 dinara a da je u arilju i okolini cena 230 dinara sa prevozom to je prvi problem.... Srbija je prepoznatljiva po sortama mikeru i vilametu sadnjom polke i polane izgubicemo tu specificnost liderstvo a pre svega uvek najbolju cenu... Za industrisku robu ...Tulamen i fertodi dodatno ce zakomlikovati stvari.... Nikada srpska proizvodnja polke i polane neci prestici subvencioniranu masinski branu poljsku robu i biti konkurentna na trzistu ( ako je rade za industriju) ...nikada niko na svetu nece imati ovakav vilamet a pogotovu miker ( kada je u pitanju zamrznuta industriska malina to i vrapci znaju a marko vam je dao pimer iz prerade za slatko) isto tako nista se ne moze za sada meriti sa tulamenom i polkom kada je u pitanju prodaja sveze maline....zato je bitno ne mesati stvari i svoju proizvodnu maline nameniti odredjenom trzistu i isto imati tada ce proizvodjaci sveze( sa velikim rizikom u poslu jer se radi o trzistu sveze)imati cenu od 5 eura i vise po kg a mi proizvodjaci industriske maline bicemo zadovoljni kad nam se miker plati 2 i vise eura kao ove sezone .....ako ovo ne uradimo uskoro cemo svi imati cenu od 1 eura (jer ce se sve ove sorte pomesati i prodavati kao jedna bezlicna i nekontrolisana masa) kao nekada ranih dvehiljaditih a evropa nam usput moze uvesti kvote... No ovde na ovom forumu malo je onih koji razmisljaju i rade planski svi samo sade nije bitno da li sadnica ima sertifikat ili se kupuju od komsija sadnice sa svim bolestima koje one iz proslosti nose....nije bitna sorta... Nije bitno da li ima hladnjaca u blizini...sadi neko ce da me vuce za rukav da mu prodam .... Sta cemo ako se trziste okrene i kada kupac pocne da diktira pravila to ovi mladi forumasi novopeceni malinari ne poznaju vremena kada retko ko hoce da kupi malinu ..(kao sada kupinu) . jer od 2012 svi koji su gajili malinu samo su sve vise zaradjivali a cene su rasle iz godine u godinu , ja se malinarstvom bavim vec 20 godina (stojic mi je ispisnik u malinarstvu i primer kako neko ima velike plantaze i svoju malu hladnjacu pa je i proizvodjac i hladnjacar) i znam kako batina ima dva kraja a vi se busajte koliko hocete i trazite protivnike u svim hladnjacarima srbije .... Oni nam moraju biti partneri kao i moj koji me je odrzao svih ovih godina .... Trazite partnere i prijatelje slogu i razumevanje saradnju i planiranje a ne protivnike svuda oko vas ako nije po vasem...
 
Poslednja izmena:
Kameni bravo za tekst odajem priznanje ave stoji kako si napisao samo najbitniju stvar nisi. Problem sa sortama prave hladnjacari koji nas vilamet miksuju sa polkom i polanom koje ponekad ima i 30% i to svi znaju.
E onda zaboravi na kvalitet i aromu i ocekuj da stranci nisu ovce pa da ne znaju da tu nesto nije u redu.
Dok hladnjacari ne budu hteli da sa proizvodjacima imaju odnose kao da su ravnopravni,a ne da ih gledaju sa visine nista od tog prijateljstva nece biti. Ali i u njihocu odbranu 99% njih su iako veliki hladnjacari sitne ribe za lobi koji vlada trzistem Srbije i tu je najveci problem ljudi koji stoje na vrhu a nisu ni Stanici ni drugi veliki hladnjacari vec oni samo rade za saku tajkuna i drzavnih ljudi koji sve vode. I proizvodjaci i hladnjacari su tu nebitni jer neko drufi upravlja nasim trzistem na nasu a i njihovu zalost. Ranije je tu bio elixir sa Ruzicom sad je tu neko drugi.
 
Pa problem je i u kupcima koji kupuju od hladnjace,da oni traze moralo bi se odvajati,ali oni traze samo da bude jeftinije,a miker se odvaja i 20 dinara je skuplji,a nije isto da je skuplji od cistog Vilameta koji bi bio npr. 300 kad bi se odvajao ,koliko ga ima, i ove maline neprebrane koja je 180
 
Poslednja izmena:
Problem je, ljudi, što mi prodajemo sirovinu, tj svežu/smrznutu malinu a ne konačan proizvod - sok, slatko, itd.
A svi kupci malinu uzimaju od hladnjačara.
I možete vi ovde pričati do besvesti kad srpsku malinu kupuje stranac da je preradi a on dođe po - malinu, ne po miker, vilamet, polku ili polanu, već po kvalitetnu malinu! Kao što u paprikarstvu ja uzgajam HS-6, jedan Nadu, jedan Katarinu a fabrici treba PAPRIKA a ne ime...

Tako da vi možete da pričate do prekosutra praznu slamu - dok kod se ili ne počne kod nas sa preradom ili se ne postave standardi i klase - hladnjačari su ti (ili već ko stoji iza njih) koji diktiraju cene i može im se a vi malinu predati morate i sve je više ima i biće je sve više a ako ovako ofrlje nastavi završiće srpska malina kao i mnogi drugi proizvodi koje smo izvozili pa zaje**** stvar.

A malo je to više do mentaliteta no to je posebna priča ;-)

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh