Subvencije u poljoprivredi za 2016

Mislim da ljudi u Srbiji nerazumeju značaj subvencija za njih je to samo trošak , niko nerazmišlja kako će biti sutra samo da se danas preživi a što će sutra biti još gore to niko negleda::lose:: ::sramota:: .
 
Ihaaaa... Čim se neko sa gađenjem osvrne na milione, kamione, džondirove, odmah je bot. Ma nije nego. I naravno ekipa za otkrivanje botova je uvek u istom sastavu.

Evo ovako. Ja imam 5ha zemlje. Sad imam 3 krave i tri junice, simental, manje od 40 koka u dvorištu. Imam i četiri ozbiljna psa i šest mačaka.
Bogu fala.

Školujemo srednjoškolca van mesta stanovanja. Drugih prihoda sem sa zemlje nemamo.

Imam MTZ iz 1976. Plug, kosu, špediter, te pozajmljenu drljaču i ciklon. Vozimo auto proizveden 1990. god. Imam i motornu testeru i bicikl.

Držim se pijace. Sir uglavnom, naravno. Utovim po neko tele, isključivo na mleku četiri meseca, pa ga prodam koliko neko bika. Odgojim i po 100-150 njuhempšir petlova na livadi u trajanju od 6-7 meseci.

Kupcima ne uvaljujem bofl, konkurentan sam sa cenom. Imam stalne kupce i za ući u to društvo se čeka. Ne zato što ja volim da nekoga držim na čekanju, već što mi je količina proizvoda limitirana, najave se ljudi pa se ja postaram da pojačam proizvodnju i da ih nekako uklopim.

Sejem isključivo krmne kulture. Stočni ječam, tritikal, sirak, sudanac, talijanski ljulj i lucerka, stočna repa. Povrće za kuću.

Stoka je od marta do decembra na paši pod nadzorom električnog pastira. Pasu kvalitetne sejane livade, travno detelinske i žitne smeše. Same kose, same grabe, same baliraju, same đubre rasturaju. Junice su mi obećale da će naučiti same da se muzu.

Nisam egzaltiran smanjenjem subvencija, ali se neš baš i ne potresam. Od subvencija za stoku niš ne koristim i baš razmišljam da bih trebao videti za ove podsticaje za krave dojilje, odnosno za sistem krava tele. Iako u potpunosti sve proizvodim na organski način nisam se upuštao u sertifikovanje jer je i to još uvek u Srbiji zemlji teška prevara i pljačka seljaka. Više me nervira otežana legalna proizvodnja tradicionalnih seljačkih proizvoda

I nisam jedini u mom selu koji ovako radi. Moj komšiluk uglavnom poseduje i obrađuje do dvadesetak jutara. Retki su oni sa tridesetak jutara.

Lično se osećam srećnim i ostvarenim. Nisam gladan, žedan,a ni go ni bos. Imam i za letovanje ženi i za skijanje meni. Imam da odem na sajam knjiga i da kupim duševne hrane. Unapređujem proizvodnju u skladu sa zacrtanim planovima. Imam vala i da popijem čašu rakije, a i za pivo sa komšijama pred zadrugom.
 
Niko ne spominje da su nam subvencije skresane prvo tako sto je sa 100ha smanjeno na 20. Sada je to gledajuci kroz novac koji dobijamo nepunih 7ha. Znaci nase subvencije su smanjene 14 puta, ali gosprdja ministarka se pravi luda. Il se ne pravi?
Moras da se opredelis vec jednom.Ili zelis subvencije,ili drzavni projekat koji vodi Nebojsa Covic?Da li imas obraza covece?
 
To su ti stari igraci koji nisu ni na nebu ni na zemlji! Ako nisu klasicni botovi onda valjda im je takva narav da se nameste cesto protiv pravde i realnosti a po najvise u ovoj temi gde non stop provociraju! Putko, Janosh u zadnje vreme bradonja a i Zoran se nesto slepa za ovima!
@Dobrincan Tvoj problem je taj sto ti nista ne znas oko ulaganja u poljoprivredu a ni drugih finasijskih problema u tvom domacinstvu. Cale te finansira kad izlazis a verovatno je to jednom samo mesecno jer da je cesce vec bi i mogao shvatiti da kad izlazis imas i troskove! A od tih par ha koliko obradjujete ne moze se ziveti, osim samo za hleb imati! U poljoprivredi cim imas toliko godina a nista ne skontas sa finansijske strane onda verovatno ni traktor ne vozis sam vec te stari drzi u krilo!
 
Ma nije zar ? Mi, neke zamlate nađemo da provociramo neke ozbiljne preduzetnike.

To su toliko ozbiljni preduzetnici da posle višedecenijskog ulaganja u unapređenje proizvodnje i dalje mogu da prodaju samo sirovinu i kukaju kako su ugroženi od strane otkupljivača i države maćehe.

To su isti oni ozbiljni preduzetnici koji su odgovorno tvrdili, sve prisutne ubeđivali, a za jeretike i botove proglašavali sve one koji tvrde drugačije od toga da se po utovljenom biku može zaraditi najviše od 30-40 EURa, a uglavnom ni toliko.

Sve dok se nije pojavio ovaj čovek iz Zrenjanina, dr Srđan ili kako već, i iste demantovao svojom ozbiljnosti i uspehom u poslu.

To su isti oni koji cvile kako ih država maćeha upropaštava umanjenjem subvencija i onemogućava u povećanju prihoda i prinosa, a u temi o plodoredu pišu o kukuruz-pšenica-kukuruz ili repa soja repa, kukuruz suncokret kukuruz, a bogami i o kukuruz 5 godina za redom jer je zemlja državna i ko ga yebe...

To su isti oni koji tvrde da ekonomska nauka i logika propisuje da na uložen dinar čisto ostane bar dinar.

Ne momci, nikako niste u pravu.

To što ste u jednom trenutku osetili slast da sa badava državne zemlje u enormnim količinama prihodujete velike pare je jedno, a drugo je što su se vlasi dosetili i rekli to je pljačka države i više ne može.

Eh, ozbiljni i nadasve realni poljoprivrednici, he he he... Aj uzdravlju.
 
To su ti stari igraci koji nisu ni na nebu ni na zemlji! Ako nisu klasicni botovi onda valjda im je takva narav da se nameste cesto protiv pravde i realnosti a po najvise u ovoj temi gde non stop provociraju! Putko, Janosh u zadnje vreme bradonja a i Zoran se nesto slepa za ovima!
@Dobrincan Tvoj problem je taj sto ti nista ne znas oko ulaganja u poljoprivredu a ni drugih finasijskih problema u tvom domacinstvu. Cale te finansira kad izlazis a verovatno je to jednom samo mesecno jer da je cesce vec bi i mogao shvatiti da kad izlazis imas i troskove! A od tih par ha koliko obradjujete ne moze se ziveti, osim samo za hleb imati! U poljoprivredi cim imas toliko godina a nista ne skontas sa finansijske strane onda verovatno ni traktor ne vozis sam vec te stari drzi u krilo!

Nijedan od nas koje si naveo nije Bot ili kako nas ovde nazivaju.Jednostavno u vreme tog vašeg PIO-a nismo dobijali subvencije i nije bam bilo lako i znamo da ni vama neće biti lako ali se svi zajedno moramo pomiriti sa tim.
Samo ste neke stvari zaboravili:
-Mi smo država na koju toliko pljujemo.
-Koliko ste se zaklinjali u taj PIO a sada svi pokušavaju da ga se oslobode (što ja podržavam)
-Prebacivali ste hektare i hektare zemlje na rođake i prijatelje (iskalkulišite o kojim sumama je reč)
-_Sada rasparčavate te iste hektare na po 20
Sada kada je država rekla-nema više sad smo krivi mi koji smo direktno ugroženi vašim "snalaženjem"
 
Nijedan od nas koje si naveo nije Bot ili kako nas ovde nazivaju.Jednostavno u vreme tog vašeg PIO-a nismo dobijali subvencije i nije bam bilo lako i znamo da ni vama neće biti lako ali se svi zajedno moramo pomiriti sa tim.
Samo ste neke stvari zaboravili:
-Mi smo država na koju toliko pljujemo.
-Koliko ste se zaklinjali u taj PIO a sada svi pokušavaju da ga se oslobode (što ja podržavam)
-Prebacivali ste hektare i hektare zemlje na rođake i prijatelje (iskalkulišite o kojim sumama je reč)
-_Sada rasparčavate te iste hektare na po 20
Sada kada je država rekla-nema više sad smo krivi mi koji smo direktno ugroženi vašim "snalaženjem"
Država se snalazi pa daje veću subvenciju za Beopgradcki gradski prevoz nego za poljoprivredu u celoj Srbiji, isti železara Smederevo, isto železnica, da ne spominjem Srbija Gas, sva JKP, Zastava, pa sada i Tenis i svima ostalima od kojih ima vrlo malo vajde. Veći deo našeg budžeta ide na maglu. Vlast je kao šibicari, stalno menjaju pravila igre kada već bude gotova utakmica. Koliko vidim mnogi su poverovali u priču da para nema, što nije tačno, samo su loše raspoređene. Idite da vidite kako žive zaposleni u Železari, a često ne idu na posao, a kako živite vi !
 
Država se snalazi pa daje veću subvenciju za Beopgradcki gradski prevoz nego za poljoprivredu u celoj Srbiji, isti železara Smederevo, isto železnica, da ne spominjem Srbija Gas, sva JKP, Zastava, pa sada i Tenis i svima ostalima od kojih ima vrlo malo vajde. Veći deo našeg budžeta ide na maglu. Vlast je kao šibicari, stalno menjaju pravila igre kada već bude gotova utakmica. Koliko vidim mnogi su poverovali u priču da para nema, što nije tačno, samo su loše raspoređene. Idite da vidite kako žive zaposleni u Železari, a često ne idu na posao, a kako živite vi !

Džaba to nekima objašnjavati kad će oni kako kažu bolje živeti sad kad nam se smanje subvencije.Kad bi svi ovako razmišljali ova vlast ne bi dugo potrajala,a nama bi bilo bolje.
 
@Peet Vidi druze teras me da udjemo u pricu o racunici,pa da te razuverim da gresis,ali nije tema za to. Suids o meni a ne poznajes me,svaka cast na hrabrosti. Ja sam postavio samo jednostavno pitanje cemu toliko nezadovoljstvoa dobio milion uvreda i komplikovanih odgovora. Svi smo iskoristili maksimum od drzave,kad to kazem mislim na one koji su delii zemlju na 4-5 gazdinstava i slicno,verovato bi i ja to uradio da se nisam uklapao u sistem i ne osudjujem nikoga zbog toga ali mi ne ide u glavu dobili ste od drzave i iskoristili,ulozili na pravi nacin povecali svoje posede u veoma kratkom roku i sada je pojedinima opet malac jos bi,pa dokle??
 
Nijedan od nas koje si naveo nije Bot ili kako nas ovde nazivaju.Jednostavno u vreme tog vašeg PIO-a nismo dobijali subvencije i nije bam bilo lako i znamo da ni vama neće biti lako ali se svi zajedno moramo pomiriti sa tim.
Samo ste neke stvari zaboravili:
-Mi smo država na koju toliko pljujemo.
-Koliko ste se zaklinjali u taj PIO a sada svi pokušavaju da ga se oslobode (što ja podržavam)
-Prebacivali ste hektare i hektare zemlje na rođake i prijatelje (iskalkulišite o kojim sumama je reč)
-_Sada rasparčavate te iste hektare na po 20
Sada kada je država rekla-nema više sad smo krivi mi koji smo direktno ugroženi vašim "snalaženjem"

Zorance, opusti se i bez nekih tvrdnji. Pricaj u svoje ime. Tebe sam kao zadnjeg napomenuo a ti se prvi nadjes.
Svako ko zivi od ratarstva a pre svega ima zdrav razum je uskracen od neke minimalne zarade cim su smanili subvencije na mizernu svotu novca. U svakom pisljivom smislu mere se sa EU i jure za tim a ne zanima ih kakve podsticaje imaju zemlje iz okruzenja.
Mani me patriotizma, ima i vecih patriota od tebe ali je ova drzava nekom majka nekom maceha. Da li znas samo koliko je duzna Vojvodini sto joj po ustavu pripada a sa najvise novca puni budzet Srbije?
PIO?! Ja ne bezim od toga, placam za mene i sina a do juce, prekjuce platio sam i ocu i to punih 22 god.
Zemlja nije prebacena na prijatelje i rodjake vec legalno i po zakonu na clanove domacinstva koji sa zalaganjem rade tu zemlju. Subvencije su zeleli uskratiti za 80% odnosno sa 100ha na 20 ha ali jbg neko prilicno glup nije skontao da se subvencije dele za obradjenu zemlju i ta zemlja nigde nije otisla vec je tu i dalje prisutna. Pa svako normalan je otvorio jos neko gazdinstvo da ne bi gubio od subvencija.
A za to sto ste direktno "vi" ugrozeni time sto su subvencije mnogo manje, obrati se u Nemanjinu i pitaj njih dokle ce gaziti po paorima.
Ja cu biti medju prvima koji ce se odrektnuti subv. ako bi smanjili poreze, akcize na naftnim derivatima, djubrivu i ostalom a da pritom prate i vode slobodno trziste a ne da nasu soju izvoze za dobre pare a oni uvoze GMO sacmu, ili izvoze suncokret na dva koraka od nas Bosni po 50 i kusur din. a nama daju jedva 40 din.
 
Peet.Nije u pitanju nikakav patriotizam,nego jednostavne činjenice.
Prvo se vidi da državi nije prioritet poljoprivreda.
Navodno su stočari ostali sa subvencijama ali zato imaju mere ograničenja držanja stoke koje su počeli u Alibunaru a po većim gradovima da ni ne pričam.
Naši u Kikindi jedva čekaju da dobijemo status grada pa da sprovedu ovaj zakon.

Mislim da ni trebalo kolektivno da se odreknemo ovakvih sunvencija što je nemoguće jer se uvek nađu kontraši i zato ništa ne možemo da postignemo.
Treba insistirati da se subvencioniše krajnji proizvod-ratarstvo po kili hrane a stočarstvo po kili žive vage ili litri mleka
 
@Dobrinčan

Druže ti malo izvrćeš temu od početka kako tebi odgovara,iz ovog posta se vidi da ti imaš nešto protiv ljudi koji su raznim malverzacijama odskočili i navikli na život na visokoj nozi,i tu se u potpunosti slažem sa tobom ,ali tako nisi napisao u prvom postu.Svi ovi što su duplali gazdinstva su ovome doprineli itekako,neznam samo zašto nisu imali više gazdinstava pre ovakvih uredbi,pa da državi uplaćuju više novca.Ali jedna stvar mi nije jasna kod tebe (a verujem i velikoj većini),a to je da ti je svejedno da li su subvencije 12000 din ili 4000 din,u eri kada su životni troškovi i troškovi proizvodnje najviši,a cene naših proizvoda najniže.Mi te subvencije nismo ukrali da bi trebalo da ih se lako odreknemo.Ti se žališ da te ljudi napadaju a da te i ne poznaju ,u prvom tvom postu i sledećih par si ti uradio isto,strpao nas sve u isti koš da smo nabrzinu profitirali,da vozimo nove traktore i da se sad žalimo,ja eto igrom slučaja obrađujem takođe 11ha,i veruj mi ne živim ni blizu pristojnog,uz sva maksimalna odricanja.A trudim se radim više nego ikad,i to se da lako proveriti.I nevidim razloga zašto kriti način kako da se lepo zaradi od 11ha,ako si to postigao na pošten način.
 
Ehh jbg sada. Pa izvrcem pokusavaju da objasnim sta sam hteo da kazem,ali mi vecina nije razumela. I stvarno ne znam vise sta da napisem a da ne budem krivo shvacen.
 
Mogli bi clanovi foruma da budu malo tolerantniji u obracanju jedni prema drugima,prilicno su ljudi grubi u pisanju,valjda je svrha foruma konsultacija izmedju samih clanova i razmena iskustava u vezi svih tematika kojom se forum bavi,a ne vredjanje.
 
Ja mislim da smo mi samo nezadovolji po pitanju svega. I subvencija i investicija. Koliko god drzava da nam da uvek bi nam bilo malo! Da su se radile zloupotrebe u oblasti subvencija jesu,to svi znamo samo se pravimo.

Pa krenulo je od ovog posta. Sta nam je to drzava dala pa smo nezahvalni? Da li treba da smo zadovoljni sa tim subvencijama koje su valda najmanje sto se igde daju? Zloupotrebe??? Bilo ih je ali zato je tu drzava da ih suzbija. Zloupotrebe nisu ako se od jednog gazdinstva naprave dva ili tri. To je i predvidjeno i dozvoljeno pravilnikom. E sad sto drzava nije predvidela nego im to samo sluzi kao izgovor to je druga prica.
 
Nazad
Vrh