Gajenje kelerabe

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Keleraba ne spada baš u naj popularnije povrtarske kulture na tržištu, ali ima svoje kupce. Relativno se lako gaji i brzo dospeva za berbu. Na kelerabi se za ishranu koristi zadebljani deo stabljike i to najčešće se kuva. Dok je biljka mlada može da se jede i svež.

Postoji veći broj sorti, a može se naći u crvenkastoj i zelenoj boji. Spada u grupu kupusnjača, pa sve što važi za kupus karfiol brokoli , važi uglavnom i za kelerabu. Nazivaju je još i koraba.

keleraba-e3.jpg


7202_2.jpg


Ja sam je gajio pre neku godinu u bašti uz kuću, međutim pustio sam da preraste. Najbolje ju je brati kada ima prečnik oko 10 cm, a ja sam pustio ono kao da dozori. :ideja:
 
Može da se radi i u plastenicima, a potražnja nije nikad preterano velika. Međutim ima kraći period vegetacije i može da se sadi i u proleće i u leto pa tako da dospeva u različitim periodima.

Kao i većona kupusa može da se proizvede rasada pa da se rasađuje, a može i direkno iz semena. Mi smo je kod kuće sadili direkno iz semena u baštu, ali to smo obavili krajem maja.
 
Nazad
Vrh