Vremenske prilike u 2016-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izgleda da ce u Nedelju najgore biti na severozapadu a u ponedeljak Severna,Centralna i Istocna Srbija.Dosta visok Cape jesu modeli siromasni sa padavinama ali neznam sta nas ceka,ocekujem da nam Kimi okaci neku slicicu.
 
Stvarno su parametri izrazito jaki, CAPE je ogroman, što znači mogućnost za veoma krupan grad. Ima i nešto smicanja južnije od Beograda, pa je zato i parametar za superćelije "poludeo" za zapadni deo zemlje.

Okačiću kartu ujutru, kad se dohvatim kompa.

Razvoj mora da krene negde u planinskom delu, jer fali malo vlage na visini, pa će orografija to nadomestiti. Najveći favorit za razvoj jesu planinski predeli jugozapadne i zapadne Srbije, a zatim i Vojvodina ako se formira snažan sistem na planinama severoistočne BIH.
 
Zapadna Srbija... Planinski predeli... Kao da vidim moju BBastu u epicentru:udri: Jos je samo ostalo da grad dokusuri sve sto su kisa i sneg zapoceli... A posle ce verovatno tropske temperature da sprze i ono malo sto ce ostati
 
Naravno, ne može se u ovim situacijama reći baš striktno Bajina Bašta, ali tu okolina u krugu 50-ak km..... huh, negde će biti gadnog belaja ako je verovati kartama.

To, pa dalje tamo ka Dragačevu, Arilju, Ivanjici, onda gore Krupanj i Osečina... negde tu vrlo verovatno prolazi superćelija sa dosta štete, ako ne u nedelju onda sigurno u ponedeljak.

Putanja supercelije u ponedeljak po GFS-u:

- - - - - - - - - -

gfs_srh_eur60.png
 
Ponedeljak krajem dana moguci pljuskovi u vecem delu zemlje,izgleda da je nevreme neizbezno,bice veoma toplo a Cape je izuzetan i dalje,nadam se da ce stete biti minimalne,sto se mene tice neka bude po planinama i sumama. mislim da ce estofex staviti leval 2. prosli put su razocarali.
Rtavn604.gif
Rtavn6011.gif
Rtavn5411.gif
Rtavn5417.gif
 
Kimi,moj kraj ce to nevreme zaobici? Jel da? :sta:

Da, obično sve beži severnije na Zaječar i Vidin.

Parametarski je ekstremniji sutrašnji dan, sa neverovatnom energijom od 4000J/Kg na zapadu zemlje... ako znamo da i CAPE od 1000 može dati jače nevreme, možete zamisliti šta je to isto puta 4. Prošle godine smo isto jednom imali veoma visok CAPE, čini mi se oko 3000J/kg, pa je u Inđiji padao onaj veoma krupan grad, veličine bejzbol loptice.

Ipak, povucimo ručnu na tome. Parametri jesu ekstremni, ali sutra fali "to nešto" da sve dobije svoj konačni oblik. Fali advekcija vlage u višim slojevima, pa će razvoj biti veoma izolovan, odnosno verovatno će jedino visoke planine zbog svog orografskog efekta "nadomestiti" taj nedostatak i izroditi nekoliko ćelija. Izuzetak je Vojvodina,posebno njen zapad i severozapad, gde će sistem iz Slavonije i SI BIH svakako izgurati u toku noći, ali su parametri slabiji nego južnije.

Ponedeljak već nema taj nedostatak za južnije krajeve, ispred fronta kreće da struji vlažan vazduh na visini sa mediterana, i tada će sve ovo dobiti svoj konačni epilog. Level 2 će svakako dati gospoda, ako se smicanja ojača možda i 3-ka.
 
Kimi kako Noi Sad prolazi? Bem te živote. Nadam se da parametri greše.

U toku noći na ponedeljak da ako bude nešto, ali kažem biće to kasni sati pa ne bi trebalo ništa strašno da bude.

Komšo, to za ponedeljak što pre, jer popodne stiže halabuka.

Pogled na Evropu pred zalazak:
Screen_shot_2016_05_28_at_7_44_01_PM.png


Grad koji je napadao u Hofhaimu, Nemačka:

13256454_1817239888499104_4780708171320816213_n.jpg
 
Tezak dan,sparina neka a polena u vazduhu koliko hoces..svi nesto kijaju i smrcaju.Valjalo bi kise da spere ovo cudo
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh