Колика вам је просечна добит од 1ha земље?

Sam si dao odgovor na pitanje: šta raditi. Oni čupaju jabuku, ti kreni da je sadiš i popunjavaj prazninu. Prastari recept proizvodnje, kad svi gase, ti počinji.
 
Nisam ih odavno tovio ali mi je ako ne ove onda dogodine plan da opet pocnem jbg za cenu teladi si mozda u pravu ali opet nemora bas sve na vasaru da se kupi zar ne?Moze se i kod nas,a verujem da i kod tebe jos uvek naci neko tele ispod cene?Pa isto kao i sa arendom izvuces neki solidan prosek hrane hvala Bogu svi mi imamo i na bacanje sto se bavimo ratarstvom odvojiti koji ha za lucerku i sigurno da se moze proizvesti lepo utovljeno june i da nam cisto ostane bar 200-250evra mozda zvuci smesna cifra ali x 10 ili vise i eto lepe zaradice,a svakako svaki dan ti je onda ispunjen i polako zatvoris krug cele proizvodnje!Pamtim ja vremena kada smo za jednog bika kupili 1kj zemlje pa dogodine za dva kupili 2kj zemlje ali to se vise nece vratiti i zato idemo u korak sa vremenom puno rada,a minimalne zarade!:ppozdrav:

To su bila vremena, ali kazi mi koliko treba da utovis bikova da od toga moze da zivi cetvoroclana porodica godinu dana i da ti ostane da 40% od bika ulozis u novo tele?
 
E sad si me nasao da moram racunati,a matematika mi vazda bila slaba strana:osmeh: verovatno da bi samo od bikova ziveo bar 50 komada ali kao dopunski profit uz ratarstvo 10-20 komada!I onda prijavis farmu za tov bikova na suprugu,a pre toga je zeznes da se razvedete i onda jos na te bikove uzmes drzavnu zemlju i eto miline i ko kaze da se od poljoprivrede nemoze lepo ziveti?Uz sve ove podsticaje jos bi preteklo i za godisnji bar u Crnu Goru koji 10 dana!
 
Pa da bi tovio 50 komada prvo treba da ulozis 25000E samo za telad pod uslovom da vec imas objekat. Ratarstvom moras da se bavis da bi im obezbedio hranu, znaci moras da imas i svu pratecu mehanizaciju. Da bi dobio drzavnu zemlju mora da ti je farma registrovana tako da i drzavna zemlja otpada kao opcija. Tako da papir je jedno, a praksa sasvim drugo.
 
Pa ako je to dinar investicija?????? Nabrojao sam ti sta su sve preduslovi da udjes u takvu proizvodnju pa ti izracunaj kolika je to investicija. Uzgred da li ti tovis?
 
Ako coveknije do sada vec usao u to kada je Vojvodina i Srbija davala i kapom i sakom bolje da ni sada ne ulazi. Sada u stocarstvu nema para , samo se odrzava postojece zateceno stanje. Retko ko se siri.
 
Ja nerazumem zasto ste se uvatili tih teladi od 550 evra,tu vec imate sansu da lepo zaradite a necete...........cuvate krave i prodajete skupo telad..........

Ja bih rado cuvao krave, kupio bih 40-50 komada glat da radimo sistem krava tele + umaticene bilo bi tu para lepih, ali sta mi to vredi kada nema pasnjaka nigde, ne moze to da se isplati ako je vezana non stop na jasle... Imam prijatelja koji radi 30-40 i vise krava tako... Ogradjeno ima oko 50-60ha i pusti ih tu oko salasa i to je to, vode imaju stalno iz bunara sveze trave izobilje, kod njega su na ispasi uvek pa i sada pasu, samo kada je sneg onda su zatvorene u stale,... i tu moze da ima para po meni, gledano sa moje amaterske strane
 
Nisi shvatio sta sam hteo da kazem,nije problem u teladima problem je u nama........uvek bi hteli da prodamo skupo a kupimo jeftino,nepostuje se niciji rad i ulaganje....treba doci do teleta na ovu cenu mleka a ono je trazena roba samim tim ima i cenu.........kad je kukuruz skup niko nekaze evo ti kukuruz jeftinije pa ces mi dati tele jeftinije,ti pomognes meni ja tebi,nego to je trzisna cena pa ako hoces kupi nako ne nemoras............
 
U uspešnoj poljoprivredi seljak živi s dva dolara dnevno




article2759.jpg




Ako je vrednost poljoprivrede pet milijardi, neka profit bude deset odsto od toga - na više od 630.000 gazdinstava to je siromaštvo, ne zarada i pristojan život

Koliko porodica uopšte može da živi od poljoprivrede? Da li ste ikada čuli odgovor na ovo pitanje? Da li ga je iko ikada i postvljao ministrima, i inim stručnjacima koji se bave poljoprivredom ili se samo vrzmaju oko nje? Da li je realan povratak na selo? Nikada niko nije ni pokušao da kaže kolika je plata ljudi koji na selu rade, to jest koliko mesečno zaradi jedno domaćinstvo kako bi od te zarade kupilo frižider ili kompjuter, školovalo decu, kupovalo odeću i obuću, automobil ili možda išlo na letovanje ili u banje.


Ako hoćemo da vidimo gde se nalazi srpska poljoprivrede i kako se od nje može živeti ne treba da slušamo bajke o prirodnim lepotama i perspektivama već da sabremeo dva i dva i vidimo koliko ljudi uopšte može da živi od stočarstva i biljne proizvodnje. A to se ne izračunava na osnovu spiska lepih ženja i bajki o mogućnostima, već na osnovu ukupne vrednosti proizvedenog tokom godine i na osnovu profita koji je ostvaren u toj ukpunoj proizvodnji. Tačnije, kada se podvuče crta između ukupne proizvodnje i uloženog u nju dobija se ono što ljudima koji žive na selu ostaje i za svakodnevni život i za neka nova ulaganja.


Ukupna vrednost srpske poljoprivrede ove godine će biti oko pet milijardi dolara. Da je to malo ne treba ni pričati jer Holandija samo od izvoza zaradi peko 80 milijardi dolara godišlje, ali je ključno pitanje koliko poljoprivrednika i njihovih porodica uopšte može da živi od ovolike i ovakve srpske poljoprivrede.

Kolač mali, sirotinje mnogo
village-1406652_640.jpg


Koliki je tačno profit srpskog agrara ušao u ovih pet milijardi dolara? Precizan podatak niko nema ali ako uzmemo da naši paori stalno kukaju da jedva izvlače ono što su uložili, ali da ima i onih koji se hvale zaradama, pretpostavimo da je čist profit 10 odsto, to jest oko 500 miliona dolara. Sumnjamo da je ovako veliki, ali neka bude da je tako.

Moramo da zanemrimo još jednu stvar, a to je činjenica da dobar deo ukupne proizvodnje i zarade otpada na poljoprivredna preduzeća i farme koje drže tajkuni i sitnije gazde. Ali, neka sve ide u prosek.


S obzirom na to da u Srbiji ima realno nešto više od 630.000 gazdinstava po poslednjim popisu, a da je profit 500 miliona dolara, ispada da je "dohodak" po gazdinstvu godišnje oko 800 dolara, mesečno 67 dolara, a dnevno malo više od dva dolara seljak i njegova porodica imaju za preživljavanje. Može li se s tolikim novcima sastaviti kraj s krajem ili se radi o pukoj sirotinji?


Šta nam pokazue ova računica? Jedni će reći da od poljoprivrede ne živi toliko gazdinstva i da su ti podaci naduvani. Ali, neka je broj gazdinstva dvaput manji, to opet znači da svako gazdinsvo za život ima dnevno četiri dolara. Da li je to puno više para? Granica siromaštva u svetu je prihod od 1,9 dolara dnevno po osobi. To znači da je četvoročlana pordica siromašna ako zarađuje dnevno manje od 7,6 dolara na dan.


Drugi će opet reći da ovakva računica ne stoji jer domaćinstva zarađuju mnogo više ali investiraju u kupovinu repromaterijala... Naravno, ali je ovde reč o plati seljaka jer ako seme samelje i pojede neće imati ni onda dva dolara dnevno za struju, so, biber...


Nema mesta za više od 40.000 gazdinstava


Drugi deo ove priče je koliko gazdinstava s obzirom na njihovu proizvodnju i dohodak može da opstane u Srbiji. Ako je prosečna plata kod nas oko 400 dolara, to znači da bi i seljak morao toliko mesečno da zaradi, a to je oko 5.000 dolara godišnje. Neka smo jedan član domaćinstva ima platu od poljoprivrede, to bi značilo da profit od 500 miliona dolara godišnje omogućava opstanak najviše 100.000 gazdinstava, a da je 500.000 njih i sada višak.


Kada bi se napravile realne procene i kada bi plata sledovala i ocu i majci i kada bi se izračunali relani troškovi proizvodnje i života i kada bi se potrebe ljudi na selu izjednačile sa prosečnom porodicom u gradu, lako bi se došlo do podatka da u Srbiji nema mesta za više od 40.000 pravih porodičnih gazdinstva.


Milovan Lukić



http://www.agrosmart.net/teatar-apsurda/uspesnoj-poljoprivredi-seljak-zivi.html
 
To su vrlo približni podaci, s tim da ovih 40 000 gazdinstava ako ostane zaradjivaće više nego što sad zaradjuju farmeri u EU a neki i sad već zaradjuju više,a ostalima nek je Bog u pomoći!?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh