Košnica Japanka

Evo je moje mini lepotice odradjeni tretmani protiv varoe u Julu Apiguard, avgustu sa mitak20,danas sam izvadio letvice od fluvalinata,postavio stalne poklopce zavezao stegom i pozeleo joj uspesno zimovanje i vidjanje do sledece godine. Dopunjene zalihe sa sirupom dobila je svako drugo vece po 0,5L (1x1) sirupa pocev od avgusta 1 to je oko 7,5L(da napomenem dobijala je celo leto posle bagrema svako 3 vece sirup(razmer 1secer-2voda)) kao sto sam vec ranije u postu napisao da je to bio rojcic drugenac od prosle godine 19 juna u zimu je usao sa izgradjenim ajde skoro nastavkom jednim,mislio sam da nece ni prezimeti ali jeste,poslednji peti dodat nastavak je izgradio u avgustu mesecu,tako da je sirup trosio i na gradnju saca,dobio je i 5L sirupa sa nozevitom a izmedju davanja nozevita u septembru od 1 do 14 septembra sam davao svako vece od po 0.5L sirupa tako da je dobio oko 15L sirupa od 1 Avgusta do 14 septembra,mislim da ima oko 10kg meda minimum bez obzira sto je deo prihrane utrosio za izradu 5 nastavka.I planiram da napravim jos par komada za sledecu godinu(planirao sam da ih imam 10 na pcelinjaku pa ce mo videti) a sada evo slika japanke spremne za zimu,da napomenem da joj se na prolece treba dodati jos 2 a mozda i 3 nastavka,za razliku od Apis Carnica Japonica kojoj je dovoljno 4 do 5 nastavaka jer ih ima i manje u drustvu kazu da je do 30 000 je neki max dok je nasih kranjskih taj broj veci i bicu skroman pa cu reci oko 50 000 sto znaci 7 do 8 nastavaka. A sada evo slika da ne duzim vise.














 
Pozdrav kolege pcelari.evo da dodam nesto jos o kosnici Japanki nesto o vremenu nastanka. Naziv u Japanu za nju je tradicionalna kosnica sa kutijama(tj nastavcima) inace inace se mogu pohvaliti da je to prva u svetu konstruisana kosnica koja se sastoji od nastavaka istih dimenzija a sam period nastanka jeistorijsko razdoblje Edo Period (1603god-1868god) a godina nastanka je 1720 god a razlog je, sto je za tu godinu bilo odredjeno(naredjeno inzenjerima,inace bi bili kraci za glavu) da se unapredi kompletna agrokultura iz svih oblasti poljoprivrede i pronadju tako reci inovacije i poboljsanja u svim tehnickim spravama koja ce unaprediti poljoprivredu.Jedina mana joj je to sto se nema uvid u nju jer nema pokretno sace,ali obzirom da se u Evropi takodje i ostatku sveta pcelarilo u trmkama,pletarama dubkama(izdubljeno deblo) i gde je bilo potrebnk u jesen unistiti drustvo i uzeti med japanci bi umesto unistavanja pcela jednostavno skinuli natavak i isterali pcele,a takodje i sama visina nastavka od po 15cm i sirina od 21x21 cm(izvorna Japanka je za 1cm uza od mojih a naveo sam i razlog u jednom od predhodnih postova) garantovace da ce med biti poklopljen i zreo. Kod ovih kosnica rad je sveden na minimum,na vreme dodati nastavak(odole) i a takodje pri oduzimanju meda zbog visine od 15cm mkze da se vidi ceo nastavak tj ulice i da li ima 1 ili 3 nastavka meda. Hvatanje prirodnih rojeva i priprema za zimu(unisfavanje varoe). Necu da je reklamiram pa da kazem da je pogodna za formiranje velikih pcelinjaka. Ali bi je preporucio svim onima koji bi zeleli da probaju da drze pcele i da imaju svoju teglu sa medom na stolu a nemaju mnogo vremena za bavljenjem pcelarstvom. Pa da drze od 1 do 20 kosnica i da imaju med na svom stolu a i visak meda za prodaju.
 
Razmisljao sam gde da ubacim ove slike pa sam odlucio u ovu temu jer je da kazem kompatabilna i sa njom iz razloga sto je takodje i vosak produkt pri svakom vadjenju meda iz Japanke,jeste da je ovaj vosak dobijen iz LR ramova koje sam izvadio pri uzimljavanju drustava(stari ili sa vise trutovskih celija) dobio sam nesto manje od 10kg voska koji cu upotrebiti za izradu satnih osnova sa rucnom presom koju sam kupio ovog leta,tako da cu kada izradim osnove da ubacim i poneku sliku SO koje budem izlio.






Inace da dodam da ukoliko zelite da vam vosak ima svetliju boju(zutu boju) nakon prvog presovanja voska iz saca potrebno je ponovo ubaciti vodu i vosak u lonac ja stavim srazmer 1.5L x1kg i kuvam ga da kljuca oko 4h i ponovo procedim kroz visestruku gustu tkaninu da bi ga oslobodio sto vise necistoce i ostavim da se ohladi.
 
Pozdrav kolege pcelari!!!
Pa evo da nastavim sa pisanjem a ujedno i kao neku vrstu evidencije o desavanju sa Japankom,jesenas sam uradio tretman Oksalnom kiselinom sublimacijom 2gr drugu polovinu Novembra. Posle prvog zahladjenja i da kazem snega 4.12.2017.god pcelinje klube je bilo pozicionirano pri samom dnu kosnice i zahvatalo je 1 , 2 i 3 nastavak dok su 4 i 5 nastavak bili prazni kao sto sam naveo prihranjeno je 7,5 L sirupa u zapremini 1 prema 1 prvu polovinu Avgusta i sa jos 5L sirupa iste zapremine 1 prema 1 sa sirupom u koji je bio dodat Nonos plus(prema uputstvu 0,5L sa 10 porcija svako drugo vece)do 15 Septembra poslednja aplikacija. Usle su u zimu sa puna dva gornja nastavka a verovatno i trecim u kojem se nalazio vrh klubeta. E sada za razliku od prosle zime gde je jacina bila kao u troramnom nukleusu ovu zimu je mogu da kazem jako drustvo uslo u zimu,u odnosu na LR kosnice drustvo je pokazivalo mnogo vecu aktivnost na 8°C su vec izletale napolje i unosile polen,koristio sam stetoskop pri temperaturama oko 0 i slusao sva drustva i u LR i u Japanki sva su imala normalno i ujednaceno zujanje izuzev sto je u Japanki bilo zujanje veceg inteziteta. Pred kraj Januara klube se pomerilo na gore i napustilo prvi nastavak. Pri jucerasnjem pregledu ako se moze nazvati video sam da je 5 nastavak jos uvek pun meda i da nisu stigle do njega tako da su pozicionirane u 2,3 i 4 nastavku,unose lepo polen a i imala je za ova tri dana izlet mladih pcela. Pozdrav kolege pa se pisemo kada procveta voce ... Medna vam bila 2018 god.
 
Pozdrav kolege pcelari!!!
Pa evo da nastavim sa pisanjem a ujedno i kao neku vrstu evidencije o desavanju sa Japankom,jesenas sam uradio tretman Oksalnom kiselinom sublimacijom 2gr drugu polovinu Novembra. Posle prvog zahladjenja i da kazem snega 4.12.2017.god pcelinje klube je bilo pozicionirano pri samom dnu kosnice i zahvatalo je 1 , 2 i 3 nastavak dok su 4 i 5 nastavak bili prazni kao sto sam naveo prihranjeno je 7,5 L sirupa u zapremini 1 prema 1 prvu polovinu Avgusta i sa jos 5L sirupa iste zapremine 1 prema 1 sa sirupom u koji je bio dodat Nonos plus(prema uputstvu 0,5L sa 10 porcija svako drugo vece)do 15 Septembra poslednja aplikacija. Usle su u zimu sa puna dva gornja nastavka a verovatno i trecim u kojem se nalazio vrh klubeta. E sada za razliku od prosle zime gde je jacina bila kao u troramnom nukleusu ovu zimu je mogu da kazem jako drustvo uslo u zimu,u odnosu na LR kosnice drustvo je pokazivalo mnogo vecu aktivnost na 8°C su vec izletale napolje i unosile polen,koristio sam stetoskop pri temperaturama oko 0 i slusao sva drustva i u LR i u Japanki sva su imala normalno i ujednaceno zujanje izuzev sto je u Japanki bilo zujanje veceg inteziteta. Pred kraj Januara klube se pomerilo na gore i napustilo prvi nastavak. Pri jucerasnjem pregledu ako se moze nazvati video sam da je 5 nastavak jos uvek pun meda i da nisu stigle do njega tako da su pozicionirane u 2,3 i 4 nastavku,unose lepo polen a i imala je za ova tri dana izlet mladih pcela. Pozdrav kolege pa se pisemo kada procveta voce ... Medna vam bila 2018 god.

Pozdrav boban M kako su se pokazale japanke ove godine, jel je bilo meda? pozdrav
 
Pozdrav, kolegama nakon duzeg vremena da se javim... Prosla godina bila je dobra po pcele bilo je rojeva bilo je meda ali za mene veoma stresna. U aprilu prosle godine saznajem da mi mati ima rak debelog creva,celo prolece i leto sam proveo u bolnici vozeci je na hemioterapije,da bi posle poslednjeg primanja citostatika ustanovili da je terapija bila pogresna i da nije imalo efekta i da treba odrediti novu i drugu vrstu hemije,nazalost bilo je prekasno...tako da sam ostao bez majke 1.Novembra. Bio sam dosta vezan za nju i jos uvek nisam u stanju da razmisljam i radim ormalno. Ovim putem se izvinjavam kolegama zainteresovanim za ovu temu i sto nisam bio prosle godine pisao detalje i ponasanje Japanki. Nadam se da ce te imati razumevanja te da cu temu nasfaviti nesto kasnije dok mi se sve kockice posloze u glavi. Pozdrav za sada do sledeceg pisanja na ovu temu...
 
Kolega Bobane primite moje najiskrenije saučešće. Imaćemo razumevanja i sačekaćemo bolja vremena za pisanje. Ima vremena dok se priroda probudi i pčele ne krenu da rade ono što najbolje znaju. A tada ćeš nam i objasniti da li se pčele u japankama roje i da li napuštaju tu košnicu češće nego ove uobičajene košnice.
Da li ste upoznati sa Rodna Voja i Eko Voja košnicama? Drugarski pozdrav...
 
Teorija je jedno a životna praksa nešto sasvim drugo tj. realnost u pčelarenju. LR format košnice je ubedljivo ispred svega ostalog što danas postoji dostupno na tržištu ili što neko pokušava da nametne. LR je svuda lako i relativno jeftino dostupan format košnice a koliko sam primetio ni pčelama ne smeta LR što ne znači da to ne može bolje od ovog formata košnice ali otom potom...
 
Jeste se malo informisali o košnici Rodna Voja? LR je napravljena prema uslovima koje zahteva drugačija vrsta pčela.
 
Ne znam o čemu pišeš ali ove moje banatske pčele se ne žale na LR format samo da imaju paše.

Sa Vojom sam imao priliku da se lično upoznam i razgovaram više puta, nemam ništa protiv čoveka ni protiv tog tipa košnice koje je on patentirao ali da budemo realni, odavno su izmišljene košnice sa desetoramnim nastavkom kvadratne osnove.

 
Nazad
Vrh