Dvojni (Dvomatični) sistem pčelarenja

boban M

Član
Učlanjen(a)
22 Nov 2015
Poruka
174
Lokacija
Martinci-Sremska Mitrovica
Vidim da ove teme nema na forumu pa reših da je pokrenem i da se malo raspišemo o ovoj temi,i da razmenimo iskustva naravno.Pa ukoliko neko od kolega je radio ili pak i dalje radi dvomatični način da podeli sa nama malo svoje iskustvo o ovom načinu pčelarenja.
 
Dok sam drzao pcele ( pcelario ) jako me je to intresovalo i nasao sam negde na netu kako to ide. Mislim da sam cak i stampao to. Ako ne nadjes to ja cu ti naci. Negde 60-70 godina proslog veka su dole u srbiji ( juzno od smedereva ) su nasi entuzijasti radili to i sve su dokumentovali.Znaci pravili visematicne kosnice koje su im ujedno i sluzile za skladiste matica. Nisam nikada probao al veoma intresantna oblast. Jednom je na Novosadskom sajmu bila izlozena kosnica gde je sistem bio da svaka matica ima svoje leglo a deo gde skaldiste med je bio zajednicki. MIslim da je bilo oko 8 kosnica udruzeno.
 
Naravno kolega zemljostrugar,tema je veoma interesantna za da kažem diskusiju,prvo što postoji više načina(uslovno da kažem) za dvomatični sistem pčelarenja zato što je uslovljen sa tipom košnica sa kojim se pčelari ali u biti je dobiti što veći broj pčela izletnica u društvu,radi većeg prinosa meda.Jer svi pčelari znaju da samo jaka pčelinja društva donose med,skrenuo bi pažnju da veći pčelari pri tome mislim na pčelare od 100 do 300 društava ukoliko posao obavljaju sami na pčelinjaku(mislim na preglede košnica) ukoliko bi se odlučili na dvomatični sistem pčelarenja bi zahtevalo skoro svakodnevno prisustvo na pčelinjaku da bi uspeliodraditi sve potrebne radove.A već velikim pčelarima koji imaju preko 300 društava ako obavljaju sami poslove oko pregleda društava ne bi preporučio dvomatični sistem pčelarenja.Kolega zemljostrugar naravno da bi želeo da vidim i pročitam o tome što ste rekli
 
Kolega Boban u praksi nije bas tako kako kazes. Ima tu malo vise " caka" ako imas nekog iskusnijeg pcelara pitaj ga malo o tome . Recimo vise pcela vise " gladnih usta " itd...
 
Kolega Boban u praksi nije bas tako kako kazes. Ima tu malo vise " caka" ako imas nekog iskusnijeg pcelara pitaj ga malo o tome . Recimo vise pcela vise " gladnih usta " itd...
Naravno kolega tehnički gledano teoretski je jedno a praktično primenuti je drugo.Evo pošto niko se nije uključio još uvek u diskusiju ja ću navesti primer mog rada tj dobijanja dvomatičnih društava..

- - - - - - - - - -

Postupak formiranja dvomatičnog društva:
Obično se radi pred samo cvetanje bagrema ili neposredno posle vrcanja bagrema,pred cvetanje bagrema ako radite tada morate na pčelinjaku imati startere za odgajanje larvi matica koje formirate oko 15 aprila(ukoliko vremenske prilike dozvole),ili pak ukoliko ne odgajate matice morate sačekati da same pčele dobiju rojevni nagon,jer da bi ste dobili što kvalitetniju maticu ne preporučujem vam da to radite prisilno obezmatičavanje društva,jer tada vam izadju matice koje su manje produktivne naime znate i sami da se sve larve hrane prva tri dana matičnom mleči,a trutovi i radilice posle trećeg dana prelaze na drukčiji način ishrane dok matična larva se i dalje hrani sa mlečom,u prisilnom obezmatičavanju društva pčele da bi što pre proizvele maticu započinju da hrane larve radilica koje su već hranjene i da kažem na pola puta da postanu radilice takve matice su nekvalitetne u većini slučajeva i sa manjom nosivosti.No to je čak i druga tema pa da se vratim na sam postupak kako doći do dvomatičnog društva.Društva bi trebala da vam budu da kažem na vrhuncu razvoja sa puna 3 nastavka pčela dovoljnom količinom legla(za LR to je 8-10 ramova).Staru maticu sa otvorenim leglom smeštamo u 3 nastavak(gornji) izmedju stavljamo sneglerovu dasku u donjem nastavku nam ostaje zatvoreno leglo ukoliko društvo još nema rojevni nagon sačekaćemo 48h da prodje da bi pčele uvidele da nema matice(sneglerova daska mora imati duplu mrežu da pčele ne bi razmenjivale informacije)nakon 48h donje društvo se otvara i vrši se provera svih ramova sa leglom svi započeti matičnjaci se otklanjaju i dodaje im se zreo matičnjak iz startera.Odakle će da izadje matica u roku 24h.Nakon 24h vršite proveru da li je matica izašla i vadite držač matičnjaka iz košnice.Naime ako ovo radite pred cvetanje bagrema u društvu ne ostaje otvorenog legla koje bi trošilo med i koje bi negovateljice morale da hrane i vode brigu o njemu,te se veći deo pčela preusmerava na sakupljanje meda.Ali ovo radite direktno na mestu gde će pčele sakupljati bagrem jer ukoliko selite pčele sa neoplodjenom maticom može da se desi da je pčele uklupčaju ne da je ubiju žaokom nego pregreju i matica ugine od pregrejavanja ili pak ukoliko je krenula na oplodnju 1 dan a drugi dan iako preživi seobu na novom mestu se izgubi pri izletu...Kasnije nastavljam sa pričom dok opet sednem za kompjuter
 
Nisam mislio bas na taj sistem dvo-maticnog pcelarenja. Ovo sto su nasi dole razvijali je bez ikakvih sneglerovih dasaka. Jednostavno po 4-5 matica zivi u jednom drustvu. Za nepoverovati ali istinito. A ova kosnica sto sam gledao na sajmu je na tom principu bila koji ti koristis. Licno nisam nikad imao toliko vremena a ni drustava da se " igram " tako.
 
Da nastavim sada priču dalje
Gore navedeno u predhodnom postu odnosi se na to ukoliko imate spremne zrele matičnjake tj da proizvodite matice na sopstvenom pčelinjaku,isti postupak je dobijanja dvojnog društva i posle bagremove paše istim principom razdvajanja i dodavanja zrelog matičnjaka,sada ukoliko na pčelinjaku ne proizvodite veštačkim putem matice sačekaće te da pčele udju u rojevni nagon da bi same izvukle matičnjake takodje se ponavlja isti postupak razdvajanja društva a u donjem društvu se ostavlja zatvoreno leglo i samo jedan matičnjak koji je po vama najbolji sve ostale matičnjake uklonite,stim da opet vršite kontrolu donjeg društva 3 dan po razdvajanju da bi ste prevencije radi uklonili novo nastale matičnjake jer se zadesi uvek iako ima na ramu zatvoreno leglo da u ponekoj ćeliji se nadje jajašce koje će radilice automatski pri pilenju larve da hrane mleči i da prošire ćeliju u prisilni matičnjak.Da napomenem sada iako preduzmete sve potrebne mere da uklonite sve matičnjake može uvek da se podkrade poneki matičnjek koji je mali da kažem zakržljao iz kojeg će se ispiliti sitna matica koja ume da bude i sitnija od same radilice i da vam se donje društvo izroji,zato vam unapred skrećem pažnju da su presadjene larve najsigurnije rešenje i da je uvek bolje raditi pre nego se društvo zaroji prirodnim putem.Jer da me nebi neko naredne godine kritikovao ukoliko se odluči da proba dvomatični način pčelarenja i sačeka da mu se društva zaroje.Jer ja lično vam ne preporučujem iz sopstvenog iskustva da je teško sprečiti rojevi nagon ako pčele udju u njega ponekad i sve mere kada preduzmete pčele kojima je oduzeta matica i ostavljen 1 matičnjak umeju da izvlače čak i na trutovskom leglu matičnjake koji su neprimetni u odnosu na radiličke pa se desi da pčele napuste košnicu sa mladom maticom a unutra ostane tobože matičnjaka koji su na trutovskom leglu iz kojih neće izaći matica nego trut(sem u pojedinim situacijama kada se iz neoplodjenog jajeta dobije matica ali da ne komplikujem sada stvari) one da kažem ostaju u zabludi da će iz jednog od tih matinjaka izaći matica...Moja preporuka je veštački odnegovani matičnjaci i ne čekati rojevni nagon.
Izlazak i oplodnja mlade matice:
U donjem društvu nakon dodavanja matičnjaka i uradjene provere izlaznosti nakon 24h ne bi trebalo čačkati u košnici ništa narednih 7 ali i do 10 dana a zbog čega jer u tom periodu bi trebali što manje da remetimo mir društva i da ometamo mladu maticu zbog oplodnje u toj košnici bi trebao raspored ramova u prvom nastavku da izgleda ovako 2 rama sa osnovama da budu u plodištu jer zatvoreno leglo kada izadje da ima šta da radi i da se uposli na izradi novih satova satovi se smeštaju sa strane legla(po jedan sat sa svake strane) mlada pčela kada počne unos nektara nekada neće čekati da matica mlada pronese nego će odmah početi sa izradom osnova,takodje mogu se dodati po još dve osnove u medišni prostor jer mlada pčela luči vosak mogu reći sama po sebi pri obilnom unosu nektara,a pošto u tom periodu nema još uvek mladih larvi koje će da neguju bolje je da se uposle na izradu satnih osnova nego da samo sede u košnici.Kao što sam naveo gore košnicu nebi posle toga otvarati narednih 7-10 dana to je taman dovoljan period da se mlade oplode i pronesu,10 dan je maksimalan period kada bi mlade matice morale proneti jaja od dana izleganja,posle 10 dana ako nemate zanetih jaja u košnici a matica je unutra može se desiti da se i ne oplodi uopšte i da kasnije pronese trutovska jaja.Stoga ukoliko ste razdvajanje radili pred bagremovu pašu možete komotno da sačekate sam kraj paše i tek onda da uradite detaljan pregled donjeg društva tj matice i zanesenih ramova.A to je period od oko 15 dana od razdvajanja i dodavanja matičnjaka do vrcanja meda.Kada izvrcate med možete pristupiti obeležavanju mladih matica jer tada već imaju oko 3-4 rama legla i matice su se ustlile u leženju jaja.Za sada toliko malo da odmorim od kuckanja

- - - - - - - - - -

Imao sam priliku da mi se desi na pčelinjaku to što kažete da dve oplodjene matice budu zajedno,a kako se dogodilo,ja koristim LR e pošto su mi pomoćna društva tj nukleusi u normalnim lr telima podeljena sa pregradom,i desilo mi se da u jednom nukleusu se matica nije vratila sa oplodnje pa sam dodao drugi matičnjak da izvedem maticu,u nukleusu pored obeležio maticu kada je pronela,i posle nekih 10-15 dana sve mi čudno bilo da matica zalegla svih 5 ramova koje sam morao da vadim tj izvadim 3 rama sa leglom pa dodam druga 3 umesto njih opet nakon 4-5 dana i ta tri zaležena,ja se sve divio kako je kvalitetna matica i nakon mesec dana sasvim slučajno na 1 ramu primetim obeleženu i neobeleženu maticu kako polažu tj pretražuju ćelije sve normalno.Čak sam pozvao i par mojih kolega iz SM da im pokažem to čudo što mi se dogodilo u nukleusu,ali mi jedino krivo što nisam ostavio tako da zimuju niti ubacio u normalnu košnicu jer sam radio neku isporuku matica pa sam jednu od njih iskoristio dok je druga ostala u nukleusu.
 
Da znam kolega zemljostrugar no ovde opisujem metodu dvojnog pčelarenja ;)
Sneglerova daska:
Ukoliko neko ne zna da pojasnim,sneglerova daska http://prntscr.com/97y0je koristi se u dvomatičnom načinu pčelarenja i takodje kod sprečavanja rojenja,na sebi ima otvore sa gornja i donje strane daske koji služe za preusmeravanje pčela iz jednog nastavka u drugi.Na sredini ima 1 ili 2 otvora kružnog ili kvadratnog oblika koji je-su duplo zamreženi da se onemogući medjusobni kontakt pčela unutar nastavaka.Visina rama sneglerove daske može biti od 2cm(20mm) do 5cm(50mm) to zavisi od pčelara kako će da napravi,moje su visine 4cm,sama daska može biti od šperploče,drveta ili lesonita minimum 5mm do 10mm.
Sada u gornjem nastavku gde vam se nalazi stara matica sa otvorenim leglom nemate nešto preterano posla da radite u toku godine kada formirate dvojna društva,ali naime postupak je sledeći staru maticu premeštate u gornji nastavak preko sneglerova daske i otvarate joj leto na zadnjoj strani košnice tj na sneglerovoj dasci da bi iz tog nastavka otišla(vratila) sva stara pčela u nastavke ispod sneglerove daske,ukoliko na nastavcima imate izbušene rupe(otvore) nastavak ne zaokrećete nego otvor zatvarate pri premeštanju stare matice u gornji nastavak.i obezbedjujete gornjem društvu dovoljno meda(ili šećerno mednu pogaču) jer će se većina starih izletnica vratiti u nastavke ispod sneglerove daske,ali na tim ramovima koje ste premestili sa maticom i otvorenim leglom se nalazi mlada pčela koja je tek izašla iz ćelije i negovateljice koje othranjuju larve,i čim se larve počnu zatvarati većina negovateljica će se preorjentisati na prikupljanje nektara,dok će matica postepeno da proširuje leglo.U gornjem nastavku taman u periodu početka cvetanja lipe matica bi trebala da ima svih 8 ramova zaleženo.A sada da se vratim na otvor koji je sada na zadnjoj strani košnice,7 dana nakon razdvajanja družtva otvarate otvor sa prednje strane(ukoliko su vam pčele stacionirane na jednom mestu) i na sneglerovoj dasci i na nastavku,a otvor sa zadnje strane suzite na polovinu(otvor na sneglerovoj dasci minimum treba da vam je 10cm) na taj način omogućavate pčelama da sada koriste otvore sa prednje strane jer ima mnogo više prostora za prolazak i same se preorjentišu na prednje otvore da bi rasteretile gužvu na zadnjem otvoru,nakon 14 dana od razdvajanja otvor sada sa zadnje strane opet suzite da bude tek toliko da može samo jedna pčela da prodje kroz njega,u tom periodu i narednih nedelju dana zbog malog otvora pčele će odustati od korištenja otvora sa zadnje strane,može se desiti da još po koja tvrdoglava pčele i prodje tj koristi zadnji otvor ali zanemarljivo,tako da sada 21 dana po razdvajanju društva otvor sa zadnje strane u potpunosti zatvarate,e sad ukoliko pčele selite mnogo je jednostavnije,jer čim ih preselite na novu lokaciju nema više potrebe za zadnjim otvorom i možete im odmah po dolasku na novu lokaciju otvoriti prednje otvore dok zadnji otvor ostaje zatvoren.Možda će nekome biti dosadno za čitanje ali želim da vam što bolje pojasnim postupak dobijanja dvojnih društava,ali mi nemojte zameriti što pišem u razmacima postove...
 
Dakle situacija je sledeća sada u gornjem nastavku imamo staru maticu i pčele koje smo sada preusmerili na prednja leta,dole imamo mladu oplodjenu i normalno ukoliko neko radi obeležavanje obeleženu maticu koja je sada zanela,rad sa dvojnim društvima u prvoj godini formiranja je sličan kao da radite sa pojedinačnim društvima,sada dolazimo do lipove paše,pred lipovu pašu trebali bi da imamo i kod mlade a i kod stare matice u proseku po 8 zaleženih ramova,i opet vam sada naglašavam da u godini formiranja prema njima se ophodite kao i prema pojedinačnim društvima.u zavisnosti ako ste ih formirali pred bagremovu pašu,u lipovoj paši staroj matici treba dodati nastavak,da bi imale gde da skladište med,mada to verovatno neće možda biti slučaj sa svima ali u veini će trebati dodati nastavak,pa čak možda bude trebao da se doda nastavak da kažem treći i mladim maticama ukoliko je baš neophodno ali se redje dešava.i sada je situacija u lipi sledeća imamo po medišni nastavak iznad svake matice,ja lično sam izbacio iz upotrebe hanemanke baš zbog ograničavanja matice u ležanju,jer u lipi kada počne paša ukoliko je mlada matica slučajno počela da se premešta u medišni nastavak samo ću da uradim prebacivanje rama ili ramova u plodište,jer kada je paša burna kao što je to slučaj kod nas verujte mi da nema potrebe za hanemankom,lipa ili medi ili ne.A to da li medi ili ne zavisi od godine i jačine društva ako selita društva koja posedaju koplet sve ramove 50% posla ste uradili ostalo je na lipi da pokaže,jer samo jaka društva će da sakupe nektar a jakom društvu je u lipi dovoljno 3 dana da medi i da napuni medište,a sva ona društva koja su slaba od njih nema meda ni mesec dana da medi,em će matica da se šeta po celoj košnici i zaleže svud jaja.Opet ja malo skrenu sa teme,dakle u lipi je situacija sledeća dodali smo medišta starim maticama i možda poneko 2 medište mladoj matici.pa imamo situaciju da sada imamo po 4-5 nastavaka,e sada nisam gore naveo ali ovde navodim kada pčelarite dvomatično postolja treba da vam budu konstruisana da stane samo 1 ili 2 košnice,kod mene staje 2 na postolja,a visina postolja da vam ne bude viša od 10-15cm,a zašto e upravo zato jer će te doći u situaciju da imate po 5-6lr nastavaka kasnije u radu,pa da ne bi morali nositi merdevine da skidate 6 nastavak.Dakle u medenju lipe dobićete med od oba društva zasebno,u gornjem društvu možda nešto manje meda ali opet bolje išta nego ništa,ukoliko ih nosite na suncokret sve je isto kao i u lipi.e sada opet napominjem,znači u prvoj godini formiranja sa njima radite kao sa posebnim društvima.Dolazi nam sada jesen vreme prihrane šta dalje radimo,nemojte biti u nedoumici kako prihraniti donje društvo,prosto i jednostavno donjem društvu dodamo milerovu hranilicu,a na nju sada dolazi sneglerova daska i nastavak sa starom maticom,kojoj skidamo medišni nastavak,i takodje i njemu stavimo hranilicu,a ono pčela što je ostalu u sneglerovoj dasci oslobadjamo kroz zadnji otvor na sneglerovoj dasci.e sada ukoliko vam je hranilica malo dublja na donjem društvu 10-15cm možete pri vrhu izbušiti rupu ukoso da vam u nju stane točir kroz koji ulivate sirup ili pak da pri svakoj prihrani polake smaknete u stranu gornje društvo,stim da prihranu uvek počinjete od donjeg pa gornje na kraju.Tretiranje pčela takodje vršite uporedo sa prihranom tako što svako društvo posebno tretirate...Kada završite prihranu hranilice se skidaju i sledi priprema za uzimljavanje,stim da napomenem kada počnete prihranu donje društvo ukoliko je imalo 3 nastavka svodite na dva a nastavcima menjate mesta plodišni u kojem se nalazi matica obavezno mora biti gore ne na podnjači,znači zamena nastavaka plodište na medište,gornjem skidamo drugi nastavak svodimo na 1 vršimo prihranu za zimu i uporedo tretiranje od varoe.Prihrana završena skidaju se hranilice izmedju sneglerova daska uzimljavanje.Pogaču kada postavljate postavljate donjem normalno preko ramova ispod sneglerove daske pa potom postavljamo gornjem društvu.Za danas toliko u sledećem nastavku pisaću o formiranim dvojnim društvima i prolećnoj pripremi za pašu.
 
Nazad
Vrh