panonski beli kunić

zid-024

Član
Učlanjen(a)
26 Jan 2010
Poruka
84
Lokacija
Subotica
U kontaktu sa odgajivačem panonskih belih kunića sam čuo dosta toga o toj rasi, čime su moja poznavanja materije o kunićima pala u vodu. Kako je sam odgajivač raspoložen da podeli svoja iskustva sa ostalim kunićarima, otvaram ovu temu, kako bi se pisalo o pomenutoj rasi.
Zamisao je da on predstavi rasu, neke svoje zaključke do kojih je došao i slično, a da ostali koji imaju pitanja vezano za panonske bele kuniće pitaju u okviru teme.
Takođe, pozivam i druge kunićare koji se bave uzgojem rasnih kunića da se pridruže, pa da se otvore teme za druge rase.
Podrazumeva se da će u temi/temama akcenat biti na informacijama o samim kunićima, a ne na uzgajivačima, da tema/teme ne bude/budu reklame za vlasnike kunića!
 
Evo odgovora tomosu.
Prvo da se nasalim malo, muski kunic je polno zreo sa jednim danom starosti.Ali kad moze da pari to je vec nesto drugo.Po knjigama muski kunic je spreman za parenje 18-19 nedelja starosti.
Moje iskustvo je da to nebi trebalo ga pripustati pre 6 meseci starosti iz vise razloga.
1.Nekom se pre a nekom posle spuste testisi.
2.Zbog ranog pripustanja moze da dobije kilu.
3.Zenke cesto ostanu prazne pa gubimo vreme.
4.Moze da postane nezainteresovan za zenke,ako mu je prvi put bilo rano.
Sve ovo mi se izdesavalo,pa ko nemora neka ne ponavlja moje greske.

Panonski beli kunić potice iz Madjarske.Za one koji neznaju Madjari su vodeci u Evropi sto se tice kunica.U Italiji je to Italijanski beli kunic,u Holandiji je to Holand.beli kunic itd.
To je hibrid dobije od 4 izvorna hibrida,odnosno on je produkt i ono najbolje sto su mogli izvuci iz njih.To je tipicni farmski kunic i trenutno nepostoji jaci kunic za proizvodnju mesa.Veoma su dobre majke imaju visok koeficijent skotnosti i kote jako mnogo(licno sam imao legla i po 18 kom).Medjutim nemogu sve da othrane,meni je prosek konstatno 8,3.Mali se odbijaju sa 30 dana i teze od 750-900 grama(uz adekvatnu hranu).Mali po odbijanju jako brzo napreduju otprilike mesec-kilogram.Tako da sa 70 dana imaju tezinu 2.8 kg.Postoji XXL linija koja za isti period gura i preko 3,2kg.Sve rase na nasem prostoru ostavlja daleko iza sebe,znam jer sam drzao sve poznate mesnate rase zbog izlozbi i znam im karakteristike jer sam sudija i znam svakom kunicu kilazu.Preporucujem ovu rasu svima i onima koji pocinju i onima koji se profesionalno bave uzgojem a zele da povecaju radman mesa.Kote se 7-8 puta godisnje i donose otprilike 50 kom godisnje.Moze i farmski 12 puta,ali je vek tih zenki jako kratak.Evo, u kratkim crtama to je Panonac, sta god da nije jasno ako znam odgovoricu.
 
tomos rider je napisao(la):
uh......ovo je odlicno.....nemam komentara.....cim mi proradi mozak,pitacu nesto,za sad....svaka cast!
evo da i ja pitam ponesto ajte prerporucite gde imaju kvalitetni da se kupe da ljudi ne kupuju nesto sto nije kvalitetno i da bacaju pare posto imaju neki koji prodaju a naduvali su cene ko da je krava a ne kunic
 
Megi je napisao(la):
Moze i farmski 12 puta,ali je vek tih zenki jako kratak.Evo, u kratkim crtama to je Panonac, sta god da nije jasno ako znam odgovoricu.

Da nije malo puno 12puta da se koti kad mlade nosi oko 30 dana. Ajde 11 pa i to je malo previse. Ako se tako intenzivno gaje dali se hrane nekom specijalnom hranom ili samo peletrinom+voda.
 
dario bulic je napisao(la):
tomos rider je napisao(la):
uh......ovo je odlicno.....nemam komentara.....cim mi proradi mozak,pitacu nesto,za sad....svaka cast!
evo da i ja pitam ponesto ajte prerporucite gde imaju kvalitetni da se kupe da ljudi ne kupuju nesto sto nije kvalitetno i da bacaju pare posto imaju neki koji prodaju a naduvali su cene ko da je krava a ne kunic



ok bilo bi lepo da moze da se kaze ko ima kvalitet ali nije ni vazno :cao: :cao: a ljudi sludecete me sa tim panoncima na kraju cu ih i ja uzeti :bravo:
 
tomos rider je napisao(la):
a sta sa zenkama,kada one primaju?
Zenke su polno zrele sa 3,5-4 meseca,i ako se tada ne pripuste postoji velika sansa da uopste neostanu skotne,jer brzo predju 5kg pa cak i 6kg,jajnici zarastu u salo,i tada moze u paprikas.
Post je spojen: [time]1267203117[/time]
_________________________________________________
Moze da se koti 12 puta.izracunaj ako neverujes.
Evo ti racunica zenke se pripustaju 1 dan posle kocenja,mali se odvajaju posle 24 dana.
Pri ovakvom radu kod svakog pripustanja menja se 5% zenki,i preporucuje vestacka oplodnja.
Hrana je iskljucivo granulirana i to sa 18% proteina.Idobijaju gvozdje injekciono,to farmsko drzanje kunica i ova metoda se koristi na farmama sa po 10000 zenki.
 
evo da i ja pitam ponesto ajte preporucite gde imaju kvalitetni da se kupe da ljudi ne kupuju nesto sto nije kvalitetno i da bacaju pare posto imaju neki koji prodaju a naduvali su cene ko da je krava a ne kunic

ok bilo bi lepo da moze da se kaze ko ima kvalitet ali nije ni vazno :cao: :cao: a ljudi sludecete me sa tim panoncima na kraju cu ih i ja uzeti

Ovako stoje stvari, Megi-a sam zamolio da piše o panonskim belim kunićima, pošto mislim da je kompetentan za to.
Ranije je on pisao o panoncima u drugim temama, pa su mu neke poruke obrisane od strane administratora. Ko je stigao da pročita te poruke - stigao je, ko nije, ....
Da bi smo izbegli nepotrebno pisanje-brisanje poruka, tvoje pitanje je ostalo, a svako ko misli da ima odgovor za tebe, potpuno legitmno može da ti odgovori privatnom porukom, kao što i sam možeš poslati privatnu poruku nekome, za koga smatraš da bi mogao da ima na prodaju nešto što nije za javno oglašavanje.
Mislim da je gore opisan način korektan i za nas forumaše i za administraciju iznad nas! :bravo:
 
Par slika iz posete Megi-u


DSC07959.jpg

DSC07947.jpg

DSC07930.jpg

DSC07934.jpg

DSC07931.jpg
 
Pozdrav svima . Želeo bih i Ja da podelim svama naša iskustva o RASI koji gajimo i volimo.
Selekciju RASE je započeo tim stručnjaka Kapošvarskog fakulteta 1988 godine s ciljem da stvori RASU sličnih ili boljih proizvodnih osobina od tadašnjih HIBRIDNIH kunica za intenzivni farmski uzgoj.Prva faza selekcije je trajala do 1992 godine do kada su stvorene tadašnjih 4 linije mužljaka i 4 linije ženki,i dobiven je RASA Panonski beli. Osnovna karakteristike kunica su
Težina odraslih jedinki 4,3-4,8 kg
Procenat skotnoisti 70-80 %
Broj okota u godini 6.5-7
Broj mladih u okotu 8.5-9.5
Broj mladih kod odbijanja 7-7.5
Težina mladih sa 6 nedelja 1.2-1.3 kg
Težina mladih sa 1o nedelja 2.4-2.6 kg
dnevni prirast između 6-10 nedalje 41-44 gram/dan
Konverzija hrane 2,8-3,2 kg/kg
Radman mesa 60-62%
 
dobro jel moze neko da mi objasni koja je razlika izmedju novozelandske bele i panonske bele rase?
 
razlika je ista kao i između nemačkog šarca i belgijskog orijaša; to su različite rase!
:sta:
ove dve rase koje si ti naveo su slične po boji krzna i boji očiju.
mislim da se tu sličnosti i završavaju.
slično sam i ja pitao, pa sam dobio pregršt odgovora, ali ih je bilo baš dosta, pa ih se i ne sećam.
verujem da ce se neko stručniji za panonce javiti i objasniti ....
 
zid-024 je napisao(la):
razlika je ista kao i između nemačkog šarca i belgijskog orijaša; to su različite rase!
:sta:
ove dve rase koje si ti naveo su slične po boji krzna i boji očiju.
mislim da se tu sličnosti i završavaju.
slično sam i ja pitao, pa sam dobio pregršt odgovora, ali ih je bilo baš dosta, pa ih se i ne sećam.
verujem da ce se neko stručniji za panonce javiti i objasniti ....

izvini nisam znao al nije razlog da se ljutimo :haha: jebiga nikad nisam sreo panonske, a i u literature nemogu da ih nagem zato pitam
 
ne, nikakve ljutnje nije bilo, sorry ako sam tako "zvučao" :D
kao što rekoh, i meni je izgledalo slično, kad ono međutim :haha:
javiće se već stručniji, pa kazati po koju ...
::svaka cast::
 
sto se tice panon belih...bio sam kod Megija i cuo i video....i jedan od najbitnijih stvari u samom uzgoju jeste da treba voleti i biti dosledan onog sto radis i kad ide i kad ne ide....svi misle e ajmo panon bele to je 2.5 kg i prodaj...2 sata ujutru i 2 sata uvece posla i gotovo...varaju se takvi koji misle tako,mala nepaznja i ode mast u propast...ipak je to hibrid a ne avlijaner kojeg smo naucili drzati...verujem da ce se mnogi sloziti...
i smatram da je on jedini u mom kraju koji ima vrhunske panon bele i ciji se kunici poklapaju sa standardom koji je predvidjen za njih...kod svih ostalih kod kojih sam bio i video nije to to...jeste panon beli ali nesto fali....
da preciziram to se odnosi na moj kraj oko Subotice...
 
Sličnost između dve rase je da one 1988 godine selekcija krenula iz Novozelandske bele (između ostalog). Sve ostalo je razlika (prirast do tri meseca starosti,broj mladih u leglu ,izgled,namena)i na kraju i standard. Dok je Novozelandski beli jedna standardizovana rasa, Panonski beli nije standardizovana (pošto selekcija nije išla na izgled već na proizvodne osobine) ali je rasa.
 
Novozelandski beli. Spada u srednju rasu kunica.Na prvi pogled i u prvom planu on mora prikazati jedan dobar mesnati proizvod,srednje je duzine,zbijen,napred i nazad jednake sirine,jako misicast i masivan u celokupnom utisku. Telo je zbijeno i jako misicavo,narociti su cvrsta ledja i butovi.Noge kratke i siroko nosene
- Krzno debelo i srednje duzine,vunica gusta sa dobrim i gustim pokrovom
- Glava snazna,kratka sa sirokim celom i njuskom koja mora da sedi cvrsto na telu,ne sme da ima vratni prsljen viska.
- Usi kratke,uspravne,mesnate,dobro obrastene i zaokruzene.
- Boja bela do koze,oci svetlo roze(Albino).Nokti bezbojni.
Lagane greske:dugacke i tanke noge,uska glava i dugacki vrat,slabe tanke i predugacke usi,zuckasta boja,lagano krzno.
Teske greske:zenska glava kod muzjaka dakle na prvi pogled se mora znati dali je rec o muskom ili zenskom kunicu,jako zuti ili sivi ton boje krzna,neispravni zubi uglavnom zbog srodstva,viseca uha,dvostruki podbradak,a kod muzjaka nije dozvoljen nikakav,secena karlica,secena karlica O ili X noge,krivi rep.

Toliko oko N.Belog.To je plemenita i medjunarodno priznata rasa sa standardom po kojem mi sudije ocenjujemo tu pasminu kunica.I to je bio kunic za meso ali godinama rada u srodstvu doslo je mnogo sporijeg rasta kunica,sto je slucaj i sa Californijskim i slicnim rasama pa je stoga i radjen kunic u Madjarskoj koji bi striktno bio za proizvodnju mesa,sto neznaci da zbog nase ljudske gluposti mozda za 10 godina bude i Panon beli kunic standardizovan i ubacen u standard kao necija autotona rasa.Zbog cega sada to nije objasnio sam ranije,a delom vam je napisao i kolega Coni.

Mislim da smo sa ovim podvukli crtu izmedju ove dve rase irazjasnili sta je razlika,za detaljnije informacije koje nisam stigao da spomenem,slobodno postavite pitanje.
Ako nekoga interesuje standard i izgled rase kunica koju on drzi neka slobodno pita,kad imam vremena cu pomognem.
 
Nazad
Vrh