panonski beli kunić

koni je napisao(la):
Pozdrav.
Malo je duže trajalo dok smo saznali,ali je tu odgovor
Panonska bela rasa je priznata od strane Ministarstva Poljoprivrede Mađarske pod brojem136/95. I to kao autotomna Mađarska rasa,Vlasnik rase je Univerzitet u Kapošvaru i kao takva je i zaštićena.I kao rasa za proizvodnju mesa nije standardizovana.

bez ljutnje samo pricamo i razmenjujemo misljenja to znaci da su je samo madjari priznali sto znaci da su i hrvatskih 10 rasa u istom rangu kao i ova rasa recimo hrvastski crvenoopaljeni kunic bijeloopaljeni kunic itd priznati samo u svojoj zemlji sa tim sto za hrvatske postoji standard a za madjarske ne
 
Ja bas neshvatam ovu polemiku,niti sto je ona vazna.Madjari je nisu priznali oni su je napravili i priznali u okviru Madjrske sto neznaci da taj kunic moze da se takmici za to je nadlezan neko malo strucniji od poljoprivrednog mininistarstva,isto kao i Hrvati sto su napravili 10 rasa,koje nisu sve zastupljene u medjunarodnom standardu i kao takve se nemogu nositi na izlozbu van Hrvatske sem onih ponovo podvlacim koje su priznate po statutu medjunarodnog sudijskog standarda.
 
dosao sam do saznanja da ga i mnoge ostale zemlje koriste za proizvodnju....da bi rasa bila priznata i medjunarordno to znaci da treba da ima jasno definisan standard sto se tice eksterijera ...selekcija ove rase tj hibrida isla je u jednom pravcu, a to je proizvodnja mesa sto i jeste namena...mozda u nekom buducem vremenu ce se selekcija vrsiti i sto se tice eksterijera(ali to je nebitno)...sto se tice stocarstva u globalu pri stvaranju bilo koje rase ako se prati vise osobina tj usmerava selekcija na vise osobina onda stvaranje rase traje mnogo duze(npr. simentalska rasa kod goveda)...
o ovo me pise u knigama stocarstvo sa ishranom za vet ili poljoprivr. smer
 
Megi je napisao(la):
Ja bas neshvatam ovu polemiku,niti sto je ona vazna.Madjari je nisu priznali oni su je napravili i priznali u okviru Madjrske sto neznaci da taj kunic moze da se takmici za to je nadlezan neko malo strucniji od poljoprivrednog mininistarstva,isto kao i Hrvati sto su napravili 10 rasa,koje nisu sve zastupljene u medjunarodnom standardu i kao takve se nemogu nositi na izlozbu van Hrvatske sem onih ponovo podvlacim koje su priznate po statutu medjunarodnog sudijskog standarda.

spor i polemika je nastala samo zato sto sam ja rekao da jr to hibrid a ne rasa koja je priznata i ubedjuju me da je rasa a nije ako je hibrid neka je al nek bude sto jeste a ne da pricamo nesto sto nije istina drugo sto se tice toga ja cu uzeti kod megija za par meseci nekoliko komada tako da ja nemam nista protiv ovih kunica svima ih preporucujem za tov jer je po vasim savetima zaista dobar hibrid
 
Ma netreba da se toliko raspravlja dali je priznata rasa ili je hibrid, nego je bitni da brzo odraste i bude spreman za serpu. Tu mu niko ne gleda rasu nego ukus i dal ima jos malo repete. :cao:
 
Bok,

Ja imam par novozelandskih i kalifornijskih.
Čuo sam za te panonske bjele. Koji su po vašem mišljenju bolji, panonski ili novozelandski bjeli? Mislim za kućne potrebe, par komada. Novozelandske ženke mi legu u prosjeku 8-9 komada, a kalifornijske 7-8. Muški mi je orijaš. Mladi brzo rastu i nešto su veći nego čisti.

Pozdrav :cao:
 
Uvek je panonac bolji izbor, ako za meso oces da gajis kunica to ti je najbolji izbor, za 3 meseca imas 3kgkunica, i mozes da koljes!
 
Ima prinove i to dve jedna panonka okotila 6.aprila 8 komada a druga 7.aprila 9 komada ali je jedno bilo izvan gnezda i skocanjio se, morao sam da ga bacim. Tako da je rezultat neresen 8-8 Kunica.
 
Evo malih panonaca, one su stare 3 nedelje...

sl381535800x600.jpg


sl381529800x600.jpg


sl381528800x600.jpg


sl381540800x600.jpg


sl381538800x600.jpg
 
Lepi mali koliko ih je u leglu. Predhodno kocenje kod ove zenke koja je imala sad 9 komada ali je ostalo samo 8 imala je cetiri pa su bili pravi bumbari naspram ostalih mladih. I sad su znatno napredniji od ovih ostalih. Nemogu da stavim sliku rikno mi foto aparat, da pokazem koja je razlika.
 
Kod ove ima 6 komada, imala je 9 komada, ali 3 su odma posle kocenja uginule. U proseku se ima uvek 8-9 komada.
 
malo su veliki za panonca od tri nedelje starosti, nije svaki kunic koji je beo panonac. Raspitaj se malo ili si preterao sa velicinom i staroscu.
 
Cekajte ljudi, pa valjda znam koliko su stari...kod mene greske nema, to se vodi sve u svesci kada je paren kunic, koliko komada okotila, kada se okotila! Ovi su rodeni 18 marta, pa moze da se racuna koliko su stari!

Inace Megiu je sigurno poznato ime Tugomir, covek zivi iza bolnice! Moji zecovi za priplod su kupjeni svi od njega, i prezadovoljan sam!
 
Mozda zbog toga sto je slikano iz male udaljenosti pa izgedaju ogromni. Snimi ih sa majkom pa ce se onda bolje videti u kavezu.

@ Megi Ma samo malo da se razdrmamo nesto se slabo pise pa ajd da se malo nasalim. Uostalom sta dete zna sta je dvesta kg, zgrabi i nosi, tako i sa ovim kunicem jer beli jeste onda je panonac. :ppozdrav:
 
Moja se okotila 23.03 i mani su od tvojih ali ima i razlike od 5 dana. Nisam bilo lenj pa sam ih izmerio imaju
350-360grama.
 
Kazem ovi su 18.03, pa normalno 5 dana je ogromno vreme u ovom dobu kunica! Tezinu ne znam merio ih nisam!
 
Gabesz20 je napisao(la):
Cekajte ljudi, pa valjda znam koliko su stari...kod mene greske nema, to se vodi sve u svesci kada je paren kunic, koliko komada okotila, kada se okotila! Ovi su rodeni 18 marta, pa moze da se racuna koliko su stari!

Inace Megiu je sigurno poznato ime Tugomir, covek zivi iza bolnice! Moji zecovi za priplod su kupjeni svi od njega, i prezadovoljan sam!
Da poznat mi je Tugomir od mene je uzeo panonce.Ali moj odgovor je bio na sliku gde ona zivotinja napada onog malog kunica za to sam rekao da je hermelin,nisam nikakvu opasku rekao za tvoje Panonce.
 
Nazad
Vrh