Ležaj(Opšta tema).

MIŠO 272

Član
Učlanjen(a)
23 Avg 2014
Poruka
681
Lokacija
NOVI GRAD REPUBLIKA SRPSKA
Hvala zemljače na slikama i objašnjenju.I ja ću morati na svom 533 mjenjati ove ležaje i semeringe tokom zime.
Reci nam majstore Lisnik koje ležaje ugraditi konkretno koji proizvođač i gdje kupiti konkretno u našoj regiji
 
Hvala zemljače na slikama i objašnjenju.I ja ću morati na svom 533 mjenjati ove ležaje i semeringe tokom zime.
Reci nam majstore Lisnik koje ležaje ugraditi konkretno koji proizvođač i gdje kupiti konkretno u našoj regiji

Imas u doo Selena Banjaluka(ramici) SKF-ove.Ove 6010 imas svugdje naci ,a ovaj sa oznakom 208 imas u Seleni SKF-ov.
 
kolega lisnik. i ja kupujem u seleni od lezaja i semeringai sta god ima. kad su u pitanju lezajevi kupujem neke ruske koji su 10 puta jeftiniji. na krpana 5 sam sve te ruske stavio i nisu se raspali. priupito prodavacicu da li se ljudi zale na te ruske kaze niko nije doso i reko raspo se ruski daj sad SKF. pa me zanima da li je pametno stavljati te ruske u mjenjac u IMT ili se odma rastegnut i kupit SKF da ne razmisljas?
 
Stari ruski lezajevi (GPZ itd) su bili odlicni, ali se vise ne prave u Rusiji.
Svi sadasnji ruski lezajevi su sigurno kineski.
Treba malo probirati medju tim kineskim, pa se nadje ponesto sto valja..
 
Stari ruski lezajevi (GPZ itd) su bili odlicni, ali se vise ne prave u Rusiji.


Ali se zato jos uvek mogu naci koji su napravljeni jos u vreme Jelcinja,a ovaj dole mozda ne datira iz Titovo doba ali je bar napravljen u njegovoj zajednici.
20151213_132934-dc91a3.jpg
20151213_133307-a479d8.jpg


- - - - - - - - - -

rsz_20151213_133035-7d9c27.jpg


- - - - - - - - - -

Ugravirano USSR.
 
208 je, ako me secanje sluzi po dimenzijama isti kao 6208. Sad koja je razlika nisam siguran. Verovatno je broj kuglica u pitanju.

Razlika je u broju kuglica i samim tim ojacanju.Obicni ima 9 kuglica a ovaj ima 13 kuglica.Sad dal stavljati ove iz Selene WBF i slicne lezaje u mjenjac to odlucuje vlasnik traktora.Ja licno nebi stavljao takve lezaje u mjenjac.
 
WBF je za nijansu bolji od najgoreg lezaja. Cistokrvni kinez. Bez problema se turpijom skida kosuljica.
U zadnje vreme sve sto radim, nabavljam iskljucivo Fag i Skf...
 
ja pitam iz tog razloga sto sam na berac savio skf koji sam platio 40eura i raspo se za 2 dana branja, skinem sve pregledam ono ok. odem kupim taj ruski koji kosta 4,5 eura i gle cuda. i dan danas je taj lezaj na beracu koji odradjuje poso.
 
Razlika je u broju kuglica i samim tim ojacanju.Obicni ima 9 kuglica a ovaj ima 13 kuglica.Sad dal stavljati ove iz Selene WBF i slicne lezaje u mjenjac to odlucuje vlasnik traktora.Ja licno nebi stavljao takve lezaje u mjenjac.
Bas danas sam gledao i 20ak komada 6208 lezajeva. Ne pise proizvodjac ali se vidi da su kvalitetni. Prijatelj doneo punu kutiju od banana tih lezajeva iz Svajcarske i nije znao sta ce sa njima. A moj tata, kad je dzaba uzme 20 komada:haha:.
WBFa i slicne nikad ne bih, pa ni najgorem neprijatelju stavljao u menjac. On moze na manje elktro motore, bubnjeve ves masina (tu uvek lezaj ode jer dobije vodu od semeringa) i slicne namene.
 
Kakvi SKF-ovi ja njih nigde ne SMEM vise da ugradim,pre stavljam KG i nikakvih problema.
 
Obzirom da sam imao svoju radnju u kojoj sam držao samo remenje ,ležajeve i semeringe mogu reći da ni SKF nije više što je nekada bio ipak mislim da su FAG,TIMKEN ,TORINGTON I SNR mnogo bolji ležajevi a pri ugradnji ležajeva mora se voditi računa o broju obrtaja jer iako stavite kvalitetan ležaj koi nije predviđen za te obrtaje on će brzo propasti .
 
skf sam našao proizvodnja francuska ili italija, podnošljivo, al ima i da se pravi u bugarskoj......po meni najbolji FAG, al i košta

C4 oznaka je za preko 10 000 okretaja, osobno stavljao u motor na radilicu dvotaktnog 125cc motora, dok C3 je išao za nešto manje okretaje

Mislim da za te super brze koyo stavlja plasticni vjenac koji drzi kuglice, uzeo za nesto a poslije mi nije trebalo.
 
Kod nas se ZKL tretira kao lezaj srednje klase i zaista nisu losi,ali mi se desilo u par navrata da sam nasao lezaj kome je falila jedna kuglica,dok u drugom slucaju je bila ugradjena pola kuglica,i sad mi vi recite sta je to nego fals iz proizvodnje koji se nekim kanalom distribuira u slabo razvijene zemlje poput nas.Visi rang kada kupujem tad uzimam NSK-Japan,i tu se desavalo da mu je rupa sira za oko dve stote te labavo ulazi na osovini...i ne govori li to da je i to fals u proizvodnji koji je ponovo umesto u topionici zavrsio nekim kanalima u izvozu.Zato sam i naveo primer u vezi c-3.A inace lezaja ima mnogo tipova tako da se ta tema ne treba prosirivati u tom smeru pogotovu sto sam imao prilike da kupujem i lezaj od 300 i kusur eura a nije u precniku od pola metra vec oko 130mm a za zainteresovane oznaka NN 2030 SP,pa ako neko zna neka samo kaze sta znaci SP ili kod jeftinije varijante P-51
 
Kod nas se ZKL tretira kao lezaj srednje klase i zaista nisu losi,ali mi se desilo u par navrata da sam nasao lezaj kome je falila jedna kuglica,dok u drugom slucaju je bila ugradjena pola kuglica,i sad mi vi recite sta je to nego fals iz proizvodnje koji se nekim kanalom distribuira u slabo razvijene zemlje poput nas.Visi rang kada kupujem tad uzimam NSK-Japan,i tu se desavalo da mu je rupa sira za oko dve stote te labavo ulazi na osovini...i ne govori li to da je i to fals u proizvodnji koji je ponovo umesto u topionici zavrsio nekim kanalima u izvozu.Zato sam i naveo primer u vezi c-3.A inace lezaja ima mnogo tipova tako da se ta tema ne treba prosirivati u tom smeru pogotovu sto sam imao prilike da kupujem i lezaj od 300 i kusur eura a nije u precniku od pola metra vec oko 130mm a za zainteresovane oznaka NN 2030 SP,pa ako neko zna neka samo kaze sta znaci SP ili kod jeftinije varijante P-51

Kolega, to sto si ti naisao na bofl robu ne mora da znaci da je to sve fals... Kad god sam kupovao lezajeve ili FAG ili SKF ili kineski CX, nikad nije bilo problema sa stavljanjem na osovinu. Prilikom remonta rotodrljace sam ugradjivao FAG lezajeve u c3 varijanti i to ukupno 18 komada od kojih su svi otvarani s jedne strane. Niti jedan nije labavo nailazio na osovinu niti jednom nista od kuglica nije falilo. C3 lezaj na hladno ima vece tolerancije i zato je pogodan za vece okretaje. nemoj misliti da te ucim jer i ja kopam po internetu i citam sto me zanima...

Inace ova SP oznaka kaze da je to lezaj koji mjere ima u preciznosti po ISO 5 standardu a u radu po ISO 4 (ne znam kolike su tolerancije po kojoj ISO specifikaciji ali mogu i to iskopati), specijalni lezajevi za precizne masine.

P-51 kaze ovako: P5 oznaka preciznosti izrade vanjske mjere i preciznost u radu po ISO 5 standardu a tolerancije po C1 specifikaciji...
 
Nazad
Vrh