Ležaj(Opšta tema).

Lezaj kad se ugradi, osjeti se odmah jel u sprezi ili nije cim rukom okrenes osovinu... Sto se remenja tice, nemam pojma, bas je izgledao kao optibelt, nazubljen, meksi od ovih "obicnih" na dodir bio drugaciji ali ga zmaj sazvakao da je to bilo gadno za gledat, jedva sam ga iscupao iz kombajna koliko se poglavili konci kojekuda...

Iako je tema MTZ, moram napisati da je sigurnij kupovati neke djelove "srednje klase" tipa CX lezaj, nece ga nitko kopirati jer nije zvucno ime a zna se da su solidni lezajevi. Tako i TEMPO remenje za kombajn, cjenovno u rangu Borova a bolji pogonski remen na varijatoru voznje i varijatoru bubnja nisam u zivotu imao a namjenjao sam se svakakvih.
 
Ja bih prije rekao da taj lezaj nije ni vidjeo Timken tvornicu nego neka kopija , kao i Goodyear kombajnsko remenje iz Srbije , kod nas skupo i to papreno , donijeli ljudi iz Srbije vrlo povoljno, na kraju se ispostavilo da veze nema sa Goodyear remenjem , neko obrusio original oznake i nalijepio novu oznaku , u usporedbi sa originalom i najveci laik moze vidjeti bog i sesirdzija, a tek poslije montaze na kombajn​
:haha: , moze poceti spremati novac za novi remen
. Bobo da taj tvoj optibelt mozda isto nije iz istog izvora​
:haha:.
Kad spomenu Goodyear remenje, ja sam kupovao vise kajisa. Nemaju klasiccne oznake vec neki kataloski brojevi. Primetio sam da se bas dosta istezu pa malo malo pa dotezi. Sta mu je ne znam.
A tek Rubena... Posle godinu dana na alternatoru i vodenoj pumpi se raspao i umalo mi sj.bao odlican motor na traktoru:sjasi:
 
Oznaka C3 kod ležajeva nije nikakav "jači" ležaj, već ležaj sa povećanim zazorom između kotrljajnih delova, bilo to kuglice, burići ili valjčići.
Ako se dobro sećam otpremnice sa posla, uvek je C3 skuplji ležaj, jer nije standardni, već po specijalnim tolerancijama.

Dosta radim sa ležajevima i verujte, kad god možete, uvek stavite kvalitetan ležaj. Manite se Živka, sinova, kineza, Kurte i Murte.
Živko kupio mašinu za graviranje i gomilu "no name" ležajeva iz Kine i napravio biznis. Kvalitet 0, kao i svi jeftini kineski ležajevi.

Toplo vam preporučujem: NSK, NTN, FAG, SKF i Timken. Konkretno najviše radim sa FAG-om i kvalitet je vrhunski.
Uslikaću u ponedeljak Timken i FAG 6204 2RS ležaj. Debljina spoljnog prstena kod Timkena je manja i zahtevaju mnogo "nežniju montažu" od FAG-a, inače pucaju kao staklo.
A Timken ima fabriku ležajeva u Rumuniji, vrlo moguće da odatle dođu ti lošijeg kvaliteta.
Negde davno sam čuo poslovicu: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" i mogu vam reći da je "k'o Njegoševa"! :ppozdrav:
 
Oznaka C3 kod ležajeva nije nikakav "jači" ležaj, već ležaj sa povećanim zazorom između kotrljajnih delova, bilo to kuglice, burići ili valjčići.
Ako se dobro sećam otpremnice sa posla, uvek je C3 skuplji ležaj, jer nije standardni, već po specijalnim tolerancijama.

Dosta radim sa ležajevima i verujte, kad god možete, uvek stavite kvalitetan ležaj. Manite se Živka, sinova, kineza, Kurte i Murte.
Živko kupio mašinu za graviranje i gomilu "no name" ležajeva iz Kine i napravio biznis. Kvalitet 0, kao i svi jeftini kineski ležajevi.

Toplo vam preporučujem: NSK, NTN, FAG, SKF i Timken. Konkretno najviše radim sa FAG-om i kvalitet je vrhunski.
Uslikaću u ponedeljak Timken i FAG 6204 2RS ležaj. Debljina spoljnog prstena kod Timkena je manja i zahtevaju mnogo "nežniju montažu" od FAG-a, inače pucaju kao staklo.
A Timken ima fabriku ležajeva u Rumuniji, vrlo moguće da odatle dođu ti lošijeg kvaliteta.
Negde davno sam čuo poslovicu: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" i mogu vam reći da je "k'o Njegoševa"! :ppozdrav:


U trgovini gdje ja kupujem lezajeve C3 je neznatno jeftiniji, zanemarivo al je jeftiniji. Trgovci se kunu da je C3 jaci lezaj od obicnog jer je radjen za veca opterecenja a ne znaju da ide na mjesta gdje se lezaj okrece vise od 10 000 okretaja u minuti a u poljoprivredi je to motorka ili trimer i nista vise. a kombajnu i traktoru takav lezaj nema sto traziti al objasni ti nekom trgovcu koji "godinama prodaje lezajeve i nitko se nije bunio do sad i valjda on zna sta prodaje".

Na preporuku trgovca i nekih ljudi s ovog foruma ja u rotodrljacu pometao sve nove lezajeve u C3 toleranciji... Pozalio sam kao nitko, cim je RD bila sastavljena osjetio se pod rukom luft u radnim tjelima. Na kombajn na par spanera za remenje stavio C3 i od prvog dana se klimaju spaneri...

Ja vise ne mecem C3 nigdje kako sam seopekao par puta i svi lezajevi mi osjetno dulje traju bio on CX ili FAG...
 
Na rotodrljacu si trebao valjkaste staviti dole do radnih tela jer trpe ogromne sile a gore mogu i kuglicasti.
Kad sam sa balirke prvi put menjao neke lezajeve svi fag bili , i urezano u njih fag a ne napisano ko na vecini i made in germany naravno, ti su trcali 40 godina

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
C3 nisu za veca opterecenja vec za vece brzine, opterecenje je isto jer je konstrukcijiski odrdjeno za tip lezaja , mjesaju se babe i zabe , ti C3 se ugradjuju se u elektromotore itd. imaju za nijansu vece tolerancije kuglica , kod vecih brzina se lezaji griju. Znam slucaj neki cekicar oko 5000-6000 o/min , grijali se jako puno , bili stavljeni obicni SKF eksplorer (obicni) , poslije zamene sa tipom C3 nikakvog grijanja nije bilo.

Drugo je losi dosjedi pa odu i lezaji ekspresno brzo ne znam koje kvalitete da su pogotovo ako su optereceni. A poznato mi je i spaner remena na MTZ traktoru , skinut zapinje lezaj kod okretanja , rastavljen spaner iako nije namjenjen rastavljanu vez zamjeni , leza ruski , kad je skinut ne zapinje sve ok. , namazan i vracen ono opet zapinje , toleranciju rukavca su lose napravili , veca malo od dozvoljene i deformise mali lezaj i pocne da "zapinje" kod okretanja.
 
Sve ja to znam al objasni ti trgovcu kad ja trazim lezaj 6210 on mi donosi 6210C3. Ja kazem necu C3 on kaze "nema, imamo samo ove jace, oni su ti bolji od obicnih" I nek se ja sad s njim prepirem i ne znam sta kad on misli da je u pravu i jbg... A sto je naj smjesnije u cjeloj prici covjek koji je vlasnik trgovine ima 4-5 kombajna i dva samohodna beraca, vrsi usluge godinama i kune se u C3 lezajeve i samo njih drzi, kaze nece imat posla s losom robom.
 
Zaboravih još jednu marku ležajeva, koja mi se privatno dobro pokazala. Na beraču sam menjao dosta ležajeva sa sferičnom spoljnim prstenom i kod mene u lokalu sam našao SNR (Francuska) ležajeve.
Evo treća godina (kucam u drvo da ne čuje zlo) i nemam problema. Kasnije sam čuo da Reno stavlja njihove ležajeve...
 
Ja sam stavio C3 lezajeve u Rakovicinu vdenu pumpu. Posle 6 meseci propisala i tad napakujem neke obicne 6302, neki no name proizvodjac. Druge nisam imao a ti mi dosli u setu za reparaciju. Evo sad ce 3. godina i nema problema.
Steta sto vise nema IKL i UTL lezajeva. Veoma kvalitetni lezajevi. Vadio sam ih iz kojekakvih el, motora, menjaca... I posle mnogo godina rada i dalje dobri i bez zazora.
 
Osovina rotora koja treba da udje u drveni lezaj je fi25, da li treba uzeti lezaj sa otvorom fi25 pa da bude 'knap' ili fi27? Da li je drvene lezajeve potrebno namazati sa necim pre ugradnje i da li se stavlja i mast?
 
Osovina rotora koja treba da udje u drveni lezaj je fi25, da li treba uzeti lezaj sa otvorom fi25 pa da bude 'knap' ili fi27? Da li je drvene lezajeve potrebno namazati sa necim pre ugradnje i da li se stavlja i mast?
Видећеш кад наместиш претежно хоће да заглави ротор ако је рупа на пасент. Прво га намести и ако је све у центру и лако се ротор окреће онда га скини и потопи у уље. Јер ако га прво натопиш уљем после га је тешко обрађивати.
 
  • Like
Reagovanja: nem
Nazad
Vrh