Anti frost sistem

miko88

Član
Učlanjen(a)
27 Apr 2015
Poruka
142
Lokacija
Bijeljina
Poštovani prijatelji u planu sam da sledeće godine radim navodnjavanje kap po kap za svoje voćnjake (orah, kajsija, trešnja) pa me zanima da li postoji mogućnost da se iskoristi crijevo i ujedno uradi i anti frost sistem??
Koje crijevo staviti da izdrži pritisak, kako izvesti zamjenu kapaljki za rasprskivače, kakvi rasprskivači idu i na koju visinu ih staviti?
Koliki pritisak je potreban za anti frost i kakva pumpa?
Kako pravilno koristiti anti frost sistem?

Nisam nešto stručan i iskusan pa su svi savjeti dobro došli.


Mislim da ova tema zaslužuje pažnju.

Srdačan pozdrav.
 
3.5. Заштита од мраза кишењем

У нашој земљи врло честа је појава пролећних мразева који могудрастично да смање принос воћа. Од последица мраза могу страдатицветови и тек заметнути плодови.Кишење воћака посебним анти-фрост прскачима, у критичном тренуткунепосредно испод 0 оC, омогућава заштиту воћака од мраза. Услед нискетемпературе вода се на свим органима воћака које залива замрзава,формирајући по површини заштитни слој леда. Унутрашње ткиво уследослобођене топлоте при томе није угрожено хладноћом, зато што се у њемуне дешава смрзавање. При том, повишење температуре је сразмерноколичини употребљене воде. Заливање треба обавити споро и у видунајфиније измаглице, да би могло трајати што дуже, уз малу потрошњуводе. Дужим заливањем и потрошњом већих количина воде може сепостићи заштита и при знатно нижој температури, чак и при мразу од -8°C,што се не може остварити на друге начине. Кишење не треба прекидати сведок температура не порасте изнад 0 оC и док се сав лед који је на биљкамане истопи. Успешна заштита усева од мраза помоћу анти-фрост прскача,зависи од три битна фактора:
1. Брзина ротације прскача. Поједина истраживања показују дастабилном очувању температуре воћака више одговара бржеротирајући прскач који треба да окрене цео круг за највише 60 с.
2. Брзина примена воде. Норма заливања је један од кључних факторау пројектовању система за заштиту од мраза. Брзина примене сепрорачунава после утврђивања следећих метеоролошких Наводњавање воћњака24параметара: температуре ваздуха, брзина ветра и релативнавлажност ваздуха.
3. Униформност.Ефикасна заштита од мраза зависи и од тога да ли прскачравномерно испушта воду. Усклађивање типа прскача, брзине ветраи притиска у систему су основни услови које треба испунити да бисистем несметано функционисао.
 
Znam ja to, ali gdje nabaviti rasprskivače, koja im je cijena, koliko visoko treba da se postave itd.???
 
Nisam planirao protivgradnu mrežu. Zbog cijene sam kontao da se iskoriste crijeva za navodnjavanje, da se samo dodaju cijevi koje ide vertikalno na kojima će biti rasprskivači.
 
Данас сам провјеравао цијену парафина. 1,4 евра. Једноставно је прескуп.
Остаје ми гријање на дрва као најповољније. Једино што је тешко цијелу ноћ ложити ватре.
Жељезо има повољну цијену па ћу правити мале пећи.
 
Nazad
Vrh