Soja 2016

Dosta veća istraživanja od naših ličnih iskustava pokazuju da nema razlike u prinosu , ali opet od slučaja do slučaja.
Ko je lud da cita...
Kao i kukuruz sto moze na 50-80cm,a 70 smo uzeli univerzalno.


Malo je off,ali ajd da napisem. Sto se tice setve psenice najbolji raspored setve je dobrim rasipacem,ali je tu problem dubina setve. Kao i za psenicu sto je najbolje 7-8cm medjuredno,ali nema takvih masina.
 
Ima jedan ovdašnji ratar je prošle godine kukuruz posadio na 50cm i imao jako dobre prinose.
Ove godine sadio isto na 50cm. Koliko je prošle godine imao više, toliko ove godine manje od proseka.
A pošto sve bere beračem, imao je samo više posla.
 
Negde sam citao naucni rad ciji je cilj bio da se ispita koji medjuredni razmak ima najveci uticaj na prinos. Rezultati su sledeci bili ako se dobro secam: najveci prinos je bio ostvaren setvom zitnom sejalicom i razmakom 12,5 cm a najmanji na 70 cm izmedju redova. Kod nas zbog suzbijanja korova se najcesce seje na 70cm.
 
Javljam se i ja za taj skup,da vidim i čujem neku pametnu.Godinama sejem soju na 50 cm ali imam muku što nema ko da mi šparta jer ne postoji u selu šestoredni špartač,a mislim da je to dobitna kombinacija pored borbe sa korovima.Na te dve stvari možemo da utičemo a na kišicu,zna se ko utiče!Gledao sam na ogledu u SM bila je dobra laura i Vendi a Fantast bio dobar ali zelen.
 
Aco i Nyvieropljanine kod nas sejemo pretežno sa 5 ili 7 baterija ne treba točkove širiti 3 ide između a špartanje radim sa 4orednim tako da je krajnja slobodna radi se u krug onda i ta slobodna bude urađena.
 
Kod nas se i psenica sadi. I to za rasturacem. Kad mi jedan reko posadio sam psenicu, ali sa rasturacem, nisam mogao da sadim sa sejalicom, bilo vlazno. Ja mu kazem Sejalica seje, ne sadi.
On odgovara. Pa to je isto.
 
Hm... Bilo je već reci o tome. Seje se seme a sadi se ono što je već izniklo, dakle rasad ili neka voćka. Kupus može i da se seje i da se sadi a žito, kukuruz, suncokret a i ostale ratarske kulture se seju. Povrtari sade: paradajz, papriku, lubenice. Takodje te kulture se mogu i sejati. Treba razgraničiti pojmove.
No, kako u kom kraju.
U Mokrinu, a verujem i celoj Vojvodini, kad bi neko tako rekao mislili bi da je pao sa Marsa.
 
Javljam se i ja za taj skup,da vidim i čujem neku pametnu.Godinama sejem soju na 50 cm ali imam muku što nema ko da mi šparta jer ne postoji u selu šestoredni špartač,a mislim da je to dobitna kombinacija pored borbe sa korovima.Na te dve stvari možemo da utičemo a na kišicu,zna se ko utiče!Gledao sam na ogledu u SM bila je dobra laura i Vendi a Fantast bio dobar ali zelen.

Izdvojis Aco 150-200 E kupis spartac udruzimo snage ja sejem mojom sejalicom na 48 fergusonom tako mi odgovara ne sirim tockove
 
Imam ja Dragane kod familije špartač kukuruzni i on mi može špartati ali se stalno nećkam oko sejanja.Nekako mi logika govori da je na 50 ipak bolje jer u redu onda bude manja gužva nego kad je na 70, a ima i više redova...Đavo bi ga znao.Ubeđen sam da su korovi i špartanje dve ključne stavke gde treba paziti.A ja i dalje tražim neko "super dobro" seme,a znam da nije toliko stvar do njega.A ovde se diskusija najviše vodi oko toga koje seme ove godine uzeti.Tako i ja,probao svake godine drugo seme i samo jedne godine imao 4 t po ha,obično 2-3 t.Ove naše zemlje nisu baš pogodne za soju mada i za kukuruz je slično,jedino što mi soje pre stigne,uradim je u košulji,lako se istanjira i na vreme poseje pšenica.
 
Zavisi gde, jasam imao u Golubinci prosek oko 2 t/kj ali zato u Opštini Ruma nešto preko 800kg/kj. Ima koji nikad nisu sejali Soju jer jednostavno ta područja nisu za nju, prinosi su bili i 300 kg/kj tako da je u buduće sigurno neće imati u plodoredu.
 
Imam ja Dragane kod familije špartač kukuruzni i on mi može špartati ali se stalno nećkam oko sejanja.Nekako mi logika govori da je na 50 ipak bolje jer u redu onda bude manja gužva nego kad je na 70, a ima i više redova...Đavo bi ga znao.Ubeđen sam da su korovi i špartanje dve ključne stavke gde treba paziti.A ja i dalje tražim neko "super dobro" seme,a znam da nije toliko stvar do njega.A ovde se diskusija najviše vodi oko toga koje seme ove godine uzeti.Tako i ja,probao svake godine drugo seme i samo jedne godine imao 4 t po ha,obično 2-3 t.Ove naše zemlje nisu baš pogodne za soju mada i za kukuruz je slično,jedino što mi soje pre stigne,uradim je u košulji,lako se istanjira i na vreme poseje pšenica.
Pa sej onu koja je bacila 4t. To je super prinos. Kod nas je neretko i manje. Samo soja voli dosta vode.
Mi nasu sejemo na 40cm i ide se bez spartanja, ali je korov veliki problem. IMao sam slucaj da je isla ista hemija, a jedna njiva puna ambrozije, a u drugoj je nije uopste bilo.
 
Zavisi gde, jasam imao u Golubinci prosek oko 2 t/kj ali zato u Opštini Ruma nešto preko 800kg/kj. Ima koji nikad nisu sejali Soju jer jednostavno ta područja nisu za nju, prinosi su bili i 300 kg/kj tako da je u buduće sigurno neće imati u plodoredu.

I meni se tako čini.Biće više pšenice i suncokreta,možda malo više repe,a kukuruza standardno.
 
Jel sejao neko soju na soju istu sortu dve godine zaredom,da li to može nešto da joj smeta, sorta Sava je u pitanju ili je bolje promeniti sortiment?
 
Nazad
Vrh