Soja 2016

jes brže zatvori na 50 , al na 70 bude zdravija zbog "promaje" i lakše niče ako zakori.,
 
Mi smo ove godine sejali i na 70cm i na 50cm. Zakljucak je sledeci: U oba slucaja biljke su bile gotovo iste visine sa priblizno isti broj mahuna, sto znaci da je prinos za oko 250-300kg/kj veci na razmaku od 50cm. U oba slucaja je sejano na isti razmak u redu oko 3cm.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
To samo znači da si setvu na 70cm usejao manji broj biljaka nego na 50cm, te otuda i manji prinos.
 
Još ove godine je sejem i ako se cena ne koriguje kod mene je završila.Povećati površine pod pšenicom i kukuruzom a možda ubaciti i suncokret.
 
Kod nas u susnoj one na 70 sejane kasnije krenu da podgorevaju. Najmanji problem je dokupiti 2 baterije za masinu,ali nema svrhe. Mnogi su odustali od setve na 50cm,pa presli na 70,dok za obrnuto ne znam U MOM OKRUZENjU.
 
Ja cu ove godine probati 3ha soje. Probacu Balkan i Valjevku. Nego mi kazite sta mislite o setvi sa zitnom poljostroj. Ulozice seme na 4cm sigurno. Nego kako da je prskam onda? Da je gazim ili kako? Planiram posejati pola sa zitnom, a pola na 70cm.
 
Ja cu ove godine probati 3ha soje. Probacu Balkan i Valjevku. Nego mi kazite sta mislite o setvi sa zitnom poljostroj. Ulozice seme na 4cm sigurno. Nego kako da je prskam onda? Da je gazim ili kako? Planiram posejati pola sa zitnom, a pola na 70cm.
nije problem prskanje i gaženje,kako ćeš je oparati?
 
Ovo vazi za kisnu godinu,dok je u susnoj ipak soja sejana na 50 malo bolja.

Samo ti prođi špartačom tri puta i eto ti tri kišice.

- - - - - - - - - -

Ja cu ove godine probati 3ha soje. Probacu Balkan i Valjevku. Nego mi kazite sta mislite o setvi sa zitnom poljostroj. Ulozice seme na 4cm sigurno. Nego kako da je prskam onda? Da je gazim ili kako? Planiram posejati pola sa zitnom, a pola na 70cm.

Ako seješ žitnom OBAVEZNO mora prskanje posle setve a pre nicanja + korektivno. Inače kasnije ima da plačeš. Tada soja jako brzo zatvori zemlju pa može proći i bez špartanja. Probao sam tako jednom. Nema razlike u prinosu u odnosu na široke redove 70cm, ali su korovi veliki problem.
 
Nemam iskustva sa setvom na 50cm, ali sejao bih samo zbog preciznijeg isejavanja br. biljaka /ha.
 
Svaki kraj ima svoju filozofiju.

Probao sam i ovako i onako, a treba voditi računa i o sorti soje.
 
Aco uzmi Nodetku i namontiraj Bački patent za setvu.Isejaćeš potreban broj zrna po ha bez ikakvih problema na međuredni razmak od 70 cm.Provereno prošle godine 100+% uspešno.
 
Ovo vazi za kisnu godinu,dok je u susnoj ipak soja sejana na 50 malo bolja.
Nema pravila,ove godine kosili čoveku 15 kj uslužno da nisam bio na njivi ne bi verovao sve na 70 a prinos od 1800-2200 kg po kj,kod mene nisam na 50 sejana od 1000-1600 kg po kj.Prosto mi bilo neverovatno ali je tako.

- - - - - - - - - -

Svaki kraj ima svoju filozofiju.

Probao sam i ovako i onako, a treba voditi računa i o sorti soje.
Mada treba i ovo uzeti u obzir.Imao je Rubin koji se ove godine na našem terenu jako dobro pokazao.Ja nisam imao rubin.

Manjeviću na žitnoj zatvaraš lule koje idu iza točkova, a ostale ostavljaš dvoredno.Nema špartanja ako seješ žitnom.Mada kod nas se 90% soje ne šparta.Ja sam počeo 2015 da je špartam i ubuduće pod obavezno.
 
Nazad
Vrh