Soja 2016

Ja sam sejao žitnom ali konjskom. ☺ prepravljena na hidrauliku naravno. Lule podešene na 47 međuredno da može fergula da zajaše 3reda bez okretanja točkova... Nisam slikao setvu pomoću stapa i kanapa ali postaviću slike kako je soja nikla...
 
Današnji obilazak, Fantast međuredno 70cm, u redu na 3 cm. Moglo je malo bolje biti nicanje ali i ovo je zadovoljavajuće...

20160430-145940.jpg
[/IMG]
20160430-150005.jpg
[/IMG]
 
Nemam aparaturu za 50cm. Ovako zakačim sejalicu i dok ne posejem i kukuruz i soju ne otkačujem, isto tako i sa špartačom...
 
Po meni ne vredi... Evo i minđušar je ove godine skoro sve posejao na 70, a ako je neko eksperimentisao i isprobavao on je. Ima tu posla, treba se jebavati oko sejalice, treba se jebavati oko traktora i točkova, pa posle oko špartača i oko drugog traktora pošto špartam sa 558. Pa onda opet, ja soju špartam dva puta a između špartam kukuruze, to je odma dupli posao... Kad je godina dobra nema tu neke bitne razlike, a kad je loša sve ode u majčinu, kao na primer prošla godina kad sam vršio minđušaru parcelu gde je imao i žitnom i na 50 i na 70 i svuda je to bilo odprilike isto...
 
Dokazano je da nema razlike u prinosu izmedju 70 i 50 cm, a i sve da posejes na 10 cm isto ce se desiti. Vise puta su to ponovili strucnjaci iz NS semena. Ovde je u pitanju mehanizacija i nista vise. Sto se tice korova i navodnog brzeg zatvaranja redova na 50cm mislim da to ne pije vode. Korovi se resavaju pravilnom upotrebom hemije i donekle medjurednom kultivacijom.
 
Po meni ne vredi... Evo i minđušar je ove godine skoro sve posejao na 70, a ako je neko eksperimentisao i isprobavao on je. Ima tu posla, treba se jebavati oko sejalice, treba se jebavati oko traktora i točkova, pa posle oko špartača i oko drugog traktora pošto špartam sa 558. Pa onda opet, ja soju špartam dva puta a između špartam kukuruze, to je odma dupli posao... Kad je godina dobra nema tu neke bitne razlike, a kad je loša sve ode u majčinu, kao na primer prošla godina kad sam vršio minđušaru parcelu gde je imao i žitnom i na 50 i na 70 i svuda je to bilo odprilike isto...

Soja je sva na 50cm,ali iz razloga špartanja,pošto špqrtamo i u 2tima po potrebi! Nije jeba,3sejalice,6redi na 50,6redi na 70 i žitna,možemo kako hoćemo
 
Mi ovde skoro svi je sejemo na 50 i to sa Nodet (Olt) sejalicama na kojima smo dodali jos jednu baterju u sredini!
Samo prvi put ima malo posla dok se napravi dobar raspored dok se malo pomeri turbina u jednu stranu i po potrebi tockovi i menjac! Posle kad je vec obelezeno na 50 cm i 70 cm, posla ima 15 min. da se pomere 4 baterije i marker!
Srednja baterija uvek ostaje u mestu, s tim da se pusta u rad samo kad se seje soja!
Spartanje radi samo nekih 10%. Prosle god. Kupio sam jos jednu bateriju na Agromerkurovom spartacu i spartao par kj.
Dakle sto se tice prinosa moje je misljenje da je ipak za neku nijansu bolji na 50 cm i to samo zbog toga sto je na 50 cm razmak u redu veci, u mom slucaju na 4.4 cm i biljka ima mnogo vise mesta za grananje nego kad je setva u redu na 3 cm, a vidim da kod nekih i manje od toga!
 
Ja sam ove god sejao na 45 razmaka, najverovatnije je presejavam, od 25 zrna na metar niklo od 16-18 kako gde, to sto nije niklo klijalo i osusili se, trebao sam fungicidom tretirati, sad tu suncokret ide

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh