Soja 2016

Nema prave pripreme bez spremača.:osmeh:ok za germinator(ako ga već imate) ali s njim samo finiširanje. Po meni prava priprema je ako se stvore mogućnosti u jesen ili rano s proleća prvi prohod laka drljača ako se ide odmah spremačem, prvo gaženje duboko(nemaju svi obrtače treba razore i lošija oranja poravnati a to ne može radom na 3cm ) drugo gaženje poplićiti i pustiti više na rotore da nabiju zemlju,i za treći germinatorom.Ovo jese skuplje ali u takvu njivu kad se tako odradi i u nju položi seme ,šanse za neujednačeno nicanje useva je svedeno na minimum,onda možeš reći uradio sam sve što je bilo do mene ostali faktori su viša sila i njih prepuštam nekom drugom .:ppozdrav:
 
Ove godine u decembru predjeno spremacem cim se moglo baceno djubre i predjeno lot drljacom.Setva isla 3-4cm SVE u vlagu.Meni kisa i nije trebala skoro sada uopste.
 
Mnogo toga zavisi i od tipa zemljišta... Ja sam jesenas oranje zatvarao paker valjkom na plugu, i proletos sam samo bacio veštak i jednom prošao spremačem. U takvu njivu sam sejao na 6-7cm dubine, i ispalo je bolje nego inače!
 
Ima godina a i parcela kad je gornji sloj zemljista suv kao barut i na dubini od 10 cm narocito ovde kod nas u Juznom Banatu gde kosava ume da rastura danima!!! Sta vredi onda pripremiti zemljiste na dubini od 3 cm? U slucaju setve nece biti nicanja do prve kise a ta kisa mora biti u toj kolicini da dostigne do zrna!
Ili cekati prvo kisu ( ponekad i 3 nedelje ) pa tek onda sejati!!!
Druže nisi probao(doduše ne baš na 3 cm za takve finese nemam dara) zato misliš da ne može ,ja sam malo eksperimentisao sa RD baš samo površinski sloj da uradim bez nekog velikog spuštanja ,sve posejano pre ovih kiša kada su setvospremirane parcele ostale suve u setvenom sloju ,kod mene niklo 1/1.
Kod nas 90% ljudi nepravilno koristi setvospremač to potpisujem,a možeš se i provozati do voćnjaka da vidiš trojicu mojih komšija (uzornih paora) svi spremali isti dan ,razlićita oruđa,isto seme ,slične mašine a nicanje svuda različito.Čak gde sam tipovao da je najbolje urađeno (sa teškom drljačom) ispalo je najgore.
 
Sve ja razumem i znas i ti da nisam za duboku obradu cim koristim setvospremac sa ravnim oprugama i to od onih srednje duzine ali mislim da sam jasan bio u postu gde si me citirao! Prica od 3 cm obrade zemljista bilo da je RD ili germinator ne pije vodu!
I da je oranje kakvo idealno kad se uradi obrada bilo cime nema sanse da je svuda na 3 cm dubine!
Uostalom proveri dubinu iza RD a video sam i kod Pere iza germinatora!
 
Kod mene setva soje na max 4cm, ako treceg dana ne isprskam totalo cetvrtog se vec naziru kotiledoni :osmeh: priprema je dublja od setve, jer nema sanse tako plitko pripremiti...
Hteo sam da kazem i da su teska proseravanja kako je bauk soju proizvesti, vise je do odabira zemljista gde ce se gajiti, recimo prosle god. na 2 parcele sam imao 2,4t/kj. a kise nije bilo 2,5 meseci, a 2014 kad je padala svaki drugi dan te parcele su imale na vagi 2,7t. beznacajna razlika u odnosu na razliku u padavinama.
 
Juce obisao onu soju kaoja mi je bila kriticna. Uprkos losim vremenskim uslovima, polako napreduje. Ocekujem da izadje na povrsinu do Subote. Da je vreme bolje, odavno bi se uredila.
 
Grant, ista prica i kod mene. Sejana u suvo pre kise, pa sam mislio, kada je sada ova kisa nakvasi, da ce da ceka toplije vreme al eto, svi redovi se pojavili. Sad jos da otopli pa punom parom.
 
20160505_120654.jpg
20160505_120714.jpg

U subotu radim prvi tretman pulsar+ harmoni
Ako vreme dozvoli

- - - - - - - - - -
 
Nazad
Vrh