Soja 2016

Danas skinut mximus 3kj vlaga 9,3 prljavstina 2,2 prinos 5942kg
 
Momo potpisujem,izgleda odlično ali u pivo da ova sa Cicijeve slike ( na 28cm)daje više!!!!
Nadam se da nas Cici neće uskratititi za prinos.
Peet,fantas još 100 kg plus.
Danas predao što je u subotu vršeno 5,8 kj prinos 1996 kg po kj,sorta apolo,predusev suncokret,ima slika u temi slikano u špartanju.Zemlja š klase,nešto se tamo u ritu potrefilo pa i mene iznenadilo.
 
Peet kad kažeš da je bez zrna djubriva, jel bi mogao da kažeš šta je bio prethodni usev i koliko si bacao djubriva?
Prosle i pretprosle godine je bila isto soja, prosle isto bez djubriva a pretprosle sa 100 kg/kj Map-a pre toga kukuruz sa 100 kg/kj Map-a plus 150 kg/kj Ureje!
@ talianu Ako do sad nije nikad Cici imao 3000 kg/kj po onome kako izgleda taj Trijumf ove godine imace sigurno!
Da je neka druga sorta u pitanju ne bi se usudio reci, ali ako je Trijumf u pitanju kojeg vec dobro znam a parcela izgleda toliko bolje od moje koje sam kosio danas a imao 2300 kg/kj
onda je vrlo moguce da dostigne tih 3000 kg!
 
Nije u pitanju ko je doticna osoba, mada ne iskljucujem ni tu varijantu ako je u pitanju bas Cici, poznavajuci dosta njegovih parcela i njegov rad. Poenta je u tome sto vecina vas ne mozete ni da sanjate moc i kvalitet tog zemljista u tom ataru!
Mislim da sam jasno u postu napisao o poredjenju moje i njegove parcele, izgledu i prinosu!
 
Prošloga Petka, htedoh da skinem usev Soje, ali kada kombajn uđe u parcelu, i posle prvog kruga izruči u prikolicu sadržaj bunkera, tek tada videh, da mi Soja i nije baš "za skidanje", po kriterijumu vlage, pa sam odustao do daljnjeg, i imao u planu prekosutra, tj u Četvrtak, da definitivno skinem celu parcelu, bez obzira na vlagu, koja je najverovatnije dosta niža posle proteklodnevnih visokih temperatura...
Dolazimo do glavnoga, danas se spustila kišurina koja mi je pokvarila planove, pa bih upitao Vas, (dosta) iskusnije:
Koliko je kiša uticala na (eventualno) povećanje vlage?
I, kada mogu, pod uslovom da više ne pada kiša, da skinem Soju i najzad okončam ovu proizvodnu sezonu?
Konkretno, ako sutra padne kiša, po nekim najavama, a onda u Četvrtak, uz najavljenu visoku dnevnu temperaturu, ne pada, u Petak popodne jel bih mogao da vršim?
To bi bio neki krajnji rok, pošto svi vremenski modeli ukazuju na jače zahlađenje i drastičan pad temperature uz dosta padavina za nastupajući Vikend i narednu Sedmicu...
Hvala unapred na odgovorima, i molim poštovane Članove, da prepiska ne preraste u opštu raspravu i svađu, kako već u zadnje vreme postaje običaj, i da ova moja pitanja ne ostanu bez odgovora...
 
Soja jako brzo poveća vlagu al isto tako i spusti . Za razliku od kukuruza kod koga se vlaga nakon kiše poveća tek drugi treći dan al onda treba 7 lijepih dana da padne , kod soje se sve dešava iz dana u dan skoro .
 
Komsija pogresio si sto je nisi skinuo kad si poceo...uplasio si se zelenih zrna i mahuna.Imam isti problem kao ti ja sutra krecem bez obzira na vlagu tj bice tu od 13-15 bolje i da mi odbiju nego da ostane i kisne,samo da nije blato u njivi.
 
Prošloga Petka, htedoh da skinem usev Soje, ali kada kombajn uđe u parcelu, i posle prvog kruga izruči u prikolicu sadržaj bunkera, tek tada videh, da mi Soja i nije baš "za skidanje", po kriterijumu vlage, pa sam odustao do daljnjeg, i imao u planu prekosutra, tj u Četvrtak, da definitivno skinem celu parcelu, bez obzira na vlagu, koja je najverovatnije dosta niža posle proteklodnevnih visokih temperatura...
Dolazimo do glavnoga, danas se spustila kišurina koja mi je pokvarila planove, pa bih upitao Vas, (dosta) iskusnije:
Koliko je kiša uticala na (eventualno) povećanje vlage?
I, kada mogu, pod uslovom da više ne pada kiša, da skinem Soju i najzad okončam ovu proizvodnu sezonu?
Konkretno, ako sutra padne kiša, po nekim najavama, a onda u Četvrtak, uz najavljenu visoku dnevnu temperaturu, ne pada, u Petak popodne jel bih mogao da vršim?
To bi bio neki krajnji rok, pošto svi vremenski modeli ukazuju na jače zahlađenje i drastičan pad temperature uz dosta padavina za nastupajući Vikend i narednu Sedmicu...
Hvala unapred na odgovorima, i molim poštovane Članove, da prepiska ne preraste u opštu raspravu i svađu, kako već u zadnje vreme postaje običaj, i da ova moja pitanja ne ostanu bez odgovora...

Ako je za vrsaj, mozes skidati u petak, samo da se osusi rosa. Sve do kise. Prosle godine sam vrsio soju da je kombajn jedva isao, t.j. "vukao" sebe na parceli, soja nije bila povecala vlagu - kad pipne kosa samo "razdrma" kapljice, i u bunker udje suv... tako je bilo, ako bi mi neko ispricao ja ne bih verovao, ali posto sam bio i ja na njivi, ne mogu da ne verujem.
Znaci ako se prosusi, i moze kombajn u njivu, i nema rose, udri.
 
Komsija pogresio si sto je nisi skinuo kad si poceo...uplasio si se zelenih zrna i mahuna.Imam isti problem kao ti ja sutra krecem bez obzira na vlagu tj bice tu od 13-15 bolje i da mi odbiju nego da ostane i kisne,samo da nije blato u njivi.
Ma ko za baksuza povedoh komšiju za sobom, veli išao bi da vidi kako je, pa me on i kombajner ubediše da prekinemo i da sačekam 5-6 dana...
Taj mi komšija danas maše iz T-40 "bunker kabine" i vuče dve Dubrave sa dodatnim stranicama za sobom, skinuo danas SVA 3 jutra Soje što je imao i oterao za M. Radince i predao...
 
Prošle godine mi prifalilo semena pa sam uzeo od jednog iz sela sortu " trujumf" posejao sa tim semenom 1 kj u zemlji gde odgovara soji za one koji znaju potes "Viner",površina 5780 m2 tj 1 kj,pošto u tom delu nemam druge parcele ,posle prskanja i špartanja nisam je ni obilazio. Danas pokošena celih 1300 kg po kj,ali zato pocrvenelo na testu strašno:zli:.Video sam da ni ne liči na trijumf.Glifosat nisam koristio a koliko sam primetio ni komšije sa strane nisu. Imam od njega i Angelu ako i ta pocrveni ima da mu izručim ispred kuće i da naplatim razliku i to sa kamatom.:zli::zli:.
Pitanje za iskusnije da li oni papirići pokazuju samo ostatke glifosata ili pokazuju i GMO soju.
 
Kao sto je Dulka Arpad rekao samo ostatke Glifosata. Da li je GM ili ne to se moze dokazati samo laboratorijskom analizom. Jedne godine se kod nas na otkupnom mestu desilo da je ULT tovario na kamion soju a pre toga je radio u kukuruzu. Ceo kamion je bio pozitivan na Glifosat. Posle toga su satima ribali kasiku od ulta sa raznim deterdzentima i na kraju je Domestos resio stvar.


Gorane da li je Viner u Janosiku ona duz kod sumice? Da li si trazio da ponove test vise puta i da uzmu ponovo uzorak? Postoji mogucnost da je sonda bila kontaminirana ili onaj mlin sa kojim melju soju. Mada nikad se nezna mozda je soja i bila modifikovana jer ima toga kod vas u selu.
 
@dobrodol Skidaces je ako bude sunca ili vetra, u suprotnom tesko! Sve zavisi od kolicine kise, ako teren dozvoljava da ulazis u parcelu proveravas dali lako pucaju mahune kad ih stisnes. U slucaju da lako pucaju a zrno nije mekano mozes slobodno kositi!
Koja je sorta u pitanju? Ne bi trebalo da se sekiras puno jer do pucanja mahuna od vremenskih prilika kao sto je sunce pa kisa ne dolazi bas tako lako i brzo!

Gorane mogao si me pitati proletos za seme jer sam imao viska!
 
Poslednja izmena:
Išao sam u nedelju predveče sa nekim mojim drugarima da vidim njihove soje da li su za vršidbu. Dve parcele Save su bile izuzetno lepe, znajući kakva je moja bila i koji prinos sam imao prognozirao sam im vrlo visok prinos. Potom smo obišli i jednu parcelu Rubina koji je po meni bio za nijansu lošiji od Save. Juče i danas je ta soja skinuta i Rubin je pobedio za 2 metera po jutru (24/22 metera po jutru). Slična priča je i sa Apolom, na izgled lošiji a više izmeri. U čemu je fora, da li je su to gramovitije sorte od Save?
 
Nazad
Vrh