Soja 2016

Momo, prosle godine kada mi je susa skroz odnela soju, imao sam svega 700kg po hektaru. To je oko 430kg po jutru. Opet je izgledala mnogo bolje nego ova tvoja sada, i bilo je mahuna na oko, tako da je moje misljenje da ces na ovaj tvoj sklop tesko da povadis troskove i za kombajn. Evo ti par fotografija od prosle godine gde sam imao pomenutih 700kg/hektaru.
Ako smem pitati,jel si tretirao nitraginom ili dodatno mozda prihranio azotom ovu soju ?.
 
Da, jesam. Ali vode danima nije bilo a temperature su bile svaki dan preko 30 stepeni.
Ove godine nisam tretirao seme pre setve vec samo sejao tavansku onakvu kakva jeste. Evo fotografija od pre 3-4 dana a kisa je pala pre 6-7 dana. Vec sada je mnogo bolja nego prosle godine u ukupnom porastu a tek sada krece da se budi jer je dobila kisu. Na jednoj slici se vidi, gde sam sejalicom preskocio zbog krive njive, kako je zemlja ispucala od suse.
Ovo je tek druga godina da isprobavam sa sojom. Ono sto sam za sada uocio, to je da ne trpi korov nikako. Obratite paznju da tamo gde je malo (vise) travna, odmah je bleda jer pati, a gde je cista, ima lepu modru boju.










 
Sava,peva posle kiše...ovih dana dobila plevljenje ovratina i to joj je sve od mene za ovu godinu.
2jcezr6.jpg

hrg94l.jpg

4sd7j7.jpg

289fxnn.jpg
 
Marko kg provjeri da nema grinja sumnjivo mi je to nešto .
Nema nikakvih stetocina. Danas sam gazio kroz nju i lepo je gledao. Uzimao sam uzorke za analizu zemljista da je ponovo uradim da vidim sta se desava ako je do zemlje.
Marko da se ne uvrediš ali ta zemlja nije za soju. :ppozdrav:

Ma kakvi da se uvredim. Svaki savet je dobrodosao. Opet, cak i na ovakvoj zemlji ce mi biti veca zarada nego na psenici po ovoj ceni.
 
Da voli lakšu zemlju , bar kod nas , kod soje treba biti strpljiv , na zemlji gdje se sije prvi put obično tek treće godine bude ok , tj dobije kvržice rano i rano potamni . Nitragin na takvoj zemlji pomaže ali ipak možda je najbolje sijati soju tri puta za redom em što se očisti od korova em što se formira populacija tih bakterija . Voli lakšu žutu zemlju ali nevoli da je prenizak ph . Zemjišni herbicidi tj metribuzin je obavezan prije nicanja zbog mnogo ambrozije u takvoj zemlji , i s-metalohlor zbog koštana-muhara ali malo slabija doza zbog malo humusa .
 
Po meni nitragin obavezno ako se seje prvi put na ''nevinom'' zemljistu,ili nakon duzi niz godina.Takodje moze se seme psenice tretirati inokulantima,ako se planira sledeci usev soja,a zatim pri setvi soje takodje inokulacija semena,tad ce populacija bakterija biti mnogo bolja na korenu.Al opet to sve zavisi kakve nam bakterije prodaju,tj u kom stanju,ko zna kako se cuvaju uopste.
Kod amera dosta njih rade i duplu inokulaciju ali u soji samo,tj prvu rade sa nekim granulama uz seme tokom setve,a drugu tecno ubacuju u zemljiste u zoni korena,i radjeni su testovi,kao dobijaju dodatnih par bushela prinosa,oni su presrecni i sa tim :D,jbg njixove povrsine i nase,nebo i zemlja.
 
Baš je čudna ta soja . Ima istraživanja u vezi slabe nodulacije na tim kako kažeš "nevinim" zemljama , sa prihranom azotom i negdje su pozitivni rezultati , dobije gorivo i prije dodju kvržice , a negdje se kao ulijeni i nema efekta .
 
Fiat615, srednje tezine za rad. Kako gde i kako koja parcela ali moze se reci da u jednoj parceli naidjem na deo gde se traktor ponasa kao da je izgubio 20hp tj samo se ukenja a na oko brazde izgledaju slicno.


Da voli lakšu zemlju , bar kod nas , kod soje treba biti strpljiv , na zemlji gdje se sije prvi put obično tek treće godine bude ok , tj dobije kvržice rano i rano potamni . Nitragin na takvoj zemlji pomaže ali ipak možda je najbolje sijati soju tri puta za redom em što se očisti od korova em što se formira populacija tih bakterija . Voli lakšu žutu zemlju ali nevoli da je prenizak ph . Zemjišni herbicidi tj metribuzin je obavezan prije nicanja zbog mnogo ambrozije u takvoj zemlji , i s-metalohlor zbog koštana-muhara ali malo slabija doza zbog malo humusa .

Prosle godine sam imao 5ha pod sojom i kupio sam jos 1ha zemlje. Ozbiljno razmisljam da sledece godine ponovim soju na svih 6 hektara. Moje njive su bile ledina do pre 4-5 godina, tako da godinama nikada nisu paljeni zetveni ostaci vec je samo koseno za stoku, a na 3ha je posle prvog oranja sejana grahorica+grasak+ovas da se razradi njiva za drugi usev. Svi zetveni ostaci uvek ostaju u njivi i ne iznose se vec se zaoravaju.
Neke parcele su teze a neke lakse za rad. Prve tri slike gore su sa njive koja je najteza za rad. Samo oranje je isto gadno. Plug dodje do neke dubine i dublje nema sanse.
Evo oranja bas ove parcele od jeseni 2014. tj pre 2 godine gde je bilo koliko toliko vlage i gde je 2015 sejana soja. pa onda i oranje od prosle jeseni gde se sada soja nalazi. Od prosle godine sam prvo istanjirao sojine ostatke pa usao plugom da orem. Zato se zemlja malo rasipa.


Evo i prosle jeseni 2015. gde se sada isto soja nalazi. Ovde sam prvo istanjirao sojine ostatke pa usao plugom da orem. Zato se zemlja malo rasipa.

 
Danas sam obišao veći deo atara gledajući soje i generalni zaključak je da soje izgledaju dobro kad se gleda sa lenije, ali da nema mnogo mahuna. Po mom mišljenju biće ili ispod ili jedva prosečan prinos, od rekorda nema ništa ove godine.
 
Nazad
Vrh