Soja 2016

Sve ove dosadasnje "zabrane" i kvazi kontrole proizvodnje GMO useva nemaju apsolutno nikakve veze sa brigom vlasti o "zdravlju" nacije , vec je jednostavno u pitanju trgovacki interes uze grupe ljudi koji se bave prometom soje i proizvoda od nje.
A u tu se radi o ogromnom novcu gde se na ulozen dinar vraca skoro tri.....
 
U tom slučaju sa ekonomskog aspekta proizvodnja non-GMO soje kod nas postaje potpuno besmislena i neisplativa za poljoprivrednike. Naši troškovi proizvodnje su daleko veći nego kod GMO useva. Cena u otkupu je ista bez obzira na to što se radi o potpuno drugoj vrsti robe. Očigledno ni državama članicama EU nije previše stalo do kontrolisane i zdrave hrane već isključivo što jeftinije. Doduše neće ni GMO soja uvek biti jeftina za proizvodnju pošto je cena GMO semena skočila oko 300% poslednjih desetak godina. Mišljenja sam da će GMO hrana u budućnosti biti daleko skuplja nego što u ovom momentu može i da se nasluti. Ne bih se iznenadio da se kod nas u dolazećem vremenu zabrani gajenje i promet nemodifikovane soje i da GMO postane standard.
 
Da li GMO soja novije generacije moze da se reprodukuje? Da li ima taj takozvani terminator gen, pa je plodna samo prve godine?
Znam da je gmo seme od pre nekoliko godina moglo da se sacuva za sledecu godinu. Pretposavljam da ovaj terminator gen ipak ne postoji, jer u suprotnom, ne bi moglo da se pronadje toliko semenske robe za toliko hektara koji su zasejani u Srbiji.
Primetio sam da ove godine ispektori zaduzeni za proveru gmo soje nisu po terenu. Prosle godine u ovo vreme je bila velika hajka ako se secate.
 
Monsanto je vlasnik semena gmo soje i nije moguce legalno (tmo gde to sme) da se gaji i prodaje gmo soja sa semenom iz sopstvene dorade. Zaboravite na uzgoj gmo soje gde cete seme sami proizvoditi. Naravno ovo sve vazi od onog momenta kad se dozvoli uzgoj gmo soje kod nas. Do tad posteno pa ko koga.
 
Sto nije moguce? Ako taj terminator gen ne postoji, sto ti ne bi ostavio seme za sledecu godinu? Monsanto jeste vlasnik te soje (kako se uopste i zove ta soja?). Oni mogu da isistiraju da ti svake godine kupujes novo seme kod njih i da imas dokaz za to, i to je druga prica. Zato mislim da im je pametno da taj gen ubace, pa kome se isplati, neka je kupuje.
I pitao sam nekoliko puta ali niko da odgovori: kada se neko pojavi sa gmo sojom u silosu, i kada urade kontrolu, da li je ta soja odmah zaplenjena tu na licu mesta, ili te samo vrate kuci? Krivicna prijava je ukinuta i sada samo postoji prekrsajni postupak.
 
IMG_20160728_114222_zpsrybn9nqd.jpg

IMG_20160728_114237_zpspb5wl4ad.jpg

Malo jedu zeke.
 
To nisu zečevi to je neka krupnija divljač...Zečevi brste kotiledon eventualno prvi stalan list ,posle se odma bokori i nisam video da je diraju mada ostaje mala i pati se tokom vegetacije...imam salašišta pa vodim borbu s njima svaka godine...
 
Ili ne znas da objasnis, ili si suvise arogantan. Ja bih rekao da je i jedno i drugo.
Sta ne znam da objasnim ?
Jel to da ako sejes gmo seme soje, u drzavi gde je to moguce, i ne kupis njihovo vec iz sopstvene proizvodnjne, zavrsavas na sudu protiv monsanta. Naravno taj sud gubis 100 %, a odstete su drakonske.
Oko arogancije bi voleo da mi objasnis koji deo mog posta je arogantan prema tebi ?
Sta ti zamisljas da svet funkcionise tako kao u Srbiji, gde je poludivljina ?
Moli Boga da gmo soja nikad ne dodje kod nas.
 
Da ne citiram sada dosta toga, uglavnom, kada sam te pitao nesto, ti si samo napisao kako je sve suprotno od toga. Od cega?
Kao sto sam i sam napisao, znam da ce monsanto da insistira da se seme kupuje iznova i iznova inace naravno sledi sud i to je druga prica kako sam i rekao, a ti tek sada napisao.
Zatim sam napisao da postoji gmo seme bez terminator gena jer takvo ljudi seju iz godine u godinu. Srbija je puna takvog semena (po medijima, najvise u okolini Sapca) i parcela i ti to sigurno znas, a opet si rekao kako je suprotno od toga? Ja te opet pitam od cega je suprotno?
Pitao sam za silos da li takvu soju zaplenjuju? Odgovor na to pitanje ne znam jer kod nas otkup soje i ne postoji. Jedino tu mogu da pretpostavim da je ne zaplenjuju vec te vrate kuci.
Napisao sam kako vise ne postoji krivicna prijava za takvo delo, vec je samo prekrsajna uz novcanu kaznu i zaoravanje iste odmah. I to je suprotno?

Pitas me da li zamisljam da li u svetu stvari funkcionisu kao u Srbiji? Ne mislim i to nisam ni pitao. Pitao sam konkretno za Srbiju jer u njoj zivimo.
Nema sta da molim Boga da gmo ne dodje kod nas jer je vec prisutan.
Ako hoces, citiraj i budi konkretan. E zato kazem da si bio nejasan i arogantan.
 
Nikakve arogancine, ne znam zasto bi je bilo.
To sto se u srbiji gaji gmo na nekim parcelama to je zaista mala povrsina i to radi poneki stocar, pa i neki jos pride, ali su povrsine zaista male.
Kontrole su u atarima redovne i gotovo neprimetne. Ne znam kako se kaznjavaju oni koji budu uhvaceni, ali ja im ne bih bio u kozi.
Onaj ko i uspe da je proizvede uglavnom je koristi za sopstvene potrebe, a mozda neka kila zavrsi ina trzistu.
Znam 100% da Viktoriju ne interesuje gmo, a i zasto bi.
Rade se analize koncetrata na gmo pa tako da tesko zavrsava tu.
Sto se tice monsanta i njihovog semena bez da si ga kupio od njih, to je mnogo ostrije nego sto mozes da zamislis.
 
U mom selu svi seju modifikovanu sem mene i kuma, izgleda da smo nas dvojica najvece budale. Niko ne kontrolise mozes sejati na glavnom putu, dok sam je sejao i ja prodavali smo je normalno samo 5 din jeftinije nego nemodifikovanu.
 
Komšijska njiva (ne radi je vlasnik već arendaš) ima pojas uz leniju (nekih 5-6m dubine) zarastao u ambroziju. I sad je taj pojas isprskan totalom. E sad, teoretski pitam, može li to da utiče na GMO test? Mislim, zahvaćena soja će se osušiti i neće dati rod, pa ne vidim kako bi se onda mogao ostatak totala naći u uzorku, al' eto ipak da pitam (jer su malo zakačili i moje uvratine).
 
Nazad
Vrh