Soja 2016

Odlican snimak,sad sam primetio da na 4:28 vidi se moja soja izmedju dve parcele kukuruza :osmeh:
 
Upravo tako, ni ja nisam primetio dok nije Deni sad napisao!
Kazi mi Ervine kako ti se pokazala Wendy, odnosno da li je bila medju najboljima sa prinosima i da li je slicna Angeli?
 
Wendy ima svoje prednosti a i mane. Ima slicnosti sa Angelom ali ipak joj ne treba toliko puno da sazri. Stabljika je mnogo jaka i tesko se vrsi ali zato nece da polegne. Hoce da stoji krivo ali ne predstavlja veliki problem prilikom vrsenja. Treba imati strpljenja i sacekati da se skroz osusi. U mane bi naveo jos da hoce da je napadaju gusenice Admiral leptira i morao sam da je prskam sa insekticidom sredinom jula. U celom ataru je napad bio samo na sortu Wendy. Po prinosu ne moze nijedna sorta da se meri sa Wendy. Ove godine je davala po nekoliko stotina kg vise od bilo koje druge sorte. Prosle godine sam je imao samo na delu jedne parcele. Imao sam 4 sorte jedne pored druge ( Wendy, Angela, Fantast i Trijumf ) i ubedljiov je najvise dala Wendy. Naravno jos uvek nema moje potpuno poverenje jer ne znam kako ce se ponasati u susnoj godini. Video si sigurno NS ogled nedaleko od sela na putu prema Velikoj gredi. Pored ogleda ( na istoj parceli ) je bio posejan Wendy i dao je mnogo vise od pobednika u ogledu.

ovako je izgledala u zetvi:

2ljql3s.jpg
 
Gde si imao veci prinos , na fanrastu ili trijumfu, i ako mozes reci koji su bili prinosi

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
Evo jednog snimka iz kombajniranja Wendyja.


Fantast i Trijumf su imali jako slicne rezultate i kretalo se izmedju 2300 i 2400 kg/kj ali je pobedu odneo Trijumf iz razloga sto nece da polegne pa ga je izuzetno lako kombajnirati a Fantast lezi na zemlji. Fantast takodje dugo ostaje zelen a Trijumf brzo sazri pa ima sta da se radi na pocetku sezone. Fantast nismo ostavili za seme. Opet napominjem da se neko ne bi zeznuo ovo su rezultati na mom tipu zemljista. Verovatno ce na drugom tipu rezultati biti drugaciji. Moze se desiti da se sorta koja se kod mene lose pokaze biti najbolja kod vas ili obrnuto.

- - - - - - - - - -

A Belga,kakvo je stanje s njom ili je bila samo marketinski pokusaj da se progura jos jedna nova sorta ?

Nije bilo Belge na nasem terenu pa neznam da kazem nista. Pitaj Mindjusara on je imao.
 
Danas uradjeno oko 38kj Belge, vlaga 10%, prinos obecava. Sutra fotke i blizi info :cao:

[video]https://youtu.be/QWg9tgmUR_0[/video]

Ja sam imao belgu, mogu reci za nju da je prava kao strela sa visokim donjim spratom i krupnijim zrnom u odnosu na Savu kao balkan odprilike, samo sto stoji kao sava i ne otvara se kao balkan, nesto kasnija I grupa zrenja, sa jako dobrim prinosom za moj kraj. Nisam primetio bolesnih biljanka i prisustvo gusenica i leptira na njoj, sejem je opet.
Sejao sam je jako rano i vrsio pocetkom septembra, drugar je prosle godine sejao polovinom aprila i jedva je docekao da uzre, posle onih kisa prosle jeseni obnovila je vegetaciju i to je bio problem, ja sam uspeo sa ranom setvom da to izbegnem.
 
Ocito su wendi i angela svuda bili dobri. Jedino ko ove godine na mojim njivama nije pokazao nista posebno je maximus. Takodje ni prosle, ni pretprosle, tako da on nece vise biti u setvenoj strukturi.
Galeb je polegao, ali i rodio, dok je rubin bio po prilicno uspravan i rodan. Sava standarno dobra i lako se radila.
 
Sta Peet samo toliko malo, pa kod nas su neki imali prosek toliko. O 3100-3200 kg/kj mozemo da pricamo, ali ovo ...
 
@Paorpaor
Sa takvim prosekom ima ih i ovde, doduse retki i nije mi bas jasno iz kog razloga niko im ne veruje:osmeh: To sto o njima ima glasina da ne pricaju bas uvek istinu, da se drugacije ne izjasnim, njima ne znaci nista, covek navikne na sve:osmeh:
Ja sam zadovoljan ovogodisnjim prosekom sa 70 kj i bit cu uvek prezadovoljan kad god prebacim vise od 2000 kg/kj. a to mi se desilo samo 2014 i ove godine!
@Cicimoric
Izuzetno dobra! Sila od soje!
 
Slažem se sa Ciciem za Wendy! Nikad nisam imao tako dobar prinos kao ove godine.Napada je leptir i ostala bagra i malo nervira čoveka ali nisam primetio da je uticalo na prinos.Polegla lepo,tačnije zamrsila se i nakrivila ali ono što me je izludilo je to kasno zrenje.Piše da je I grupa zrenja, što je čista laž.Pozeleneo sam čekajući da ona požuti iako sam je posejao 6-7 aprila na 70 cm i 3,2 cm u redu.Mislim da ću na proleće Savu ili Trijumf.Da ponovo zelenim nemam više živaca.
 
Ima li ko postrne soje da vrse? Meni treba samo 3-4 dana da sastavi suvog i vetrovitog vremna da je ovrsem seme joj njeno... Kaca i favorit su u pitanju, setva je bila 30.06. ali dugo nicanje u culevitoj zemlji.
 
Belga je za sad po meni soja top 3 i to na prvom mestu.imao sam je i lane u susnoj godini i isto je dala vrhunske rezultate.osobine su joj veoma cvrsto stablo bez bolesti,nema otvaranja mauna ni pre kise a ni posle,nije nigde polegla,gusti spratovi a prvi od zemlje na nekih 10tak cm,veoma krupno zrno.za sad i naredne godine samo nju sejem stim sto cu razvuci setvu od ppcetka do kraja aprila.

- - - - - - - - - -

Imam ja oko 10 ha,pokosice se ne sekiraj se.
 
Vraćam se večeras sa setve i usput vidim kose soju..... stanem, kolega kosi ANGELU...... kaže upisaće u kalendar kada ju je zadnji put sejao :osmeh: Izgleda da je gorštak za nju O grupa zrenja. Večeras je kose i gledam, još je puna zelenog lista..... vlaga od 19.3 do 22 ::lose::

Kaže da mu je prinos oko 26 m/kj
 
Nazad
Vrh