Soja 2016

Ne mogu da nađem ta podešavanja...

- - - - - - - - - -

Našao, al' u Mozili, u Operi nema sve opcije.
 
ove godine prvi put sam sejao soju,cuo sam da treba necim da se isprska da jednako uzri,cime bi trebao to da odradim?hvala
 
Sa nicim,postoje hemije za prinudno sazrevanje soje,al to se koristi samo ako docekas kasnu jesen a javljaju kise,neki koriste za to i total,al za jednako zrenje nisam bar ja cuo da postoji.Dok sam kuco ,,pop,, me predupredio.
 
Da al to su sve za prinudno sazrevanje,ja sam razumo da pita da da jednako zri,a sa tim herbicidima je prinudno ,normalno da ce svaka sazreti isto ,i nalivene i nenalivene mahune.
 
Sa nicim,postoje hemije za prinudno sazrevanje soje,al to se koristi samo ako docekas kasnu jesen a javljaju kise,neki koriste za to i total,al za jednako zrenje nisam bar ja cuo da postoji.Dok sam kuco ,,pop,, me predupredio.
obazrivo sa totalom,kasnije na analizi pokaže da je GMO soja :ppozdrav:
 
ok,hvala vam,koliko sam razumeo u sustini to i ne trebam da radim,jedino ako ne sazri do kasne jeseni,ali mislim da bi trebalo da normlno sazri jer je u pitanju sorta"balkan"

- - - - - - - - - -

ok,hvala vam,koliko sam razumeo u sustini to i ne trebam da radim,jedino ako ne sazri do kasne jeseni,ali mislim da bi trebalo da normlno sazri jer je u pitanju sorta"balkan"
 
Da ne davim ali covek mi je dao vrlo prost i jednostavan primer.Cak sta vise primer soje sejane na 50 i 70cm govori neke stvari.

- - - - - - - - - -

Rapsodije se kod mene ove godine nije postidela ni jedne strane sorte.
 
Europska komisija krajem je prošlog tjedna unatoč prigovoru Europskog parlamenta donijela tri provedbene odluke kojima se na 10 godina odobrava stavljanje na tržište proizvoda koji sadržegenetski modificiranu soju, sastoje se ili su proizvedeni od nje.

"Bez obzira što odluke Komisije ne odobravaju i sjetvu tih sorti na području EU, ipak sam zabrinuta te pozivam na potrebnu odgovornost i ozbiljnost, kako europskih, tako i nacionalnih tijela država članica prilikom donošenja ovakvih odluka.

Cek, proizvodi mogu da se stavljaju u promet, ali ne i gajenje GMO soje? Ako sam dobro razumeo, to znaci da ce se uvoziti jeftina gmo soja, od nje praviti razni proizvodi i verovatno bez obelezavanja biti plasirani kod nas na trzistu, ali je nece biti na njivama?
 
Ništa novo , što kaže kolega tako se radi desetak godina. NJihov izgovor ( donekle opravdan ) da se nemože zabraniti uvoz gmo soje , bar kod nas u BIH , jer bi se u momentu stvorio vakum i nebi bilo dovoljno stočne hrane , nebi se od čega mogla napraviti , domaća soja i uvezena negmo iz Srbije npr nije ni izbliza dovoljna za dnevne potrebe proizvodnje stočne hrane , nastao bi kolaps. Sa druge strane je najblaže rečeno idiotski zabraniti domaću proizvodnju a uvoznu dozvoliti , il je nešto štetno po zdravlje ili nije ? Kreteni da se opisati nemože , to je zrelo za jednu dobru grupnu tužbu i da tražimo odštetu od države . Ko je ovde nepismen :seljaci ili oni "premarijusi" ??
 
Nazad
Vrh