Soja 2016

Ja sam ove god sejao na 45 razmaka, najverovatnije je presejavam, od 25 zrna na metar niklo od 16-18 kako gde, to sto nije niklo klijalo i osusili se, trebao sam fungicidom tretirati, sad tu suncokret ide

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
Kojim?Ovo prvi put čujem.
 
Klijavost 90%, od 100 rna kuci sto sam probao 90 niklo

Vitavax je fungicid kojim sam trebao tretirati, sad znam za ubuduce

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam ove god sejao na 45 razmaka, najverovatnije je presejavam, od 25 zrna na metar niklo od 16-18 kako gde, to sto nije niklo klijalo i osusili se, trebao sam fungicidom tretirati, sad tu suncokret ide

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

Ako imaš 16-18 biljaka na metar to je još i dobro, ja to nebi presevao.
 
Gde dobro druze nema tu sklopa, to kad preracunam po hektaru imam 100 000 biljaka manje nego sto treba

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Dokazano je da nema razlike u prinosu izmedju 70 i 50 cm, a i sve da posejes na 10 cm isto ce se desiti. Vise puta su to ponovili strucnjaci iz NS semena. Ovde je u pitanju mehanizacija i nista vise. Sto se tice korova i navodnog brzeg zatvaranja redova na 50cm mislim da to ne pije vode. Korovi se resavaju pravilnom upotrebom hemije i donekle medjurednom kultivacijom.

Slazem se+provereno pre par godina-sejano na 45 i 70...isto!soji je vazan broj zrna,ne redovi...+sto na 70 zakacim i sejacicu i spartac za traktore,i ne otkacujem dok ne zavrsim i soju i kukuruz sve.jedina prednost na 50 je sto koji dan pre zatvori red,pa je cuvanje vlage za koji % tih nekoliko dana u prednosti.
 
Nebojte se retke soje, vise brinite kad je pregusta. Najbolji i najjaci sojarski kraj, mogu slobodno reci u celoj Evropi, je deo oko Dunava (Plavna, Vajska, Bidjani, Novo Selo) i tamo odavno ne ide vise od 65-70 kg/ha, dok smo vec mi ovde sejali i po 100kg (pojedinci). Nema tu srece kad je pregusto, a to se do sad na strucnim predavanjima ponovilo nekoliki puta.
Ja sam dva puta do sad, ne svojom voljom, imao sklop i 50 % manji od predvidjenog. Jednom zbog semena, a jednom zbog leda i svaki put je soja bila odlicna za tu ekonomsku godinu.
 
Prošle godine smo kosili čoveku koji je sejao na 70 u ranijim rokovima sve oko 2000 +-100kg po kj.
Moje neko zapažanje da joj više odgovara u užim redovima sa većim razmakom u redu e sada što se tiče prinosa (naveo sam primer gore) da nema pravila.
Jedino se slažem da treba namestiti optimalno za mašine koje posedujete i samo gas.Kod mene su 3 reda na 50 cm (između točkova ) a sa strane po 58 cm malo ružno izgleda ali sa R65 letim kroz redove i sa prskalicom i sa špartačem može da ideš komotno i kada se prednji točak skoro ne vidi.
Naravno i suncokret sam posejao na taj razmak baš zbog mašina,bitan je broj zrna po ha a sad da li je red 30,50 ili 70 cm ne igra veliku ulogu.
Kukuruz mi je posejao prijatelj ali samo zbog berača ili kombajna inače i on bi išao na isti međuredni razmak.Čovek koji na pijaci prodaje pored mene vež godinama seje kukuruz na 50-tak cm ima zmaja i može da pokupi ,kaže iz iskustva da nije primetio nikakakav nedostatak,bitan je broj zrna po ha:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ivanez što si se zezao trebao si malo bentazona dodati vež kad prskaš.Ja lično samom Pulsaru ne verujem i osim u suncokretu nikada ne idem solo samo pulsar.
 
Izbrojao sam 1000 zrna gorstaka i odneo u apoteku da mi izmere, 145 grama je bilo. Znaci 7000 zrna za kilo .Gorstak je 2. grupa zrenja ,i preporucen broj zrna je 400000.po tome ,treba 60 kg soje za 1 h . Sejemo jos valjevku i savu,one idu na oko 65 kg,i nista vise. aj zdravo
 
Prošle godine smo kosili čoveku koji je sejao na 70 u ranijim rokovima sve oko 2000 +-100kg po kj.
Moje neko zapažanje da joj više odgovara u užim redovima sa većim razmakom u redu e sada što se tiče prinosa (naveo sam primer gore) da nema pravila.
Jedino se slažem da treba namestiti optimalno za mašine koje posedujete i samo gas.Kod mene su 3 reda na 50 cm (između točkova ) a sa strane po 58 cm malo ružno izgleda ali sa R65 letim kroz redove i sa prskalicom i sa špartačem može da ideš komotno i kada se prednji točak skoro ne vidi.
Naravno i suncokret sam posejao na taj razmak baš zbog mašina,bitan je broj zrna po ha a sad da li je red 30,50 ili 70 cm ne igra veliku ulogu.
Kukuruz mi je posejao prijatelj ali samo zbog berača ili kombajna inače i on bi išao na isti međuredni razmak.Čovek koji na pijaci prodaje pored mene vež godinama seje kukuruz na 50-tak cm ima zmaja i može da pokupi ,kaže iz iskustva da nije primetio nikakakav nedostatak,bitan je broj zrna po ha:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ivanez što si se zezao trebao si malo bentazona dodati vež kad prskaš.Ja lično samom Pulsaru ne verujem i osim u suncokretu nikada ne idem solo samo pulsar.

Ici cu jos u jedno prskanje pulsar+basagran
 
Pre 10 dana smo posejali soju ali doslo je do zahladjenja i vecih padavina, pa soja jos nije izasla. Seme pustilo klicu i kao da soji. Ceka sunce. Bojim se da seme ne pocne truliti od silne vlage. Jos najavljuju ove kise sutra i prekosutra.
Ima li kakve nade za nju ili ce morati presevanje?
 
Kod mene setva od 16 Aprila i juce u obilasku mogao sam videti da tek sada na nekim mestima se vidi red! Jeste da je dubina setve bila na nekih 7-8 cm ali zemlja je bila dosta hladna!
 
Uglavnom je sejem na toj dubini isto kao i kukuruz!
Imam lose iskustvo sa plitkom setvom u slucaju nedostatka kise, tako da sam mnogo sigurniji sa dubljom!
Ove god. zbog hladne zemlje duze joj treba da nikne sto u slucaju toplijih dana izlazi i za 7-8 dana!
 
Bas duboko. Mi smo ove godine pustili na 4-5 cm i to samo zbog nedostatka padavina, mada se onda okisalo i ispostavilo se da je moglo plice. Soja se po pravilu seje na 1"-1,5" , i onda nema problema da nece nici.
 
Nazad
Vrh