Galenika fitofarmacija pšenica KWS pšenica 2018
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 21 do 40 od 40

Tema: Kvalitet vode za navodnjavanje

Član vladimir kisač avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Zahvaljeno 450 puta na 225 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Rade. Meni je pseudomonas to poslao u privatnoj poruci. Kompletne analize zemlišta, vode i lista od biljaka koje se gaje. Nije skupo po meni s tim da ti oni i preporučuju šta bi trebalo analizirati, da li hoćeš i savet nakon analize, itd.
    Tel: 060 311 05 44

2. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku vladimir kisač na ovoj poruci:

Pseudomonas (16-12-15)

Član
    Datum pristupanja
    May 2014
    Poruka
    111
    Tekstovi u blogu
    2
    Zahvalio se
    39
    Zahvaljeno 80 puta na 39 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: talianu Pogledaj Poruke
    Ovim putem bih hteo da se zahvalim članu Pseudomonas na gostoprimstvu u laboratoriji "Grupe za ishranu biljaka".
    Ovaj forum apsolutno zaslužuje da dobije temu pod tim nazivom.
    Jako mi je drago da neko u zemlji Srbiji radi na takvi problemima i lepo bi bilo da se ukljičimo malo aktivnije kako bi se izbegle greške koje 99% nas radi.
    Što se mene tiče imaju punu podršku i saradnju u daljem radu
    Hvala talianu. Treba opravdati komplimente
    Takodje, apsolutno svi su dobrodosli da vide i upoznaju se sa nacinom i metodama rada i naravno da saznaju nesto novo a sto se direktno ili indirektno tice ishrane biljaka. Jer sto vise znate o tome manje cete ulagati i kupovati maglu od...
    Poslednji uredio Pseudomonas; 16-12-15 u 17:21.

4. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Pseudomonas na ovoj poruci:

Mimy (14-01-16)

Član MOMOSARIC avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    11,558
    Zahvalio se
    2,685
    Zahvaljeno 3,520 puta na 1,888 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Kolega , možete li u analizi zemlje uraditi : Ca , Mg , antagonizam K,Mg,Ca,Na , CEC zemljišta , fizički sastav ( procenat pijeska,gline i ilovače) neke mikroelemente i koliko košta takav test ?

Član
    Datum pristupanja
    May 2014
    Poruka
    111
    Tekstovi u blogu
    2
    Zahvalio se
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Zbog postovanja politike sajta vezane za reklamu odgovor cu poslati u vidu privatne poruke.
    Inace, da moguce su sve pomenute analize. Pod antagonizmom ste mislili na stehiometrijski odnos medju elementima (svaki sa svakim) sto se vrlo cesto zanemaruje; vec se dostavljaju samo kao apsolutne vrednosti sto cesto ne govori dovoljno (narocito ako je natrijum u visku).

Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Stigli su rezultati analize vode iz Insituta za koji radi član foruma Pseudomonas.
    Za početak moram reći da sam ovaj put drugačije, t.j. pravilno uzeo uzorak. Rezultati anlize nisu tako obeshrabrujući a odlučio sam: radiću korekciju vode i imati u planu i alternativni bunar.
    Ostaje mi da detaljno ispitam dubine na kojima su moji drugari bušili bunare koje koriste za zalivanje voćnjaka a pritom uradili analize vode. To će u neku ruku dati izvesnost da bi eventualno povećanje dubine rešilo problem povišenog natrijuma.
    Inače, kako sam se raspitivao i ja i još jedan agronom, južna Bačka ima problem zaslanjene vode. A navodnjavanje bi po nekoj teoriji trebalo raditi iz kanalne mreže. Ta mreža je u mom kraju bila funkcionalna pre 100 godina, ali danas to nije. Setimo je se kao država i društvo u godinama kada suša prepolovi rod. Kao i tema nasipa koja izgubi smisao čim se poplava završi. A nije da ima dovoljno nasipa, već ih se samo setimo u trenutcima poplava.
    No dobro, tako je kako je. Ostaje da se mi fokusiramo na ono što jeste u našoj moći a to je da radimo i unapredimo rezultate rada i obezbedimo sebi profit od našeg posla a kako sam ja zaključio i u pogledu ove analize vode- ulaganje u nauku se višestruko isplati.
    Pozdrav svima i velika zahvalnost Institutu za multidisciplinarna istrazivanja.

8. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili vladimir kisač na ovoj poruci:

mihailo1 (18-06-18), Mimy (14-01-16)

Moderator nebojsa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    2,691
    Zahvalio se
    524
    Zahvaljeno 738 puta na 518 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mozes li postaviti rezultate na forum?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
    Ako ne možete da mi pošaljete privatnu poruku, znači da mi je Inbox pun pa pošaljite e-mail. Hvala na razumevanju :)

Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Parametar
    Metoda
    Rezultatiispitivanja
    pH - uzorak vode
    pH/EC-metar
    7,6
    EC (dS m-1) - uzorak vode
    0,85
    Kalcijum (Ca2+)
    ICP-OES
    38,5
    Kalijum (K+)
    ICP-OES
    3,1
    Magnezijum (Mg2+)
    ICP-OES
    45,1
    Natrijum (Na+)
    ICP-OES
    76,6
    Ukupni sumpor (S)
    ICP-OES
    2,6
    Ukupni fosfor (P)
    ICP-OES
    0,4
    Gvožđe (Fe)
    ICP-OES
    0,8
    Mangan (Mn)
    ICP-OES
    0,15
    Bor (B)
    ICP-OES
    0,02
    SAR
    računski
    7,6

Član talianu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    9,165
    Zahvalio se
    3,471
    Zahvaljeno 2,584 puta na 1,410 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Kolika je razlika između one što ti je uradio fitofert?

Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Drugacije sam uzimao uzorak ovaj put ali ako ti bas znaci nesto na prvoj strani je ta tabela. I drugo, ova analiza je bila obuhvatnija, vidis koliko je parametara ovde analizirano.

Član talianu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    9,165
    Zahvalio se
    3,471
    Zahvaljeno 2,584 puta na 1,410 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Znam i meni su uradili,nisam skontao da si stavljao rezultate.

Član lajbi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Poruka
    131
    Zahvalio se
    24
    Zahvaljeno 28 puta na 9 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kolege. Imao bih i ja jedno strucno pitanje. Za zalivanje maline je neophodna bezhlorna voda. Jeste da je za to najbolje busiti bunar ali sada nisam u mogucnosti to da uradim . Moracu gradsku mrezu koristiti ove godine.Citajuci na internetu naisao sam na neke savete da ako se ostavi voda barem tri dana u bure neke ispariva se hlor . A takodje savetuju da za 1L vode dodavati 1gram C vitamina(askorbinska kiselina)koji ce da unisti hlor u vodi. Imate li vi neke savete u uvu temu?

Moderator nebojsa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    2,691
    Zahvalio se
    524
    Zahvaljeno 738 puta na 518 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Po meni je dovoljno ostaviti par dana da hlor izvetri. Znas i da se u onim plasticnim bazenima hlor mora dodavati redovno jer isparava

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
    Ako ne možete da mi pošaljete privatnu poruku, znači da mi je Inbox pun pa pošaljite e-mail. Hvala na razumevanju :)

Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pitanje je i koliko u toj vodi ima hlora, to bi trebalo proveriti, jer se ipak ta voda koristi za piće i ne verujem da je koncentracija hlora takva da ga čovek može podnostiti a malina ne.
    Dakle, u vodovodu pitaj, pa onda nekog agronoma. Ja bih tako.

Član MOMOSARIC avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    11,558
    Zahvalio se
    2,685
    Zahvaljeno 3,520 puta na 1,888 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Zanimljivo pitanje za stručne i iskusne : dijelom njive od 5ha prolazi glavni vod vodovoda za selo , fi oko 300-400 , na dubini oko 2 m . Negdje zimus ili proljetos je pukla cijev . U toj njivi sam imao soju prošle godine , a putem prolazim tu svaki dan ,.. bilo mi je sumnjivo da je toliko ležala voda po cijeloj parceli , al reko zbijena zemlja a inače je ravno i jako nisko tu . Kad je več bilo totalno sumnjivo skontamo da je to pukla cijev vodovoda . Sada je valjda popravljeno . Znači milioni litara vode su izašli i voda je bila do drugog kraja njive po 300m daleko . (bar sam saznao neke stvari o kretanju vode kroz zemlju u ovom tipu zemljišta ) .
    Plan je i onako bio totalisanje izniklih korova , pa razrivanje , podrivanje ili nešto tako u proljeće pa kukuruz . Zemlja je inače blago kisela , manjak P ,...

Pitanje : Kakve štete ili koristi mogu očekivati , od tolike količine vodovodne vode što se tiče hemijskog sastava ?

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Poruka
    2,128
    Zahvalio se
    383
    Zahvaljeno 465 puta na 342 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kada sam gajio rasad kupusa kod mene, redovno sam zalivao vodom iz gradskog vodovoda, nista lose nisam primetio, takodje i salatu.Bure i da odstoji i to je to ako je hlor problem.

Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Momosaric to treba proveriti na mestu gde se moze dobiti i napiismeno i napraviti eventualno i analizu zemlje gde se voda izlila i uporediti sa zemljom gde nije. Ako ima osnova tuziti vodovod.

Vlado015
    Pa nece covek zalivati malinu iz bureta, ja na pola jutra potrosim 25 000 litara po zalivanju.

Član
    Datum pristupanja
    May 2014
    Poruka
    111
    Tekstovi u blogu
    2
    Zahvalio se
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: MOMOSARIC Pogledaj Poruke
    Zanimljivo pitanje za stručne i iskusne : dijelom njive od 5ha prolazi glavni vod vodovoda za selo , fi oko 300-400 , na dubini oko 2 m . Negdje zimus ili proljetos je pukla cijev . U toj njivi sam imao soju prošle godine , a putem prolazim tu svaki dan ,.. bilo mi je sumnjivo da je toliko ležala voda po cijeloj parceli , al reko zbijena zemlja a inače je ravno i jako nisko tu . Kad je več bilo totalno sumnjivo skontamo da je to pukla cijev vodovoda . Sada je valjda popravljeno . Znači milioni litara vode su izašli i voda je bila do drugog kraja njive po 300m daleko . (bar sam saznao neke stvari o kretanju vode kroz zemlju u ovom tipu zemljišta ) .
    Plan je i onako bio totalisanje izniklih korova , pa razrivanje , podrivanje ili nešto tako u proljeće pa kukuruz . Zemlja je inače blago kisela , manjak P ,...

Pitanje : Kakve štete ili koristi mogu očekivati , od tolike količine vodovodne vode što se tiče hemijskog sastava ?
    Ako je bilo plavno to znaci da nije bilo dovoljno kiseonika u zemljistu (anaerobna sredina). Moguci problem: velika dostupnost gvozdja u pocetku a odmah nakon toga nedostatak istog kao i mnogih drugih mikroelemenata (bakar, cink itd.); gubitak postojeceg azota a narocito ako se novi dodaje kao nitrat. Ako je dugo bilo zabareno, mozda si primetio plavo-zeleni sloj zemljista, pored hemijske strukture menja se i fizicka. Ono sto takodje moze da se ocekuje je i blago povecanje pH pri ovakvim uslovima.

21. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Pseudomonas na ovoj poruci:

vladimir kisač (20-05-16)

Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Inače u nedelju sam bio kod druga koji navodnjava papriku sa istim trakama kao i ja ali mu je bunar duplo dublji, dakle na 28 metara, drugu godinu zaliva istim trakama, trake su iznutra čiste kao suza. Odlučio sam se zbog toga a i zbog još nekih stvari a to je visok natrijum i visok EC, da bušim dublji i ja.
    U kratkom razgovoru sa jednim geologom, saznajem da idući u dubinu dobija se po teoriji sve kvalitetnija voda. Do određene dubine 200 ili 300 metara kada kreću termalne vode. Vojvodina je mlado formirana ploča, pa tako na istoj dubini dva bunara udaljeni samo 20-tak metara mogu imati različite parametre vode. Ne bitno ali može biti razlika.

23. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku vladimir kisač na ovoj poruci:

bojcetic (31-05-16)

Datum pristupanja
    Apr 2014
    Poruka
    479
    Zahvalio se
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Planirani bunar sam izbušio početkom juna i odtad zalivam malinu sa tom vodom. Dubina bunara je 29 metara. Nakon zalivanja ne ostaje onako belo po zemlji a ni po trakama, kao neki kamenac, čega je bilo ranije. Na preseku su trake iznutra takođe čiste. I dalje koristim ph Green, ali nekoliko puta sam navodnjavao i bez njega i nije bilo tragova kamenca.
    Ovom prilikom hvala Agromarketu što su mi prošle godine skrenuli pažnju na kvalitet vode svojom analizom a takođe i veliko hvala Institutu za multidisciplinarna istraživanja, koji su detaljnom analizom i konkretnim savetima omogućili da navodnjavam vodom koja je ograničeno adekvatna za navodnjavanje a do trenutka kada je nov bunar postao aktuelan.
    Ostaje izvršiti hemijsku analizu ove nove vode, što naravno nećemo zanemariti, pa ćemo onda opet imati rezultate i ovde na forumu.
    Do tada ostaje nam da beremo ovu malinu koja je odlično rodila ove godine, dobrim delom i zahvaljujući kvalitetnoj vodi.

25. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili vladimir kisač na ovoj poruci:

darknula (21-08-16), mihailo1 (28-08-18)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Aug 2017
    Poruka
    25
    Zahvalio se
    6
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    @Pseudomonas

Pozdrav,
    Imam jednu situaciju na imanju pa da zamolim za pomoć/savet.

Na imanju postoji bunar dubine 7 metara visina vode 2 metra (znači ogledalo je na 5 metara) prečnika 1 metar.
    Pored bunara postoji "bazen" koji je ozidan kamenom, prečnika 4 metra dubine 2,5 metara. Taj "bazen" se sam od sebe puni jer je taj deo jako podvodan (ako sam se pravilno izrazio).

E sad, stvar je u tome da voda iz oba navedena izvora nije uopšte korišćena preko 15 godina tj nisu upšte pražnjeni.
    Ja sam hteo da počenm da ih praznim (onako samo da pustim da se voda ispumpava na livadu) čisto da počnu da se koriste i da voda krene da "cirkuliše" (jer predpostavljam da je jako ustajala) pa da uzmem uzorke za analizu, ali mi je palo na pamet da to i nije najbolja ideja jer ne znam kakvog je kvaliteta ta voda pa bih mogao da napravim štetu zemljištu.

Da li bih prvo (pre pražnjenja) trebao da uzmem uzorak sa oba mesta za analizu?
    U svakom slučaju koji bi sve parametri trebalio da se rade kako bih imao kompletnu sliku kakvog je kvaliteta voda što se tiče navodnjavanja?
    Dodatno, što se tiče gore pomenutog bunara, voleo bih da znam da li je ta voda eventualno za piće i/ili može da se koristi za kupanje na primer. Koji se parametric proveravaju u tom slučaju?

Hvala
    Pozdrav
    Milan

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.