KWS hibridi

Pre sedam dana skinuo kermess sa nepunif pet hektara prinos nesto vise od 26400 kg,napala ga neka bolest susnica ili tako nesto dolazili iz kws i rekli da nema tu nema spas pored kermesa imao sam poa hektara 3381 prinos sasvim 4,5t ali njega nije napala bolest.Iz kws su rekli kada je kermess napala bolest bio je u veoma dobrom stanju i da imao dosta zelene mase dok je 3381 vec poceo da zuti i nema sta da trazi na njemu, dogodine samo grupe 300 400
Verovatno je u pitanju Crvenilo kukuruza,on je pogotovo sklon zato sto ima jak ako se ne varam Keiromon,miris koji privlaci insekt cikada Reptulus Panzeri i cim ga upljuje,otprilike kraj jula,pocetak avgusta biljka pocinje da se susi-klip takodje...Hrani se i korenom psenice,pa uglavnom ako ti je njiva pored psenice te prve vrste do psenice budu gotovo sve sasusene...Ili cak sledece godine ako prezimi larva,bude crvenila na istoj parceli...Ja ne znam kako je kod vas ali kod nas dok smo istovarali obran kukuruz,na klipovima se nalazilo na stotine pcela i tako iz dana u dan,ja ne budem lenj i liznem "tur" klipa,tj. sapurinu kad ono slatko kao med,mozda insekti znaju nesto sto mi ne...:haha:
 
Skinut Karmas se 6kj prinos 29.600kg. vlaga15%. Nesto malo fali od punih 5t/kj. Obzirom da je iz fao grupe 300, a posejan 14.05 sa 210kg/kj uree bez osnovnog djubrenja, bez spartanja samo dobra hemija i njiva cista ko dlan. Skinut je pre kise da nebi bilo zabune.......
 
Ove godine sam sejao Kermes na 3,3 kj na dve parcele imao sam prinos od 11 i po kiperki sa (mislim da ce biti oko 5 do 6 tona po jutru u zrnu) prinosom sam zadovoljan premda je moglo i vise koliko sam vestaka bacio (150 8:24:16 pred oranja, 150 kila pred setvu i sto kila prihrane prilikom spartanja)da nisam imao problema (nicanje je bilo skroz ujednaceno a se pojavilo izrazito crvenilo tako da je neki kukuruz bio visok 20 cm a drugi i preko pola metra (pozvao ljude iz kwa-a i rekli mi da imam zicara u njivi i da sam posejao rano a sejao sam ga 13. aprila pa kazu da ga je uhvatio mraz)) sto se tice branja poprilicno je bilo tesko jer kukurzovinu je jako tesko skinuti skroz smo isekli ruke. Rekli su mi ljudi di on i tokom stojanja u cardaku tesko gubi vlagu tako da im se desilo da i posle krunjenja u u avgustu on ima vlagu 18,5.
Na toj istoj povrsini ( 3,3 kj) sam posejao i kws psenicu sirtaki (posejao 16 oktobra) mislim da je to nesto slicno kao apac jer ide samo 110 kg po jutru i po karakteristikama je slican sa njime.Mislim da sam pogresio sto nisam radio redukovanu obradu zemlje je bi bilo mnogo sitnija zemlja a i nicanje bi bilo ujednacenije (nisam mogao da nadem valjak da povaljam.
 
ja bih dao glas" protiv"kermesa. izuzetan kukuruz estetski,pa solidnog i prinosa ali "nikako "ga brati beracem,jako se tesko bere i tesko otkida,kombajn takodje malo teze izvrsava jer ovaj sporo otpusta vlagu. mogao bih ga preporuciti samo ako je nekome potreban hibrid za silazu.
 
više vrsta hibrida ali sve iz grupe 300 i 400 čak ću i silažu raditi deo 3381 on je kod nas 400 grupa i ne zaostaje puno za mikadom
 
Mi smo imali prosle godine hibrid Kitty koji sejemo vec par godina.Usluzno sam krunio jednom prijatelju hibrid Klimt.Mogu reci da je Klimt doslovno oduvao sve ostale hibride koje sam imao posejane iz raznih semenskih kuca za vise od 1t suvog zrna po kj(radi se o istom lokalitetu).Ove godine ce taj hibrid "preoteti" bar nekih 30-40 kj koji su bili namenjeni "pioneeru".
 
Mi smo imali prosle godine hibrid Kitty koji sejemo vec par godina.Usluzno sam krunio jednom prijatelju hibrid Klimt.Mogu reci da je Klimt doslovno oduvao sve ostale hibride koje sam imao posejane iz raznih semenskih kuca za vise od 1t suvog zrna po kj(radi se o istom lokalitetu).Ove godine ce taj hibrid "preoteti" bar nekih 30-40 kj koji su bili namenjeni "pioneeru".

samo komso nemoj posle da se kajes!!!!!:sta:
 
Mislim da se necu kajati,znam sta je na toj njivi radjeno jer sam je ja pripremio,bacio coveku vestak,posejao,oprskao,okrunio i prevezao u silos.On je odradio spartanje.Ipak ce veci deo povrsine pod kukuruzom pripasti pioneru :osmeh:.Steve 73,imas li drugacija iskustva sa Klimt-om?
 
Ove godine se i Kermes kod nas lakše brao nego ranije. Prijatelj je sejao Korimbos i kaže da je berba išla sasvim solidno sa MD8.
Ja ga godinama sejem i nikad mi nije stvarao problem,odnosi se na Kermess...bude kad je zeleniji malo ljusaka ali sta da se radi,nikad nista nije lomio na beracu,itd.Zna da zagusi ali za minut odgusis i teras dalje,a za Korimbos verujem da se lakse bere,posto sam imao prilike da otkinem par klipova sa stabljike sasvim lagano_On je malo i raniji od Kermessa mada su ista Fao grupa.Ovde ga imao jedan u ogledu i vrsen je u zrnu,ne znam da ga je neko brao?!
 
Ja sam ga brao,brao mi je zmaj 224 bilo je gusenja,i rus je stenjao,kada ga je ubacio u manju brzinu vise nije gusio.Tulaj je bio malo visi od rusa,a sejan je na 23 cm,pa je zato gusio ali se dosta lako kida sa tulaja
 
Nazad
Vrh